İkna, manipülasyon, cehalet ve Şeytanın pabucundaki beyin

Felaket

New member
‘’İkna, Manipülasyon, Cehalet ve Şeytanın Pabucundaki Beyin ‘’ Konuşmasının
Uzman Psikolog Beste Ayangil tarafınca;
Atıf Kuramında Kovaryans Modeli Değerlendirmesi
Atıf Kuramında Pozisyon Boyutu Değerlendirmesi

Eğitim İsmi: İkna, Manipülasyon, Cehalet ve Şeytanın Pabucundaki Beyin
Eğitimi Düzenleyen Kurum: TedX Alsancak
Eğitimin Yeri: İzmir/Alsancak
Eğitimci: Prof.Dr.Uğur Batı
Eğitim Konusu: Prof. Dr. Uğur Batı, “İkna, Manipülasyon, Cehalet ve Şeytanın Pabucundaki Beyin”
başlıklı konuşmasında ülkemizde yaşanan Çiftlik Bank olayından hareketle algılamada yanlılık tesiri,
insan ve cahillik ilgisi, sürü psikolojisi, sosyal/toplumsal delil prensibi, propaganda, manipülasyon,
ikna, realite körlüğü, dolandırıcılık ve ganimet kültürü kavramlarından kelam ediyor. Batı, sinirbilim,
antropoloji, irtibat, toplumsal psikoloji üzere disiplinlerin çıktılarıyla “aldatılma ve ikna olma” prensiplerini
epey etkileyici formda ele alıyor.

Eğitim İçeriğinde Atıfta Bulunulan Şahıslar: McArthur Wheeler,Tosuncuk Lakabıyla Bilinen Mehmet
Aydın

Tedx Eğitim Görüntüsünde tüm toplumları domine edebilecek bir kavramdan bahsediliyor.Cahil cesareti
olarak toplumda yer alan bir kavramımız mevcut.İnsanları dolandırabilen karakterlerin aslında
büsbütün bilgisiz olmaları ama içlerinde bulunan inanılmaz bir güçten bahsediliyor.McArthur
Wheeler tarafınca yapılan banka soygununa atıfta bulunan Batı, bilgisiz cüreti ve algıda yanlılık
kavramına değiniyor.Zihinsel odaklı insanları dahi manipüle edebilen bu güçte kimi suçluları ele
alıyoruz.Atıfın yapıldığı dışsal atıflarda, siyaset,ekonomi,eğitim,tiyatro,sinema üzere toplumsal konular
yer alıyor.Suç kayıtları bulunan insanlardan bahsediliyor.Sahte emniyet kurup insanların nasıl bu
kadar kolay dolandırılabildiği üzerine biroldukca isimle örnek veriliyor.Castelli,Jet Fadıl,Tosuncuk ile ortaya
gelen Çiftlik Bank soygununu ayrıntılı ele alıyor ve Mehmet Aydın tiplemesine atıfta
bulunuyor.Tipleme itimat vermeyene etken olarak tanımlanıyor.Çiftlik Bank olayı Sn.Batı tarafınca
ulusal IQ testi olarak isimlendiriliyor ve Elon Musk’a yapay zeka kullanmasını daha epey artırması yönünde
talepte bulunuyor…
Sürü Psikolojisine atıfta bulunarak prefrontal kortekse değiniyor.Sürü psikolojisine bağımlılık dahi
gösterilebileceğini belirtip,sosyal itaat ve otorite hissinin doyumundan ve hazzından bilgiler
paylaşıyor.Önce karar verip daha sonra rasyonellik aradığımız için, içsel atıflarda haksız çıkarsak canımızın
daha az acıyacağına değinmektedir.Mehmet Aydın’ın haz aldığı noktaları paylaşan Sn.Batı, epigenetik
ganimet kültürüne de atıfta bulunuyor.Çalınan herşeyin özeti üzere isimlendiriyor soygunu…
Atıfta bulunulan konulardan biri de dürüstlük eşiğidir.Sahte çanta kullanıp,orijinal olmayan bir kitap
alıyorsanız bu sizin aslında aldatma ihtimalinizin yüksek olduğunu gösterir.Bozulmanın küçüğü
büyüğü yoktur.Yeterli sayı teklif edilirse rüşvet alınabilir…

Çiftlik Bank’ın kuruluş aşamlarında kullanılan cümlelerde, halka hitap formundan bahsedip bazı
otoritelerin halka davranış metotlarına atıfta bulunuyor.’’Londra’nın oyunlarını bozacağız,dış mihraklar
bizi bozamayacak’’ formunda açılış konuşmalarını örnek olarak sunuyor.
Toplumsal olan bir sorunu ele alıyoruz aslında.Toplumca sahip olduğumuz birtakım net davranışlar
mevcut ve ne yazık ki bu herkesce,’’her bilgisiz yüreklice biliniyor’’.Sahip olduğumuz keskin
somutluklar,griliklerin olmayışı,sosyalleşememenin sonuçları,diyalektik kullanmasının zorluğu hepimizi
aslında çaresiz bir kolektif şuurun içine sürüklüyor.
Atıf Kuramında Pozisyon Boyutu Değerlendirmesi:
İçsel ya da dışsal boyuttur.Çiftlik Bank’a yatırım yapan insanların değerlendirilmesinde,yatırım
yapmak ismine başka insanların yatırımlarına ve sağladıkları yarara güvenen bireyin, başlangıçta
Çiftlik Bank’a yatırım yapıp yarar sağlamasındaki muvaffakiyet fikrini ve bunu devam ettirme
dürtüsünü içsel atıflarda bakılırsabiliriz.Çiftlik Bank tarafınca dolandırıldığını öğrenen bu birey artık
dışsal atıflarda da bulunabilir.Kaybettiği parayı,diğer insanların da bu yatırım aracına inanarak yatırım
yapmalarının akabinde kendisinin de bu itimadı alıp para yatırmasına bağlayabilir.Atıflar hem dışsal
tıpkı vakitte denetim edilebilir olabilir.Bu eğitim görüntüsünde,Çiftlik Bank’a para yatırıp dolandırılan
insanların, kendilerinin çocuklarına bakabilmek ve onlara daha yeterli gelecek sunmak ismine bu yatırım
aracına güvendiklerini fakat dolandırıldıktan daha sonrasında da ‘’dolandırılan değil,bu gayede bizi
dolandıran kişi’’ nin elinde olan durumların dışsal ve denetim edilebilir bir nokta olduğuna örnek
verilebilir.

Atıf Kuramında Kovaryans Modeli Değerlendirmesi:
Konsensüs,ayırt edicilik ve tutarlılık istikametleri ile incelenmektedir.Konsensüs bilgisi, tıpkı uyarıcıya
oburlarının da reaksiyon verip vermediği bilgisidir.Örneğin,Çiftlik Bank ve Mehmet Aydın’a biroldukça kişinin
güvenip para yatırması ve tesisi görüp güvenmesi denebilir.Ayırt edicilik bilgisinde,insanlar aslına bakarsan
reklamı yapılan başka yatırım araçlarına değil de emniyetli buldukları siyasetçilerin yahut sanatçıların
açılışını yahut kutlamalarını yaptığı Çiftlik Bank’a yatırım yapıyor ise ayırt edicilik bilgisi
mevcuttur.Tutarlılık örneği olarak; Çiftlik Bank ve toplumlarca epey da muteber bulunmayan Mehmet
Aydın hakkında çıkmaya başlayan dolandırıcı haberleri sırasında,insanların hala ‘’ yatırımlarının
karşılıklarını almaya devam edip etmedikleri doğrultusunda yatırımlarına devam etmesi’’ olmuştur.