İntihar

Felaket

New member
İntihar, kişinin kendi canına kıyması… En sevdiğinin, bütün kötülüklerden sakındığının… Nasıl bir şeydir? İnsan nasıl o raddeye gelir ve nasıl intihar eder?

Depresyon, şiddetli bir hale geldiğinde ve tedavi edilmezse, insan dünyayı koyu ve siyah bir dumanın gerisinden görür. Bütün renkler siyaha döner.

İntihar çıkış yolu bulamamak, çaresiz, umutsuz hissetmek ve mevti son deva olarak görmektir: “Beni lakin vefat paklar!”

En son örnek, SMA’lı bir bebeğin annesi intihar etti. Baktım baktım, başörtülü bir kadıncağız… Allah’a inanan birden fazla insan “Günah olmasaydı intihar ederdim!” der. Lakin şunu biliyorum ki, kimi vakit o hudut da aşılır, insan dayanamayacakmış üzere hisseder, tek kurtuluşu vefatta görür.

İntihar niyetiniz var ise, kesinlikle bir psikiyatri uzmanına gidip ilaç alın ve nizamlı kullanın.

İlacın yanı sıra terapi takviyesi de pek kıymetli ve tesirlidir.

Aile dayanağı, toplumsal dayanak hayli kıymetlidir. Her şeyi içinize atmayın. Size bakılırsa tahlilsiz üzere görünen bir sorun, tahminen yardımla hayli kısa müddette çözülecektir.

Değiştiremediğiniz şeyleri, çözemediğiniz meseleleri hayatınızın merkezine koymayın. “niçin bu biçimde!” “Beni mi buldu!” “Ben artık bu biçimde nasıl yaşayacağım!” üslubu niyetler gücünüzü düşürmekten öbür bir işe yaramayacaktır.

Stres, hadiselerde değil, bizim o olaylara verdiğimiz manadadır. Birebir olayı yaşayan iki beşerden biri intihar ederken, oburu ömrüne kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Misal, hayli iflas eden iş adamı danışanım oldu. “Ben sıfırdan bir yerlere geldim. Artık eksideyim ancak, tekrar eski durumuma dönerim!” diyordu birçok. Budur!

Bardağın dolu tarafını da görün: Yarısına kadar dolu bardağa “Yarısı boş!” da diyebilirsiniz, “Yarısı dolu!” da… İkisi de doğrudur, lakin hayatımızdaki uygun, hoş tarafları de görmek ve şükretmek gerekir.

Ve şunu unutmayın: Her ne yaşarsanız yaşayın, dayanakla üstesinden gelirsiniz! “Kara gün, sonucup kalmaz!” hiç bir acı, sonsuza kadar tıpkı şiddette sürmez! İllaki geçecek!