Travma nesiller boyunca nasıl geçer: “Seni ne ayırır”

SULTAN

Global Mod
Global Mod
Ev
Kültür
Travma nesiller boyunca nasıl geçer: “Seni ne ayırır”

Gazeteci ve kurgusal olmayan anlatı yazarı Bernadette Conrad, ilk romanı hakkında konuşuyor.

Editor kadrosu

:

Cornelia Geissler

Yazar Bernadette Conrad şimdi “Sizi Bölen Şey” adlı romanını yayınlıyor.Dominik Butzman

Bu haftanın kitap sorusu, Berliner Zeitung’un pek çok okuyucusunun raporlar ve kitap incelemeleri yoluyla muhtemelen aşina olduğu, edebiyat dünyasına yeni giren bir kişiye gidiyor. Ayrıca, örneğin yazar Paula Fox hakkında veya bir çocukla tek başına nasıl mutlu olunacağı sorusu hakkında “Dünyadaki en küçük aile” hakkında birkaç anlatı dışı kitap yayınladı. Şimdi bir roman: Transit tarafından kısa süre önce yayınlanan “Seni bölen şey”. Bernadette Conrad, şimdi nasıl oldu da bu formu yapmaya cesaret ettin?

Bernadette Conrad: Yaklaşık on yıl önce genç askerler konusuyla ilgilenmeye başladım. Kendi babam iki yıl daha 2. Dünya Savaşı’ndaydı. Her iki ebeveynim de Doğu’dan gelen mültecilerdi. Bu biyografik Haberin Detayları beni bir yandan bir araştırma yoluna, diğer yandan da böyle bir malzemeye nasıl yaklaşılabileceği sorusuna götürdü. Roman, karakterleri geliştirmek ve karmaşıklığı kavramak için mümkün olan en büyük özgürlüğü sunuyor: Bu savaş, kaçış ve yeni başlangıç hikayeleri ne kadar biçimlendirici?

Sabrina Janesch,

Sabrina Janesch, “Sibir”de Alman, Polonya ve Rus tarihini nasıl iç içe geçiriyor?

2008 yılında Gdańsk’ta (Danzig) “Tintrommel”in 50. doğum günü için zamanında bir makale araştırmıştım ve bu yüzden ilk kez orada Alman Gdansk’ın izlerini arıyordum. Yolculuk beni çok etkiledi. Sanki tesadüfen kendimi büyükbabamın yaşadığı köyde buldum. Grass’ın kitapları ve karşılaşmalarıyla çizdiği birçok yol bana yardımcı oldu. 18. yüzyılda kurulan ve bugün hala faaliyette olan Gymnasium Conradinum buna bir örnektir. Grass, babam gibi orada okula gitti. Bugün sanki bir ülke diğeriyle el sıkışacak gibi görünüyor.

“Dönüştürülmüş”: Erkekler tarih yazar ama kadınların çocukları olur

Yerli Almanlar gibi oraya taşınmamak için Lehçe öğrenmeye başladım. Berlin’i her zaman Avrupa tarihi hakkında çok şey öğrenebileceğiniz yaralı bir şehir olarak gördüğüm gibi, Gdansk’ı da görüyorum. Geçmişin katmanları hala orada tanınabilir.

Doğru şekli bulmam uzun zaman aldı. Roman, şeylerin nasıl bağlantılı olduğuna dair arayışıma karşılık geliyor. Öyleyse, örneğin, kardeş ilişkilerindeki gerilimler nasıl boşaltılır, nesiller arası travmalar nasıl çalışır, kısacası şu soruyla ilgilidir: Genç bir nesil, başa çıkamadığı ve belki de baş edemediği deneyimlerin mirasıyla nasıl başa çıkıyor? ile?