Xiaomi, Elektrikli Arabası İçin Birinci Fabrikasını Kuruyor

semaver

New member
Duymuş olabileceğiniz üzere elektrikli otomobil kesimine adam atmaya hazırlanan teknoloji devlerinden biri de Xiaomi olmuştu. Şirketin üreteceği birinci aracın fiyat aralığı yılın başlarında belirtildi ve aylar daha sonrasında aracın birinci render manzaraları ortaya çıktı.

Xiaomi’nin elektrikli araba üreteceğine dair birinci sav, bundan 7 sene evvelce ortaya atılmıştı. bir süre rafa kaldırılan plan yıllar boyunca başlarda şekillendikten daha sonra birinci sefer ilan edildi ve çalışmalara bu sene başlandı. Görünüşe nazaran üretim alanındaki birinci adım da yakın vakitte atıldı.

2024 yılında seri üretime geçilecek

Xiaomi’nin Çin’in Pekin kentinde yıllık 300 bin araç üretim kapasitesine sahip bir fabrika açacağı öğrenildi. İki kademede inşa edilecek tesisin bulunduğu ‘Pekin Ekonomik ve Teknolojik Gelişim Bölgesi’; ayrıyeten şirketin araba ana merkezine, satış ve araştırma ofislerine konut sahipliği edecek.

Mart ayında 10 yıl ortasında bir elektrikli araba kısmı kurmak için 10 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıklayan şirket, ağustos ayında işletme kaydını tamamlamıştı. Beijing E-Town, fabrikanın seri üretime geçeceği tarihin 2024 yılı olduğunu deklare etti. Bu, Xiaomi CEO’su Lei Jun’un ekim ayında yaptığı açıklamayla uyuştu. Aracın görünüşü ve özellikleri hakkında resmî bir açıklama bulunmasa da önümüzdeki yıl değerli bilgiler alma bahtımız yüksek.