Yakın partner şiddeti / flört şiddeti

Felaket

New member
Yakın Partner Şiddeti / Flört Şiddeti Nedir?

Romantik ilgi ortasında olunan kişinin uyguladığı şiddete yakın partner şiddeti ya da flört şiddeti denilir.

Mevcut yahut eski eş/flört tarafınca uygulanır ve bir partnerin ötekini güç ve denetim altında tuttuğu, birey üzerinde uzun müddetli tesiri olan fizikî, cinsel, ruhsal ve hatta ekonomik boyutları vardır.

Uygulayan Şahısların Özellikleri

Yapılan araştırmalar, flört şiddeti uygulayan bireyleri inceleyip kimi mümkün niçinler belirlemiştir. Bunlar içinde cinsiyetçilik, aile yapısı ve çocuklukta makus rol modellerinin olması bulunuyor. Toplumsal olarak şiddetin kabulünün ve cinsiyet eşitsizliklerinin yaygın olduğu ve çocukluk devrinde aile içi şiddete uğramış ya da buna şahit olmuş şahıslarda flört şiddeti daha epeyce görülmüştür. Ayrıyeten bu bireylerde kişilerarası çatışma çözme ve sorun çözme maharetlerinin zayıf olduğu da görülmüştür.

Türleri Nelerdir?

1. Fizikî Şiddet:
Tokat atmak, iteklemek, tekmelemek, bir şey fırlatmak, yumrukla yahut bir objeyle vurmak, silah yahut bunun üzere bir objeyle ziyan vermek ya da tehdit etmek, sıhhat hizmetlerinden yararlanmasına mani olmak üzere kişinin vücuduna ziyan verecek her türlü davranışı içerir.

2. Cinsel Şiddet: Kişinin onayı olmadan ona dokunmak ya da cinsel bağlantıya zorlamak.

3. Duygusal İstismar: Hakaret, küçümseme, daima aşağılama, korkutma, ziyan verme, tehdit etme üzere davranışları kapsar.

4. Davranışları Denetim Etme: Şiddet olduğunun farkına varılmayan lakin maruz kalan bireylerin hayatlarını hayli fazla etkileyen tiptir. Aileden ve arkadaşlardan izole etme/görüşmesine müsaade vermeme, hareketlerini izleme, finansal kaynakları kısıtlama, istihdama/eğitime/tıbbi bakıma erişimini kısıtlama, takip etmek üzere davranışlardır. Zihinsel yahut duygusal olarak ziyan verici, üzerinde denetim kurmak için yapılan her türlü davranış bu kategoriye girmektedir.

Maruz Kalan Şahsa Etkileri

Kişinin fizikî ve zihinsel sıhhatini yaralama üzere direkt tesirlerinin yanında uzun müddetli dolaylı tesirleri de mevcuttur.

• Uzun vadeli gerilime bağlı kronik sıhhat sorunları
  • Tıbbi sebebi olmayan rahatsızlıklar
  • Depresyon
  • Anksiyete
  • Yeme bozuklukları
  • Uyku bozuklukları
  • Fobi
  • Özgüven zayıflığı
  • Travma daha sonrası gerilim bozukluğu
  • Kendine ziyan verme davranışı