Kendiliğin çözümlenmesi- heinz kohut

Felaket

New member
Narsisizmin, erken eşduyum alaka yetersizliği olduğunu sav ederek başlamış kitabına Kohut. Cinselliğin ve saldırganlığın patolojik hale geldiği durumlara kendilik çözülmesi ismini vermiş. Terapide ‘’biz ortasındaki ben deneyimi’’ olgusuna ehemmiyet vermiş. Terapist, danışan karşısında; yıkılmaz, karşı çıkmaz ve danışanı anlamaya çalışan bir tavır takınmalıdır. Narsisizm örgütlenmesini; arkaik kümelerin kişiliği geri kalanıyla bütünleşmemiş olduğunu ve gücün yanlış eksik yapılara yatırıldığını tabir etmiş. Çevresel etmenlere büyük kıymet vermiş ve ebeveynin kişilik yapısının ve örseleyici dış olayların narsisizmin temelinde yattığına inanmıştır. Ebeveynin çocuğunun küçük yaşlarındaki dokunulma ihtiyacı kâfi ölçüde sağlanamazsa, dokunulma ihtiyacı ‘’görsel’’ (röntgencilik) alanına kayabilir. Yetersiz anne, birincil narsisizm istikrarını bozacaktır. Çocuk ise mükemmelliğe bir daha ulaşmak için ‘’Büyüklenmeci kendilik’’ yada ‘’Tümkuvvetlilüğü ebeveyn imagosuna’’ devreder.

İdealleştirme Transferi: Terapide ebeveyn imagosunun aktifleşmesi ile görülür. Çocuk gözünden ebeveynlere düşkırıklığı olursa obje elverişli bir biçimde içselleştirilemez. Çocuk arkaik kendilik objelerine saplanır. Bu da bağımlı (nesneye açlığı) biçiminde görülür. Bu cins şahıslar daima kendilerini yönlendirecek bir otorite arayabilirler. Bu transfer çeşidi ödipal öncesi periyoda işaret eder. Ödipal devir evvel arkaik olarak içselleştirilmiştir. Narsisizmi açıklayan örselenmeden çok ‘’ebeveynin yansısıdır.’’

Ayna Transferi: Narsisistik büyüklenmeci özün onaylanması ihtiyacını terapiste aktarması formunda ortaya çıkar. 3 hali vardır: 1-) Büyüklenmeci Kendiliğin Genişlemesi (Kaynaşma) 2- Öteki ben-İkizlik 3-) Manada Ayna Transferi: Erken çocuklukta preödipal annenin ayna fonksiyonu başarısızlığa uğramıştır. Ayna transferi sözel basamağa dek uzanabilir.

Tedavide amaç: Kaynaşma-İkizlik—Ayna evresine evrilmesi—daha sonra kişilik bütünleşmesi. (Oral ve Anal sadistik ögelerin yok olup— Şefkat ögesine dönüşmesi)

Kendilik tecrübesi, bütünleşmiş bir ben için önkoşuldur. Analistin nazaranvi: Büyüklenmeci (İD) yahut Bölünmüş (Ben)e hizmet değil, Gerçeklik Ben’ine hitap etmelidir.

Sevebilme Yetisi: Obje libidinal ensest yönelimli duygusal bağların canlanmasının kararı olarak ortay çıkar. Libidinal güç arkaik objelerden ve idaelleştirilmiş nesniçin geri çekilerek ben’e katılır. Tedavi sonuna yanlışsız bireyde: 1-) Eşduyum 2-) Yaratıcılık 3-) Mizah ve Bilgelik artışı görülür.