Pickleball, Geleceğin Sporu Yaralanma?

SULTAN

Global Mod
Global Mod
Yakın zamanda yapılan bir pickleball maçında, 50 yaşındaki Nish Nadaraja topa hızlı bir hamle yaptı. Sadece birkaç metre ötedeydi, ancak Kuzey Kaliforniya’da bir girişimci olan Bay Nadaraja, ayaklarının birbirine dolandığını hissettiğini ve “ağır çekimde” kaldırıma düşmeye başladığını söyledi. Hâlâ dizleriyle kendini desteklemeyi ve küreğiyle bir oyun oynamayı umuyordu.

Hayır. “Yüzünü diktim,” dedi.

Ağrı hafifti ve Bay Nadaraja, karısı (ve rakibini ikiye katlayan) onun dinlenmesi gerektiğini düşünmesine rağmen, üstesinden geldi. Antibiyotiğe ihtiyacım vardı, diye kabul etti.

Bir aperatif veya bir sandviç tepesi ile aynı adı paylaşan, ancak bazen reklamı yapılandan biraz daha tehlikeli olduğu kanıtlanan ulusal bir sansasyondan kaynaklanan başka bir yaraydı. Orta yaşlı bir oyuncu sürüsü tenisten göç ederken veya öğrenmesi kolay bir sporla yeni başlarken, ağrılar oyunun düşük etkili itibarına meydan okuyor.

Pickleball yaralanmaları pandemiden önce bile yükselişteydi. 2019’da Acil Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir analiz, 2017’de 19.000 turşu topu yaralanması olduğunu ve bunların yüzde 90’ının 50 yaş ve üstü insanları etkilediğini tahmin ediyor.

Bölüm Ping-Pong, tenis, badminton ve satranç, pickleball, bir ağ üzerinde bir raketle fısıltı topuna benzer bir küreye vurmayı içerir. Son derece sosyal olan oyun, genellikle küçük bir tenis kortu gibi küçük bir alanda çiftler halinde oynanır ve çok az koşma gerektirir. Ağın yakınında, davetkar bir şekilde Mutfak olarak bilinen küçük bir alan bile var. Ne yanlış gidebilir?

Pickleball eğitmeni, eski profesyonel oyuncu ve kendisini Pickleball Doktoru olarak pazarlayan fizyoterapist Noe Sariban, “Aşil incinmeleri veya yırtılmaları, omuz problemleri, rotator manşet yaralanmaları, disk yaralanmaları, kas gerilmeleri gibi bel problemleri” dedi. Ve elbette, yaygın olarak tenisçi dirseği olarak bilinen lateral epikondilit var – şimdi de turşu dirseği.

Bay Sariban, “Turşu topu kulağa aptalca bir isme sahip bir oyun gibi geliyor ama bu bir spor” dedi. “Bu bir bocce topu değil.”

Kuzey Kaliforniya’da bir girişimci olan Nish Nadaraja, geçenlerde bir pickleball maçı sırasında yüzünü dikti. Kredi… New York Times için Christie Hemm Klok

Geçen yıl Injury Epidemiology dergisinde yayınlanan pickleball ile ilgili acil servis ziyaretlerinin bir analizine göre, yaralanma sayısı 2010’dan 2019’a “hızla arttı”. Çalışma, 60 yaş üstü insanlar arasındaki yaralanmalara odaklandı, çünkü bu demografideki oyuncular ziyaretlerin yüzde 85’ini oluşturuyordu. En sık görülen yaralanmalar burkulmalar, incinmeler ve kırıklardı.

Çalışma, 2018 yılına kadar 60 yaş ve üstü insanlar arasında turşu topuyla ilgili acil servis ziyaretlerinin sayısının tenis sayısına eşit olduğunu buldu. Birçok pickleball oyuncusu daha yaşlıdır; ortalama yaş 38, ancak kendisini sporun yönetim organı olarak adlandıran USA Pickleball’a göre, tüm “çekirdek” oyuncuların yarısı – yani adanmışlar – 55 ve üstü. Genel olarak, yaşlı vücutların, kolayca amplifiye edilebilen mevcut suşlara sahip olma olasılığı, gençlerden daha fazladır.

Pickleball’ın Büyüyen Temyizi

Tenis, badminton ve masa tenisinin karışımı olan bu spor uzun zamandır bir kült tarafından takip ediliyor. Şimdi, ana akım gidiyor.

• Pandemi Eğlencesi : Pickleball son yıllarda popülaritesini artırmaya başladı; koronavirüs pandemisi sırasında yeni aktivite arayışları birçok insanı “toplayıcı” haline getirdi.
  • A İş fırsatı:Büyüyen spor, popülaritesinden para kazanmaya, mahkemeler açmaya ve yiyecek ve diğer eğlence seçeneklerini eklemeye istekli yatırımcıları cezbetti.
  • Bir Tenisçinin Bakış Açısı:Seattle kortlarında rekabetçi tenis oynayarak büyüyen bir Times köşe yazarı, tüm bu yaygara hakkında ne olduğunu görmek için bir kürek aldı.
  • Evli, Turşu Tarafı Olan :Çiftler, pickleball sahalarında evleniyor, resepsiyonlarında oyunlara ev sahipliği yapıyor ve sporu düğünlerine dahil etmenin başka yollarını buluyor.
Ancak turşu topu her yaşta aldatıcı bir şekilde talepkardır. NY, Westchester County’de bir ortopedist olan Dr. Neil Roth, hızlı duruşlar ve başlangıçlar ve çok sayıda akciğer ve bükülme içeriyor, dedi Tepegöz çekimleri omuz eklemlerinde yırtılır. Ve küçük bir sahada çaba zararsız görünür, bu nedenle oyuncular vücut üzerinde göründüğünden daha zor bir oyun yapmak için uzanmaya veya eğilmeye eğilimlidir. Teniste, yeni bir oyuncu uzaktaki bir topu kovalamayı düşünmeyebilir, oysa pickleball’da eğilmek, uzanmak ve hücum etmek daha büyük bir cazibedir.

Bu ay Dr. Roth, sağ kolunu başının üzerine kaldırdığında dayanılmaz bir acı çeken 53 yaşında bir hastayla tanıştı. Pickleball’dan kaynaklanan yaralanmanın labrum yırtığı olduğu ortaya çıktı, bu durum Dr. Roth’un Los Angeles Dodgers ve California Angels için çalışırken oldukça sık gördüğü bir durumdu; tenis ve yüzmenin neden olduğu vakaları da tedavi etmiştir.

Dr. Roth, turşu topu hakkında “Kesinlikle oturup topa vurmuyorsunuz” dedi. Oyuncular “alt bacakların uzun kasları, gastroklar, dörtlüler ve hamstrings” ile ilgileniyorlar.

Durur ve başlar kaymalara yol açar. Bu, 2021 çalışmasında tanımlanan acil servis yaralanmalarının en büyük payının (olduğu gibi) neden araştırmacıların Kayma/Trip/Düşme/Dalış olarak etiketlediği bir kategoriye düştüğünü açıklamaya yardımcı olur.

Pickleball eğitmeni Noe Sariban, yaralanmaların “Aşil incinmeleri veya yırtılmaları, omuz sorunları, rotator manşet yaralanmaları, disk yaralanmaları, kas gerilmeleri gibi bel sorunları” olabileceğini söyledi. Kredi… New York Times için Christie Hemm Klok

Colorado Üniversitesi’nde el ve üst ekstremite cerrahı olan Dr. Amy Fenoglio, son 18 ay içinde pickleball ile ilişkili bilek kırıklarında bir artış olduğunu gördü.

Sonra Mutfak var. Resmi adı, her iki tarafta ağın önünde yedi fitlik bir şerit olan voleybolsuz bölgedir. (Resmi bir pickleball sahası 44 fit uzunluğunda ve 20 fit genişliğindedir.) Oyuncuların Mutfağa ayak basmalarına izin verilmez, bu nedenle bir top oraya kafa attığında bir oyuncu bir “dink” atmak için öne eğilebilir, üzerinden atlayan kurnaz bir atış file ve rakibin Mutfağına iner.

Bay Sariban, riskleri ilk elden biliyor. Eski bir kolej basketbol oyuncusu, Ocak 2018’de küçük bir profesyonel pickleball turnuvasındaydı – mükemmel bir Güney Kaliforniya günü, kazanana 200 dolarlık bir hediye sertifikası – kendini Mutfağın kenarında bulduğunda.

“Milyonlarca kez vurduğum rutin bir vole vurmak için uzanıyorum” dedi. “Topa vurdum ve sırtımın kilitlendiğini hissediyorum ve kafamda “Uh-oh” diyorum. Dakikalar içinde sahada yatmak zorunda kaldı. “Zorla yürüyebiliyordum,” dedi ve ekledi, “arabada oturdum ve karım bacaklarımı sallamak zorunda kaldı” ve yolcu kuyusuna girdi. İki disk fıtığı vardı. “Hayatımda bir daha asla spor yapmayacağımı düşündüm” dedi.

O zamandan beri Bay Sariban esneme konusunda vicdanlı hale geldi ve kliniklerinde oyunculara herhangi bir vuruş başlamadan önce kürek kullanmadan ısınmayı da içeren aynı şeyi yapmayı öğretiyor. “Kimsenin ısınmaması benim için inanılmaz” dedi. “Birçok eyalette öğretmenlik yaptım ve bu her yerde aynı şey. Pickleball oyuncuları ısınmamakla ünlüdür.”

Bay Sariban ve diğer pickleball uzmanları, yaralanma riskinin diğer sporlara göre daha yüksek olmadığını, ancak risk algısının daha düşük olduğunu belirtiyor. San Francisco’da 50’li yaşlarının başında bir teknoloji girişimcisi olan Debbie Landa gibi zorlular, risklerin katılımı engellememesi gerektiğini söylüyor. Birçokları gibi, Bayan Landa da pandemi sırasında turşu kurdu; şimdi haftada beş gün oynuyor. Akıl hocaları arasında Palm Springs’te “beni her gün motive eden” 82 yaşında bir kadın olduğunu söyledi.

Bayan Landa’nın çeşitli pickleball rahatsızlıkları –turşu dirseği, ağrıyan kalçalar – ama bunların sporla birlikte geldiğini söyledi. Gerçek acıların, “çok agresif ve sinirli” olan kötü oyuncular olduğunu söyledi.

“Onlara söylüyorum: ‘Gevşemelisiniz. Pickleball oynuyorsun – Pickleball adlı bir oyun oynuyorsun!” dedi.