“Ve büyükbabam dalgalarla nefes aldı”

SULTAN

Global Mod
Global Mod
Trude Teige'in “Ve Büyükbaba Dalgalarla Nefes Aldı” adlı romanı, S. Fischer Verlag tarafından yayımlanmasının hemen ardından Spiegel'in en çok satanlar listesine girdi. Norveçli yazar da Salı günü Berlin'e geliyor. Gecenin moderatörlüğünü üstlenen çevirmeni Günther Frauenlob'a soralım: Trude Teige'in kitaplarını bu kadar özel kılan ne?

Günther Frauenlob: Yazarı polisiye romanlarıyla tanıdım. Berlin-Brandenburg suç maratonunda zaten moderatör rolündeydim. O sırada bana, Alman-Norveç tarihi temasını konu alan “Büyükanne Yağmurda Dans Ederken” adlı önceki romanından bahsetti. Bunu bir Alman yayıncı tarafından yayımlamayı başaramadı; Bunu ona açıklamalıyım.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Daha sonra kendim okudum ve şunu anladım: Bu kesinlikle Alman okuyuculara yönelik bir kitap. Trude Teige, kendisine özgü ve daha önce hiç bu biçimde anlatılmamış hikayeler anlatıyor. Henüz bilinmeyen bir yönünü buluyor. Bu kitaplarla İkinci Dünya Savaşı sonunda yaşanan olayları anlatırken alışılagelmiş siyah beyaz tablodan uzaklaşıyor. Alman'ı yalnızca bir işgalci olarak değil, aynı zamanda bunun arkasındaki, belki de kendi isteği dışında Norveç'te görevlendirilen kişi olarak da görüyor. Norveçli bir kadına aşık olur ve birlikte Doğu Almanya'ya, savaşın sonunda birçok intiharın yaşandığı şehir olan Demmin'e giderler.

Trude Teige şunu araştırıyor: O zamanlar insanlar ne deneyimlemişti? Bu konuda ne hissettiler? Bu, yabancı bir yazardan beklemeyeceğiniz bir bakıştı ama beni gerçekten büyüledi. Bunu tercüme etmeyi çok istiyordum.

İnsanların diğer ülkelerdeki koşullara neden dışarıdan baktığı konusunda yayıncılar arasında başlangıçta belli bir güvensizlik olduğunu düşünüyorum. Yeni romanınız “Ve Büyükbaba Dalgalarla Nefes Aldı” Güneydoğu Asya'da geçiyor. Ancak bu kadar çekici olan şey de bu; okuyucuların, özellikle de kadın okuyucuların elde ettiği başarı bunu artık doğruluyor. Norveç'te insanlar aslında geçmişle, savaşla, işgalcilerin rolüyle, direnişle ve aradaki olası konumlarla hesaplaşma konusunda çok daha ilerideler. Ve ancak bununla gerçekten uğraşırsanız nesiller boyu aktarılan travmaların üstesinden gelmeyi başarabilirsiniz.

Okuma: 23 Nisan Salı, 19:30, Café Eden, Breite Str. 43, Alt-Pankow, bilet 12 avro, [email protected] aracılığıyla