Psikiyatride Bir Devrimi Teşvik Etti. Sonra ‘Kayboldu.’

SULTAN

Global Mod
Global Mod
Amerikan Psikiyatri Birliği’nin 1972’deki yıllık toplantısının ikinci gününde olağanüstü bir şey oldu.

Çoğunluğu siyah takım elbiseli beyaz adamlardan oluşan toplanmış psikiyatristler, Dallas’taki Adolphus Oteli’ndeki Danish Room’da sıra sıra sandalyelere yerleşirken, arka koridorlardan kılık değiştirmiş bir figür kaçırılmıştı. Son anda bir yan perdeden geçerek odanın önündeki yerini aldı.

Seyircide nefes nefeseydi. Adamın görünüşü groteskti. Yüzü kauçuk bir Nixon maskesiyle kaplıydı ve cafcaflı, büyük boy bir smokin ve kıvırcık bir korku peruk takıyordu. Ama kıyafetinin tuhaflığı daha önce önemini yitirmiş konuşmaya başladı.

“Ben bir eşcinselim” diye başladı. “Ben bir psikiyatristim.”

Sonraki 10 dakika boyunca, Henry Anonymous, MD – böyle anılmasını istemişti – gey psikiyatristlerin gizli dünyasını anlattı. Resmi olarak onlar yoktu; eşcinsellik bir akıl hastalığı olarak kategorize edildi, bu yüzden bunu kabul etmek kişinin tıbbi lisansını iptal etmesine ve kariyerini kaybetmesine neden olacaktı. 42 eyalette sodomi suçtu.

Gerçek şu ki, psikiyatrinin en etkili meslek kuruluşu olan APA’da çok sayıda eşcinsel insan vardı, dedi maskeli doktor. Ama özel hayatlarının her izini meslektaşlarından gizleyerek saklanarak yaşadılar.

“Hepimizin kaybedecek bir şeyi var” dedi. “Bir profesörlük için değerlendirilmeyebiliriz; sokağın aşağısındaki analist taşmasını bize göndermeyi bırakabilir; amirimiz izin almamızı isteyebilir.”

Bu, maskeli adamın yaşamının temelini oluşturan takastı. Ama maliyeti çok yüksekti. Onlara söylemeye geldiği şey buydu.

“Ancak insanlığımızı tam olarak yaşayamamakla daha da büyük bir risk alıyoruz” dedi. “Bu en büyük kayıp, dürüst insanlığımız.”

Koltuğuna oturup ayakta alkışladı.

Dr. Fryer’ın konuşması

Dr. Fryer’ın sözlerini bütünüyle “Dr. Henry Anonim,” 2 Mayıs 1972.

10 50 yıl önce Pazartesi günü yapılan bir dakikalık konuşma, eşcinsel hakları tarihinde bir dönüm noktasıydı. Ertesi yıl, APA, eşcinselliğin zihinsel bir bozukluk olmadığını ilan ederek, neredeyse asırlık konumunu tersine çevireceğini duyurdu.

Psikiyatristlerin kendilerini çevreleyen kültürü dönüştürmesi nadirdir, ancak 1973’te olan budur.

Mental Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabından veya DSM’den tanıyı kaldırarak, psikiyatri, çok çeşitli ayrımcı uygulamalar için kanunî temeli ortadan kaldırdı: eşcinsellerin çalışma, vatandaşlık, barınma ve çocukların velayeti hakkından mahrum bırakılması; onları din adamlarından, ordudan ve evlilik kurumundan dışlamak için. Bu uygulamaları geri almanın uzun süreci başlayabilir.

Psikiyatristlere atıfta bulunulduğunda, eşcinsel insanlar artık “tedavi” edilmeye – hormon enjekte edilmeye, nefret terapisine tabi tutulmaya veya analistler tarafından göz ardı edilmeye gönderilmeyecekler – bunun yerine, bilimin bakış açısından böyle söylendi. , içlerinde yanlış bir şey yoktu.

The Great Read

Daha büyüleyici hikayeleri sonuna kadar okuyun.

• Yüz yıl önce, İngiliz casusu Cruxy O’Connor, IRA’nın Amerikan topraklarına yönelik tek yetkili saldırısı gibi görünen şeye yakalandı.
  • Viola Davis, neslinin en büyük aktörlerinden biri olmak için özel zorluklarla dolu bir hayattan nasıl yararlandı.
  • Masal sık sık tekrarlanır: Bir Shakespeare aşığı, New York’ta Ozan’a bir övgü olarak düzinelerce Avrupa sığırcıkını serbest bırakarak bir Kuzey Amerika istilası başlattı. Hikayenin önemli kısımları doğru değil.
Maskeli adam, 34 yaşındaki John Ercel Fryer, konuşmasını yaptıktan sonra Dallas’tan Philadelphia’daki evine uçtu ve günlüğüne günlüğüne şunları yazdı: korkunç ve derin bir deneyim olmuştu.

“Gün geçti, geldi ve geçti ve ben hala yaşıyorum. İlk kez kendiliğime benzeyen bir güçle özdeşleştim,” diye yazdı 2018 belgeseli “Cured”den alıntılarda.

Yine de – annesine bunu yaptığını söylemedi. Ablasına söylemedi. En yakın çocukluk arkadaşına söylemedi. 20 yıl boyunca kimseye söylemedi.

‘Burada neler oluyor?’

Dr. Tıp öncesi eğitim gördüğü Transilvanya Üniversitesi’nden tarihsiz bir yıllık fotoğrafta fritöz. Kredi… Transilvanya Üniversitesi

Dr. Fryer, 1990 dolaylarında Temple Üniversitesi’nde profesörken. Kredi… Pennsylvania Tarih Kurumu

Dr. 2003 yılında 65 yaşında vefat eden Fryer, boyuyla (6 fit-4 ve 300 pound), parıldayan zekasıyla ve açıkça eşcinsel olduğu gerçeğiyle öne çıktı.

Winchester, Ky.’dan bir arkadaşı olan Betty Lollis, onu denizci kıyafeti giymiş annesi tarafından ikinci sınıfa alınan yuvarlak yüzlü olarak hatırladı. O bir dahiydi, dedi ve aynı zamanda “oğlanların güldüğü ya da dalga geçtiği bir şey” dedi.

Onlarca yıl sonra, Bayan Lollis, sınıf arkadaşlarından bazılarının Dr. Fryer’a davranışlarından dolayı özür dilediğini söyledi. “Ona acı veren bu insanlar aynı zamanda sahip olduğu tek şeydi” dedi. “Bunlar onun en yakın arkadaşları.”

Kolejlere 15 yaşında ve tıp fakültesine 19 yaşında kaydolarak sınıflarını başarıyla tamamladı.

Bu aksiliklerin en ezici olanı 1964’te meydana geldi. Doğu Sahili’nin daha özgür atmosferine taşınmıştı ve birkaç ay sonra Pennsylvania Üniversitesi’nde ihtisas yaptı ve gardını indirdi. aile dostu akşam yemeğinde eşcinsel olduğunu söyledi.

Genç adam bunu hemen babasına bildirdi, o da Penn’deki bölüm başkanına bildirdi, Dr. Fryer 2002’de Journal of Gey and Lesbian Psychiatry ile yaptığı bir röportajda dedi. Bölüm başkanı Dr. Fryer’ı ofisine çağırdı ve “Ya istifa edersin ya da seni kovarım” dedi.

Dr. Fryer’ın ihtisasını tamamlaması, kendisini kabul eden tek kurum olan devlete ait bir psikiyatri hastanesinde yıllarca aşağılayıcı görevler aldı. Bundan sonra görev süresi uzun, belirsiz bir yolla karşı karşıya kaldı. Bu nedenlerden dolayı, çoğu şimdiye kadar yayınlanmayan “This American Life” için 2001 tarihli bir röportajda, ortaya çıkmanın pek çekici olmadığını söyledi.

“Eşcinsel olarak ortaya çıkarsanız, herhangi bir güce sahip olmamanın bir yoluydu” dedi. “Ve güçlü olmak istedim. Yani heteroseksüel, kapalı bir doktor olmak, güce sahip olmamı sağladı.”

1970 yılında, eşcinsel olduğu için ordudan atılan bir astronom olan Frank Kameny, küçük bir grup eşcinsel hakları aktivistini APA’nın yıllık kongresini protesto etmeye ve teşhisin gizliliğinin kaldırılmasını talep etmeye yönlendirdi.

Dr. Fryer, gizli APA üyelerinden oluşan bir grup olan “Gay PA”nın tam teşekküllü bir üyesiydi. derneğin kenarlarında gizlice toplanan ve protestocuların panel tartışmalarına girip konuşmacıları gıdıklamasını tiksintiyle izledi. “Bundan utandım ve susmalarını diledim” dedi.

Ancak ertesi yıl, eylemcilerden biri olan Barbara Gittings, yardım istemek için Dr. Fryer’a başvurdu.

Daha genç, daha ilerici liderler APA’nın saflarında yükseliyordu ve eylemciler bir açılım sezdiler. Bir fikirleri vardı: Gözcülük yapmak yerine, psikiyatristleri kendilerinden biriyle, bir eşcinsel psikiyatristle karşı karşıya getirerek ortalığı sarsabilirlerdi. Keşke bunu yapmayı kabul edecek birini bulabilselerdi.

Ms. Gittings, 1972’deki Dallas kongresinde “Eşcinsel, Gururlu ve Sağlıklı” bir sergide solda. Kredi… Kay Tobin/El Yazmaları ve Arşivler Bölümü, The New York Halk Kütüphanesi

“İlk tepkim şuydu: Olmaz,” diye hatırlattı Dr. Fryer. “Güvenliğim yoktu ve bir yerde fakülte pozisyonu alma olasılığını tehlikeye atacak hiçbir şey yapmak istemedim. O noktada bunu açık bir şey olarak yapmama imkan yoktu.”

Ancak takip eden aylarda Bayan Gittings aramaya devam etti. Bir düzine eşcinsel meslektaşına yaklaşırken Dr. Fryer’ı bilgilendirdi ve her biri hayır, risk çok büyük dedi.

Onların reddetmesi Dr. Fryer’ı rahatsız etti. Ve Bayan Gittings, kendi ifadesiyle, “bahsi yükseltmeye” devam etti. Ya Dallas’a para ödediyse? Ya bir kılık giydiyse ve kimse onun o olduğunu anlamadıysa?

“Bir şeyler yapabileceğim ihtimalini zihnime yerleştirdi” dedi. “Ve kariyerimi mahvetmeden yardımcı olacak bir şey yapabileceğimi.”

Dr. Fryer’ın o zamanki sevgilisi bir drama öğrencisiydi ve ikisi, kimliğini gizleyecek bir kılık tasarlama projesine kendilerini verdiler: çok büyük bir smokin, özelliklerini bozmak için erimiş bir lastik maske, ve kendi saç çizgisinin tam karşısında düşük saç çizgisi olan bir peruk.

O gün sahneye çıkan Dr. Fryer, “Büyük bir özgürlük, büyük bir özgürlük duygusu hissettim” dedi.

Meslektaşları arasında cesaret edebilen tek kişi olduğu için gurur da vardı.

“Gay PA’daki meslektaşlarımdan hiçbiri bunu açıkça ya da başka bir şekilde yapmak istemezken, o şeyi yapmak, o şeyi yapmaya istekli olmak” dedi. “Hepsi seyirciydi. alkışlıyorlardı.”

Dr. Fryer’ın görüşünün odada toplanan psikiyatristler üzerinde güçlü bir duygusal etkisi olduğunu söyledi. eşcinsel adam APA’nın CEO’su ve tıbbi direktörü olarak görev yapacak.

“Açıkçası onları gerçekten sarstı,” dedi. “İşte o zaman için bu büyük izleyici kitlesiydi, birinin çok tuhaf bir kostümle çıktığını gördü. Bu onları biraz şaşırttı – burada neler oluyor? Ve sonra bu kişi böyle güzel bir konuşma ile çıkıyor.”

Dr. Fryer sahneden ayrılırken başı dönüyordu, o kadar coştu ki, Philadelphia’ya dönmeden önce, “hayatımın en az akıllıca seçimleri arasında” diye alaycı bir şekilde tanımladığı manuel bir klavsen kullandı.

Kılık değiştirmek için otel odasına döndüğünde, onu ikametinden kovmuş olan Pennsylvania Üniversitesi’ndeki psikiyatri bölümü başkanının yanından geçti. Hiçbir adam herhangi bir tanıma belirtisi göstermedi.

‘Benim için bitmişti’

Dr. Fritöz, Germantown’daki evinde, Doberman pinçerlerinden biriyle, yaklaşık 1975. Kredi… Harry Adamson, Pennsylvania Tarih Kurumu
aracılığıyla )

Dr. Fryer, Doberman pinschers ve yatılı olarak aldığı tıp öğrencileri ile Germantown’da yaşadığı, Viktorya dönemine ait başıboş eve döndü.

Kendisi olarak kaldı – sırayla cömert ve zorba, karizmatik ve sert, ona uygun olduğunda Kentucky aksanını değiştirerek.

Hâlâ görev süresi yoktu ve kariyer yolu her zamanki gibi belirsizdi. 1973’te APA eşcinselliğin gizliliğini kaldırmak için oy kullandı. Ve Dr. Fryer başka bir işini kaybetti, bu da Friends Hastanesi’nde.

Yine bir yönetici onu ofisine çağırdı. Dr. Fryer, “Eşcinsel olsaydın ve gösterişli olmasaydın, seni korurduk,” dediğini hatırladı. “Gösterişli olsaydın ve eşcinsel olmasaydın, seni tutardık. Ama hem gey hem de gösterişli olduğun için seni elimizde tutamayız.”

Dr. Fryer, meslektaşlarının terfi etmesini ve kadro kazanmasını izledi. Yeni, daha eylemci bir nesil, psikiyatri içinde açık bir güç olarak öne çıkarak Gay ve Lezbiyen Psikiyatristler Derneği’ni kurdukça, Gay PA zayıfladı. Ama Dr. Fryer buna katılmadı.

“Yine kaçtım” dedi. “Toplantılara gitmedim. Sanki bir anda ortadan kaybolmuş gibiydim.” Sanki, “Ben işimi yaptım ve benim için bitti” der gibiydi.

Arada sırada birilerine yaptıklarını anlatırdı.

Tıp öğrencisi olarak Dr. Fryer’dan oda kiralayan 67 yaşındaki Dr. Karen Kelly, 1970’lerin sonlarında bir akşam yemeğinde ona anlattığını ve bundan bir daha asla bahsetmediğini söyledi.

85 yaşındaki Bayan Lollis, kendisinin ve Dr. Fryer’ın hayatlarının ilerleyen dönemlerinde birbirlerine güvendiklerini, bazen haftada birkaç kez telefonda konuştuklarını söyledi. Ancak 2002’de kendisine konuşmayı anlatan “This American Life” bölümünü gönderdiği zamana kadar Dr. Anonim olduğunu öğrenmedi.

“Bunu kimseyle paylaşmadı” dedi. “Annesi değil, kardeşi değil.”

1970 dolaylarında. Dr. Fryer, 30 yıl boyunca yerel kilisesinin bir müzisyeni ve koro şefiydi. Kredi… Pennsylvania Tarih Kurumu

Temple Üniversitesi’nde 1975 civarında meslektaşlarıyla. Kredi… Pennsylvania Tarih Kurumu

Dr. Fryer sonunda, yas konusunda bir uzmanlık kurduğu ve bakımevi hareketinin öncülüğünü yaptığı Temple Üniversitesi’nde görev alacaktı. Dr. Kelly, bütün gün ders verdikten ve akşam yemeği yedikten sonra hastalarını genellikle saat 23:00’e kadar gördüğünü hatırladı. Hastalarının çoğu ölürken onlarla oturdu.

Büyük partiler verir ve bazen antropolog Margaret Mead veya yazar Gail Sheehy gibi ünlü arkadaşları gelirdi. Dashiki giydi. Konferanslar için seyahat ederken, “kuzenlerimle bir tiki restoranına gidip hula dansçısıyla dans ederdi” dedi Dr. Kelly.

Ancak, Dr. Fryer’ı Temple Üniversitesi’nde tıp asistanı olarak tanıyan ve onunla 2002’de hayatı hakkında röportaj yapan Dr. David Scasta, içinde bir küskünlük duygusu olduğunu söyledi.

Gey ve Lezbiyen Psikiyatristler Derneği’nin eski başkanı Dr. Scasta, kendisini eşcinsel topluluğundan soyutlanmış hissettiğini söyledi. Hiçbir zaman uzun süreli bir ilişkisi olmadı. Ve her zaman kariyerinin olabileceği gibi olmadığını hissetti.

“Tam olarak kabul edilmemenin her zaman bir üzüntüsü vardı” dedi. “John her zaman kenarda olduğunu hissetti.”

Eşcinsel hakları tarihçilerinin Dr. Anonymous konuşmasının önemini, “Stonewall isyanları türünden bir önemi” olduğunu tam olarak anlamaları için onlarca yıl geçecekti. Dr. Scasta ekledi. Bu durumda da, ileriye doğru hareket dalgası beklenmedik kişiler tarafından yönlendirildi.

“Her zaman yasalara uyanlar değil, bunu yapanlar değil, değişim yaratabilecek olanlar çeperdekilerdir” dedi.

Pazartesi günü, Dr. Anonim konuşmasının 50. yıldönümü, 2 Mayıs John Fryer Günü ilan edilen Philadelphia’da konuşmalar ve bildirilerle kutlanacak.

Dr. Fryer’ın ölümünden önceki yıllarda, eyleminin halk tarafından kutlanması zaten başlamıştı ve 2001’de, “biri her sergi istediğinde bir tür sergi olarak yuvarlandığını” söyleyerek bunu iğneleyici bir şekilde belirtti. ”

Ancak o sırada, eylemine gücünü veren gizlilikti, dedi.

“Bu kılık değiştirmiş kişi olarak ne istersem söylerdim” diyen Erdoğan, “Hayatımı değiştiren, mesleğimde kültürün değişmesine yardımcı olan bu münferit olayı yaptım, ve ortadan kayboldum.”