Nicole Gronemeyer tavuklar hakkında: Onlara tapınılırdı, yenmezdi

SULTAN

Global Mod
Global Mod
Tavuklar, şehir sakinleri tarafından, ister sıkışık kafeslerde ister sınırlı egzersiz alanında olsun, bakımı sorunlu hayvanlar olarak bilinir. Berlinli kültür bilimci Nicole Gronemeyer, Judith Schalansky'nin Matthes & Seitz'de yayınladığı, kuş türlerinin tarihini ve hikayelerini anlatan “Naturkunde” serisinin bir cildinde şimdi de kuş türlerine ışık tutuyor. Çarşamba günü kitabını Spreewald'daki Hotel Bleiche'de sunacak. Bayan Gronemeyer, tavuğu nasıl buldunuz?

Nicole Gronemeyer: Bir çiftlikte büyüdüm ve bir gün bir komşum bana hediye olarak bir tavuk yumurtası verdi, ben de bunu kuluçkadaki bir ördeğe yuttum. Üç hafta sonra tüylü bir civciv yumurtadan çıktı ve nereye gidersem gideyim beni takip etti çünkü bu bana hemen damgasını vurdu. Muhteşem kırmızı bir İtalyan olan ilk horozum böyle büyüdü.

Nicole Gronemeyer evcil bir tavuklaÖzel

Evcil tavuklar, yaklaşık 3.500 yıl önce yerleşim yerlerine yalnızca pirinç ekimi yoluyla getirilen Güneydoğu Asya'daki Bankiva tavuğunun evcilleştirilmiş torunlarıdır. Bize sofra arkadaşı olarak geldiler, dolayısıyla ilk başta konu onları ya da yumurtalarını yemek değildi. Onlara tapınıldı, tüketilmedi.

Tavuklar çok neşelidir ve birçok insanın ne yazık ki hâlâ inandığı gibi aptallıktan başka bir şey değildir. Son yıllarda yapılan araştırmalar, bu kuşların zekası hakkında, fizik ve matematikte oldukça başarılı olmaları gibi şaşırtıcı şeyleri keşfetti. Bir gruptaki davranışlarını gözlemlemek büyüleyicidir – herkes gagalama düzenini duymuştur – ve tavukların iletişim kurmak için kullandıkları 30'a yakın sesi hemen anlarsınız. Daha da kötüsü, bugün dünyada var olan yaklaşık 30 milyar tavuğun neredeyse hiçbirinin doğal davranışlarını ifade etmesine izin verilmiyor.

Sorunlu tutumlardan bahsetmişken: 1966'da Neukölln'de, pil kafeslerindeki 250.000 tavuğun Batı Berlinliler için taze yumurta bırakması beklenen on katlı, penceresiz bir tavuk binası inşa edildi. Operasyon sadece altı yıl sonra, her gün biriken 40 ton dışkının kötü kokusuna karşı yapılan halk protestoları nedeniyle değil, kârsızlık nedeniyle durduruldu. Bugün Boschweg'deki bina konut ve ticari bina olarak pazarlanıyor; pencereleri var ancak eski kullanımına dair hiçbir belirti yok.

okuma 8 Mayıs saat 18.00'de Literatursalon, Hotel Bleiche Resort & Spa, Bleichestr'de. 16, 03096 Burg (Spreewald)

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.