‘Yaşam ya da Ölüm’: ABD’li Gençler Arasındaki Akıl Sağlığı Krizi

SULTAN

Global Mod
Global Mod
Geçen Nisan ayında bir akşam, Minneapolis banliyösünde endişeli ve özgür ruhlu 13 yaşındaki bir kız, oturma odasındaki bir sandalyeden öfkeyle fırladı ve evden kaçtı – sürgülü bir kapıdan dışarı, veranda, arka bahçeden ve ormana.

Birkaç dakika önce kızın annesi Linda, kızının akıllı telefonuna bir göz atmıştı. Davetsizliğe sinirlenen genç, telefonu kaptı ve kaçtı. (Ailenin mahremiyetini korumak için ergen, adının baş harfi M ve anne-babanın adı sadece soyadıyla geçiyor.)

Linda, telefonda gördüğü fotoğraflardan korktu. Bazıları, M’nin ayak bileklerinde kasıtlı olarak kendine zarar vermesinden kaynaklanan kan gösterdi. Diğerleri M’nin romantik takıntısının yakın çekimleriydi, anime karakteri Genocide Jack – uzun kırmızı dilli esmer bir kız, bir görüntü dizisinde lise sınıf arkadaşlarını makasla öldürüyor.

Önceki iki yılda, Linda M’nin aşağı doğru sarsılmasını izlemişti: şiddetli depresyon, kendine zarar verme, intihar girişimi. Şimdi, M’yi çılgınca ormana kadar takip etti. “Lütfen bana nerede olduğunu söyle” diye mesaj attı. “Ben deli değilim.”

Amerikan ergenliği büyük bir değişim geçiriyor. Otuz yıl önce, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki gençlere yönelik en ciddi halk sağlığı tehditleri, aşırı içki içmek, sarhoş araba kullanmak, genç yaşta hamilelik ve sigara içmekten geldi. O zamandan beri bunlar keskin bir şekilde düştü, yerini yeni bir halk sağlığı sorunu aldı: yükselen ruh sağlığı bozuklukları oranları.

2019’da, ergenlerin yüzde 13’ü majör bir depresif dönem geçirdiğini bildirdi; bu, 2007’ye göre yüzde 60’lık bir artış. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, 10 ila 24 yaş arasındaki insanlar için 2000’den 2007’ye kadar sabit olan intihar oranları 2018’e kadar yaklaşık yüzde 60 arttı.

Gençler arasında ruh sağlığındaki düşüş, Covid pandemisi tarafından yoğunlaştırıldı, ancak ırksal ve etnik grupları, kentsel ve kırsal alanları ve sosyoekonomik bölünmeyi kapsayacak şekilde salgından önce geldi. Aralık ayında, nadir görülen bir kamu tavsiyesinde, ABD’li genel cerrah, ergenler arasında “yıkıcı” bir akıl sağlığı krizi konusunda uyardı. Çok sayıda hastane ve doktor grubu, artan akıl hastalığı seviyeleri, ciddi bir terapist ve tedavi seçenekleri sıkıntısı ve bu eğilimi açıklamak için yetersiz araştırmayı gerekçe göstererek ulusal bir acil durum olarak nitelendirdi.

“Gençler daha eğitimli; hamile kalma, uyuşturucu kullanma olasılığı daha düşüktür; Irvine’deki California Üniversitesi’nden psikolog Candice Odgers, kaza veya yaralanmadan ölme olasılığının daha düşük olduğunu söyledi. “Birçok belirleyiciye göre, çocuklar harika gidiyor ve gelişiyor. Ancak kaygı, depresyon ve intiharda bizi yolumuzda durduran gerçekten önemli eğilimler var.”

“Bunu çözmemiz gerekiyor,” dedi. “Çünkü bu çocuklar için ölüm kalım.”

Kriz genellikle sosyal medyanın yükselişine atfedilir, ancak konuyla ilgili somut veriler sınırlıdır, bulgular nüanslıdır ve genellikle çelişkilidir ve bazı ergenler ekran zamanının etkilerine karşı diğerlerinden daha savunmasız görünmektedir. . Federal araştırmalar, bir grup olarak gençlerin aynı zamanda daha az uyuduklarını ve egzersiz yaptıklarını ve arkadaşlarıyla daha az yüz yüze zaman harcadıklarını gösteriyor – bunların hepsi sağlıklı gelişim için çok önemli – yaşamın bir döneminde sınırları test etmenin ve kişinin kimliğini keşfetmenin tipik olduğu bir dönemde. Bazı ergenler için birleşik sonuç, bir tür bilişsel patlamadır: kaygı, depresyon, zorlayıcı davranışlar, kendine zarar verme ve hatta intihar.

Bu artış can sıkıcı soruları gündeme getirdi. Bu sorunlar, daha önce fark edilmeyen ergenliğin doğasında var mı – yoksa şimdi aşırı teşhis mi ediliyor? Gençlerin kaygısı ve depresyonu gibi belirli konularla ilgili bazı veriler nispeten yakın zamanda toplanmaya başladığından, tarihsel karşılaştırmalar yapmak zordur. Ancak intihar ve kendine zarar verme amaçlı acil servis ziyaretlerinin artan oranları, tehdidin fiziksel yapısının önemli ölçüde değiştiğine dair çok az şüphe bırakıyor.

M aşağı inerken, Linda ve kocası imrenilmez bir kulübün parçası olduklarını fark ettiler: derin sıkıntı içindeki bir ergenin şaşkın ebeveynleri. Linda, diğer mücadele eden gençlerin ebeveynleriyle konuştu; M’nin ormana kaçtığı geceden kısa bir süre önce, Linda yerel bir kızın intihar ederek öldüğü haberiyle sarsıldı.

“Onların ne düşündükleri üzerinde hiçbir kontrolünüz yok,” dedi Linda. “İnsanlara neler olabileceğini anlatmak istiyorum.”

‘Tipik bir ayakta hasta’

M en son Minnesota’da evde düşmek.

M, dünyadaki ergenliğin değişen doğasını araştıran bir yıl boyunca The New York Times’a konuşan düzinelerce gençten biridir. Amerika Birleşik Devletleri. The Times’a M ve ailesi tarafından M’nin okul danışmanıyla konuşması için izin verildi; M’nin tıbbi kayıtları The Times ile paylaşıldı ve ailenin izniyle M’nin devası ile ilgisi olmayan dış uzmanlar tarafından gözden geçirildi.

Harvard Üniversitesi’nde çocuk ve ergen psikoloğu olan Emily Pluhar, M’yi “içselleştirici” olarak nitelendirerek, “Bu tipik bir ayakta tedavi gören hasta” dedi.

M, şimdi 14 yaşında, uzun boylu, kızıl saçlı ve mavi gözlü ve bir kız kardeşi ve bir üvey erkek kardeşi var. Sırasıyla utangaç ve açık sözlü olan M, zamirler hakkında kapsamlı bir şekilde düşünmüştür ve şu anda “onlar”ı tercih etmektedir. Yedinci sınıfın başında M’den ayrıca ilk adı M ile başlayan popüler bir Japon anime karakterinin adıyla anılmak istendi. “Bence sessiz ve akıllı olması ve elektrik bas çalması açısından benziyoruz. ve bas ve gitarları gerçekten çok seviyorum” dedi M.

M 4 yaşındayken, ailenin M’nin okula hazır olup olmadığını değerlendirmek için danıştığı bir psikolog, rapora göre onların “zihinsel yeteneklerinin çok üstün bir aralıkta” olduğu sonucuna vardı. M, anaokuluna genç sınıf üyelerinden biri olarak kaydoldu.

Saat 10’da M bir akıllı telefon aldı. Her ikisi de yoğun iş programları olan Linda ve kocası Tony, cihazın ekranda yoğun zaman geçirmesine neden olabileceğinden endişe ediyorlardı, ancak iletişimde kalmanın gerekli olduğunu hissettiler. 11 yaşında, M başka bir ergenlik dönüm noktasına ulaştı: ergenlik.

Geçen yüzyılda, ergenlik başlangıç yaşı kızlar için belirgin bir şekilde düştü, 1990’da 14 yaşından bugün 12 yaşına; erkek çocuklar için başlangıç yaşı da benzer bir yol izlemiştir. Uzmanlar, araştırmacıların hala anlamaya çalıştığı birçok faktörden sadece biri olmasına rağmen, bu değişimin muhtemelen ergen ruh sağlığı krizinde rol oynadığını söylüyor.

Ergenlik çağına girdiğinde, medya kişinin kimliğini keşfetme ve kendi değerini ölçme fırsatlarıyla dolup taşmasına rağmen, beyin sosyal ve hiyerarşik bilgilere karşı aşırı duyarlı hale gelir. Temple Üniversitesi’nde psikolog olan Laurence Steinberg, ortaya çıkan sorularla olgun bir şekilde boğuşma yeteneğinin – Ben kimim? Arkadaşlarım kim? Ben nereye uyum sağlarım? – genellikle geride kalır.

Düşen ergenlik yaşının, gelen uyarı ile genç beynin işleyebilecekleri arasında “genişleyen bir boşluk” yarattığını söyledi:

“Bu tufana bir anda maruz kalıyorlar. çok daha erken yaşta.”

M ilk kez 10 yaşında bir telefon aldı, ebeveynlerinin iletişimde kalmak için gerekli olduğunu düşündükleri bir taviz.

M’nin ilk sorun belirtisi altıncı sınıfta geldi ve zorluklar sınıfta odaklandı. Okul, M’nin ailesiyle bir toplantı yaptı. Bir öğretmen, M’yi dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu için test etmeyi önerdi, ancak Linda ve Tony şüpheciydi. CDC’ye göre Amerika Birleşik Devletleri’ndeki DEHB tanılarının sayısı 2003’ten 2016’ya yüzde 39 arttı ve her ikisi de biyomedikal alanlarda bilim insanı olan M’nin ebeveynleri, bir DEHB uzmanına danışmanın ölçekleri bu tanıya doğru eğeceğinden endişe duyuyorlardı.

Bunun yerine Linda, ebeveynlerin ve öğrencilerin ödevleri, test puanlarını ve notları izlemek için kullandıkları bir uygulamayla M’nin düzenini korumasına yardımcı olmaya çalıştı. M mikroskop altına konduğunu hissettim.

“’Schoology’ye bakabilmemiz için iPad’inizi bana getirir misiniz?’ derdi.” M, Linda’yı hatırladı. “Gerçekten bir endişe krizi geçirirdim çünkü çok korkmuştum.”

2019 sonbaharında — yedinci sınıf — M sosyal olarak da mücadele ediyordu. Yakın bir arkadaş popüler oldu, M sık sık okuldan eve geldi ve yatağa girdi. M, “Bir artı bir gibi hissettim” dedi. “Sadece bilinçsiz olmak istedim.” Diğer zamanlarda M, “Odamda oturdum ve ağladım” dedi.

Bu davranış, farklı bir çocukluk yaşamış olan Tony’ye yabancı görünüyordu. 1980’lerde Vermont’ta bir ergen olarak dışarıda balık tuttu ve oynadı. 15 yaşında ilk ciddi kız arkadaşı oldu; 1990’da, son sınıftan önceki yaz, onu hamile bıraktı. O Aralık ayında oğulları doğdu ve Tony ile anne velayeti paylaştılar.

Zaman değişti. Federal araştırmalar, lise çağındaki gençlerin yüzde 38’inin, 1990’daki kabaca yüzde 50’ye kıyasla, en azından önce seks yaptığını bildirdiğini gösteriyor. Gençlerin doğum oranı düştü.

Sigara ve alkol kullanımı da öyle. 1997’de yüzde 26,5 olan lise son sınıf öğrencilerinin yüzde 4’ü, 2019’da son 30 günde sigara kullandığını bildirdi. Lise öğrencilerinin alkol kullanımı aynı anda 30 yılın en düşük seviyelerine ulaştı. Lise öğrencileri arasında OxyContin ve diğer yasa dışı uyuşturucuların kullanımı son 20 yılda keskin bir düşüş gösterdi. Hem nikotin hem de esrarın buharlaşması son yıllarda arttı, ancak her ikisi de pandemi sırasında keskin bir şekilde düştü.

Uzmanlar birden fazla faktörden bahseder: halkı bilinçlendirme kampanyaları, sigara karşıtı yasalar, ebeveyn gözetimi ve artık kesinlikle yüz yüze olmayan değişen bir sosyal yaşam tarzı.

Dr. Ulusal Uyuşturucu Suistimali Enstitüsü müdürü Nora Volkow, uyuşturucu ve alkol kullanımını “çok fazla grup dinamiği” olarak nitelendirdi. “Çocuklar aynı yerde olmadığı ölçüde, davranışlarda bir azalma beklenir” diye ekledi.

Sanal bir aşk

M.’nin çizimleri

2020 baharında M daha da geri çekildi. Çevrimiçi dersler karşısında şaşkına dönen M, katıldığı konusunda yalan söyledi, kendini suçlu hissetti ve bunun yerine YouTube’u izleyerek “Danganronpa” adlı bir anime dizisini yuttu. Öğrencilerin kötü bir müdür olan ayıdan mezun olmanın tek yolunun bir yaşıtını öldürmek olduğunu öğrendiği bir lisede geçmektedir.

M, bir hayran sitesinde makas kullanarak “yakışıklı erkekleri öldüren” esprili bir “katil iblis” olarak tanımlanan Genocide Jack (bazen Genocide Jill olarak da bilinir) karakterlerinden birine aşık oldu.

Bir gece yemekten sonra M üst kattaydı ve iki ayak bileğini de kesmek için makas kullandı. M, “Ödev yapmadığım için kendime kızdım” dedi. Sanki stresli olmaktan daha iyiymiş gibi, ‘Ah, acı iyi hissettiriyor’ diye düşünüyordum. M, fikrin nereden geldiğini hatırlamıyordu: “Kendime herhangi bir şeyle zarar vermek istedim.”

M’nin ebeveynleri, M’nin baldırlarında kesiklere benzeyen ancak konuyu yükseltmeyen yüzeysel çizikler fark etti. Linda ekran süresi konusunda endişeliydi ama “salgındı” dedi.

Yaz tatili için okul bittiğinde, M’nin ruh hali düzeldi. Yaz boyunca M, “Danganronpa” görüntü oyununun mobil sürümünü ve ebeveyn ekranı sınırlarının nasıl geçersiz kılınacağını keşfetti. M bütün gün oynadı.

“Ekranımın önünde Jack’e bakıyordum,” dedi M. “Sonra ‘Trigger Happy Havoc’ oynuyordum ve sanki daha çok aşıktım.”

“Biraz yalnızdım,” dedi M. M, Jack ile gelecek hakkında hayal kurdu: “Beni neredeyse öldürmesini isterdim ama istemezdim ve o zaman hayatımızın geri kalanını birlikte geçirebiliriz.”

Uzmanlar, sanal bir karakter takıntısının nadir olmadığını söyledi. Oregon Üniversitesi’nden psikolog Nick Allen, “Bu biraz yalnız, biraz da bu anlatılara kapılmış bir çocuk” dedi. “Ailelerini korkutan şeyler bulmakta yeni bir şey yok.”

Bununla birlikte, bunun gibi “son derece güçlü” çevrimiçi deneyimlerin kullanıcıları, “Bu benim kimliğim, gelecek algım, sosyal olarak nereye ait olduğum duygusu olacak” diye düşünmeye teşvik edebileceğini ekledi. kişinin kimliğinin devam eden bir çalışma olduğu bir zaman.

Harvard’dan Dr. Pluhar, çağdaş ergenliğin “zorluğu ve ilerlemesi”nin “bu kadar çok kimlik türü var mı” – daha fazla seçenek ve olasılık olduğunu ve bunun da sırayla ezici olabileceğini belirtti. Dr. Pluhar, akıl sağlığını şekillendiren faktörler arasında zihnin çalkantılı ve takıntılı olduğunu söyledi: “Geviş getirme bunun büyük bir parçası.”

M’nin ruh sağlığı sorunlarının ana kaynağı için bir adı vardı: “Yalnızlık”.

Elaniv

Minnesota’da bir sosyal hizmet görevlisi olan Tania Gainza ve kızı Elyana evde.

Sağlık uzmanları, tüm ağırlığına rağmen, en azından ergen krizinin daha kabullenici bir ortamda ortaya çıktığını belirtiyor. Akıl sağlığı sorunları, otuz yıl önce taşıdıkları damgaların çoğunu ortadan kaldırdı ve ebeveynler ve ergenler, konuyu kendi aralarında tartışırken ve yardım ararken daha rahatlar.

Gerçekten de, Linda, ergenlerinin karşılaştığı zorlukların tipik huysuz genç davranışlarını mı yoksa patolojik bir şeyi mi temsil ettiğini merak eden diğer ebeveynlerle konuşmaya başlamıştı. Bir meslektaşı Linda’ya kızının yeme bozukluğundan bahsetti. Sarah adında bir anne, ortaokul çağındaki kızının anksiyete ve depresyon tedavisi gördüğünü söyledi. Sarah, “Ona, ‘Nerede olduğunu düşündüğünden çok daha iyi anlıyorum’ dedim” dedi.

Ruh Sağlığıyla Mücadele Eden Gençlere Nasıl Yardım Edilir

Kart 1 / 6

İşaretleri tanıyın. Anksiyete ve depresyon farklı konulardır ancak bazı göstergeleri paylaşırlar. Yemeğe ilgi duymama veya uyku düzenini değiştirme gibi bir gencin davranışındaki değişiklikleri araştırın. Sıkıntılı bir genç, aşırı endişe, umutsuzluk veya derin üzüntü ifade edebilir.

Duyarlılıkla yaklaşın. Zor durumda olan bir gençle tartışma başlatmak istiyorsanız, açık ve net olun. Zor sorulardan çekinmeyin, aynı zamanda soruna merhametle yaklaşın ve suçlamayın.

Duyguları yönetmek için sağlıklı yollar sunun. Duygusal olarak mücadele eden çocuklar, hissettikleri acıyı yeniden yönlendirmek için kendilerine zarar verme riski altındadır. Bunu önlemek için, egzersiz, meditasyon ve günlük kaydı gibi psikolojik sağlığımıza yardımcı olduğu bilinen uygulamaları teşvik edin.

Doğru tanıyı alın. Öneriler isteyerek çocuğunuz için doğru doktoru bulun. Uzmana, çocuklarda belirli koşulları tedavi etme deneyimini ve tıbbi değerlendirmeler yapmak için kullandığı ölçüm araçlarını sorun.

İlaçları dikkatle düşünün. Basın doktorları, çocukları belirli ilaçlarla tedavi etme deneyimlerini ve bunların yan etkilerini ve diğer tedavilerle etkileşimlerini, ayrıca bir ilacın işe yarayıp yaramadığını ve bırakmanın ne kadar zor olduğunu anlamanızı sağlar. O.

Temel bilgileri unutmayın. Beyinleri gelişen gençlerin zihinsel ve fiziksel sağlığı geliştirmek için sekiz ila 10 saat uykuya ihtiyaçları vardır. Uyku eksikliği gelişimi engelleyebilir ve ruh halini önemli ölçüde etkileyebilir. Fiziksel aktivite de hayati önem taşır.

Yakın bir banliyöde, Elaniv Burnett’in ebeveynleri kızlarının çaresizliğini anlamakta güçlük çekiyorlardı. Küçük bir çocukken Elaniv neşeli, hevesli bir öğrenci ve zarif bir jimnastikçiydi. Mayo Clinic’te jinekolojik cerrah olan babası Dr. Tatnai Burnett şöyle hatırlıyordu: daha fazla çocuk.’”

Ancak 2014’te Elaniv 9 yaşındayken, anne ve babasının evliliği kırılmaya başladı ve Elaniv ayak bileğini yaraladı; Onu jimnastikten uzaklaştıran kronik ağrı geliştirdi ve karanlık bir dönem geçirdi. Ardından, 2016 yılında, polis memurları olası bir davetsiz misafirin çağrısına yanıt verdikten sonra, Siyah olan Dr. Burnett, polis tarafından evde, ailenin gözü önünde silah zoruyla alıkonuldu.

Yakın zamanda yapılan araştırmalar zenginlik, eğitim ve fırsatın Siyah aileleri akıl sağlığı sorunlarından beyaz ailelerde olduğu kadar korumadığını bulmuştur. 1991’den 2017’ye kadar, Siyah ergenlerin intihar girişimleri, beyaz ergenler arasında yüzde 18’lik bir artışa kıyasla yüzde 73 arttı. (Genel intihar oranı beyaz ergenler arasında daha yüksek olmaya devam ediyor.) Yeni araştırmalara göre intihar oranı, özellikle Siyah kızlar için 2003’ten 2017’ye kadar yılda ortalama yüzde 6,6 artışla sıçradı.

2019 sonbaharında Elaniv’e majör depresif bozukluk teşhisi kondu. Günlüğünde bir şiirinde şöyle yazmıştı: “Yarış arabaları gibi düşünceler kafamda sürekli yakınlaşıyor/ Kendinden nefret ve değersizlik/ Sürekli, hızla ilerliyorlar.”

Elaniv tedaviye başladı, ilaçlar aldı ve Utah’ta bir açık hava yatarak tedavi programına kaydoldu. Dr. Burnett, “Kendimiz üzerinde çalıştık, ebeveynliğimiz üzerinde çalıştık, Elaniv’in bulunduğu yerde buluşmasına yardımcı olmak için pek çok şeyi değiştirdik” dedi. “Elektronikleri kontrol ettik, arkadaşlıkları izledik.”

Elaniv’in annesi, klinik sosyal hizmet uzmanı Tania Gainza, nesiller boyu bir eğilim gördü. Yıllarca beklentileri karşılayamamaktan korkan bir ergene danışmanlık yapmıştı. Görünüşe göre uyarmadan kendini öldüren bir yerelden haber aldı.

“Bu çağda veya nesilde onları çok daha hassas veya savunmasız kılan farklı bir şey var” dedi Bayan Gainza. “Sanırım öyle bir topluluk yok.”

Uzmanlar, yalnızlığın artmasının kilit bir faktör olduğunu söyledi. Son araştırmalar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ve dünya çapındaki gençlerin, internet kullanımlarının patladığı bir dönemde bile, giderek artan bir şekilde yalnız hissettiklerini bildirdiklerini göstermiştir.

Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’nde psikolog olan Bonnie Nagel, “Arkadaşlarıyla takılıyorlar ama arkadaşları yok” dedi. “İhtiyacımız olan şey, kişinin kendini yalnız hissetmesini engelleyen türden bir sosyal bağlılık değil.”

Çoğu zaman, çevrimiçi sosyal bağlantıların “insanların birlikte takıldığı, ‘Hey, sosyal olarak çok bağlıyım’ ve ‘Hey, şu halinize bakın’ dercesine gösteriş yapan resimlerini görmek anlamına geldiğini söyledi. kendi başınıza.”

Pandemi faktörü

2020 sonbaharında M, kafalarına halterle vurmaya başladı.

2020 sonbaharında bir gün, salgın tüm hızıyla devam ederken ve sekizinci sınıf tamamen uzaklaşırken, Linda M’yi hıçkırarak ağlarken buldu. yatakta. M ölmek istediğini itiraf etti.

Linda çevrimiçi bir terapist buldu. Birkaç seanstan sonra, “terapist gizliliği bozdu” dedi Linda. “’Bıçağı bilmen gerekiyor’ dedi.”

Tony, M’nin komodininde, M’nin Amazon’dan gizlice satın aldığı bir çakı ve sapında kedi pençesi resmi olan bir kutu bıçak buldu ve kendine zarar vermek için kullanıyordu. Bir gece, M daha da ileri giderek boynuna kızıl bir saç tokası taktı. M, “Ne kadar ileri gidebileceğimi görmeye çalışıyordum” dedi.

Takip eden Şubat ayında M, tam gün grup terapisine girdi. Tıbbi kayıtlara göre, klinikteki bir psikiyatrist aileye M’nin kesmeyi durduramadığını kabul ettiğini bildirdi. Linda “evi bıçakladı” dedi ve tüm hapları sakladı. Daha sonra M, farklı bir tür kendine zarar vermeye girişti: sekiz kiloluk bir egzersiz halteriyle kafalarına vurmak.

Linda sersemlemiş hissettiğini hatırladı: “Ah, şimdi kör nesnelerden de kurtulmam gerekiyor.”

M, depresyon tanısı ve antidepresan reçetesi ile taburcu edildi. Büyük bir posta siparişi eczanesi olan Express Scripts’e göre, 2015’ten 2019’a kadar, antidepresan reçeteleri, yetişkinler için yüzde 15’e kıyasla gençler için yüzde 38 arttı.

Daha sonra M, DEHB değil dikkat eksikliği bozukluğu tanısı aldı ve Ritalin ve Concerta dahil ilaçların genel adı olan metilfenidat için bir reçete verildi. “Hala mühlet değilim, buna inanıyorum” dedi Linda.

M’nin ortaokulunda eğitimli bir ruh sağlığı danışmanı vardır. Mart 2021’de M, onu ilk kez ziyaret etti. Bu ziyaret sırasında, M, 0 ila 10 arasında bir ölçekte umutsuzluk ve kaygıyı 9’da derecelendirdi, okula geri dönmekten duyduğu dehşeti, geride kalma korkusunu ve ölme arzusunu ifade etti.

Ama M’nin ruh hali düzeldi; bir ay sonra yapılan bir toplantıda M, umutsuzluk ve üzüntüyü 5’te ve kaygıyı 2’de sıraladı. okul danışmanı, M’nin gelişimini aile desteğine ve okula geri dönmeye bağladı. Yine de ebeveynleri sarkacın geri dönebileceği konusunda uyardı.

Ormanın içine

Tania tutuldu kızı Elaniv’in kalıntılarını içeren bir vazo.

O sıralarda Linda, dedikodular aracılığıyla Elaniv Burnett adlı bir kızın aşırı dozdan sonra öldüğünü duydu. Elaniv bir notta “Üzgünüm, daha fazla dayanamam” dedi. Bilinci hâlâ yerinde olan annesi, Elaniv’in aşırı dozdan duyduğu üzüntüyü ifade ettiği ve yaşadığı dehşeti anlattığı hastaneye koştu. Dört gün sonra, 15 yaşında öldü.

Birkaç hafta sonra M ormana kaçtığında, haberler hala Linda’nın aklındaydı.

M’nin ailesi yakın zamanda her iki büyükanne ve büyükbabayı ziyaretten dönmüştü. Bir set M’nin zamirlerini, diğer M’nin ağır ekran kullanımını eleştirdi. Linda yargılandığını hissettiğini söyledi. M’nin telefonuna bir göz attı ve rahatsız edici fotoğrafları gördü.

“Hadi yürüyüşe çıkalım,” dedi M’ye ve kısaca yukarı çıktı. Döndüğünde, M ortadan kaybolmuştu, bu yüzden onları ormana kadar takip etti, çılgınca M’nin beyaz elbisesinin parıltılarını ararken mesaj attı.

Sonunda M, “Seninle konuşmak istemiyorum” diye mesaj attı.

Linda eve döndü ve Tony dışarı çıktı. M’yi yaygın olarak kullanılan bir patikada buldu. Çoğunlukla sessizce yürüdüler. “Sonra eve gelmeye hazırdılar,” diye hatırladı.

Okul yılı sona erdi ve M iyileşti, kaygı azaldı. M, bir arkadaşıyla yüz yüze vakit geçirmekten, eve yürümekten, ormanda gezinmekten keyif aldı.

Ancak birkaç hafta sonra, arkadaşından gelen incitici bir mesaj, M’yi yeniden umutsuzluğa sürükledi, “arkadaşım yokmuş gibi.”

M her iki ayak bileğini de kesmek için bir peeling bıçağı kullandı. “Nasıl durduracağımı bilmiyorum,” dedi M. “Gelecek yıl hastanede olacağıma 20 dolara bahse girebilirim.”

Linda kesikleri görünce bıçağı teslim eden M ile karşı karşıya geldi. M Linda’nın yaraları incelemesine izin verdim.

“Bence bu iyi,” dedi Linda. “Bakmama izin verdiler.”