“Genç olsaydım iklim değişikliğinden ben de korkardım.”

SULTAN

Global Mod
Global Mod
Artık savaşlar, çevre felaketleri ve olası yeni salgınlar karşısında dünyanın durumu konusunda büyük endişelerin yaşandığı bir dönemdeyiz. Bununla birlikte, en azından özel olarak, çoğu kişi için bu aynı zamanda Noel’e dair bir beklenti ve hazırlık zamanıdır. Thomas Brussig’in yeni kitabında her ikisi de açılış bölümünde doğrudan bir araya geliyor. Yazar, onlarca yıldır, Noel zamanı, içinde bir piramit bulunan bir kutu çıkardığını söylüyor; “tahta kanatları gazeteye sarılmış ve piramit tekrar söküldüğünde kanatlar aynı gazetede kayboluyor.”

Geçen yıl, bu buruşuk kağıda ilk kez daha yakından baktığını yazdı; zaten otuz yaşındaydı. Haftalık Die Zeit gazetesinden geliyor, ana makalesi “Nükleer silahlar olmadan barış yaratmak” başlıklı ve sosyalizmin sona ermesinin terör dengesini getirmesinden bu yana nükleer savaş tehlikesinin ne kadar gerçek hale geldiği sorusunu ele alıyor. İki küresel siyasi blok arasında artık uzlaşma yok. Brussig şöyle yazıyor: “Argümanlar otuz yıl sonra bile son derece mantıklı olmasına rağmen, ne bir kehanet (tam nükleer silahsızlanma) ne de diğeri (nükleer silahların kullanılması) gerçekleşmedi.” Biraz sonra net bir şekilde şunu ekliyor: “Gelecek tartışmaların ötesindedir.”

Çöküş bilimi veya kıyamet bilimi

“Benim kıyametlerim. Neden umut edebiliriz”, “Bizim gibi kahramanlar” ve “Sonnenallee’nin Kısa Sonunda” romanlarıyla ünlenen yazar için alışılmışın dışında, kurgu olmayan bir kitap. Kaynakların bir listesini içermese de, türün tipik bir örneği olarak dipnotlar veriyor. Bunlar yalnızca bazen alıntılar içeriyor; Brussig, başlangıçta yazdığına göre, pek çok şeyi Google’da araştırabileceğinizi varsayıyor. Dipnotlarda ek düşünceler, Haberin Detayları bilgileri ve terimlerin açıklamalarını sunuyor. Örneğin 25. sayfada, çöküş bilimi (var olan!) ile kıyamet bilimi (henüz tanımlanmamış) arasındaki ayrım, Brussig’in hiciv eğilimini gösteriyor.

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Aslında ciddi bir kitap. Ve bir anlamda otobiyografik. Thomas Brussig silahlanma yarışından AIDS’e, ozon deliğine, BSE’ye, küresel mali krize ve Kovid-19’a kadar sosyal kesintileri ele alıyor. Korona önlemlerini medya odaklı eleştirenler gibi Brussig de bazı yasak ve kuralların aşırı olduğunun kanıtlandığını belirtiyor. Ancak artık politikacıları sorumlu tutmak isteyenlerin aksine, bilgi ve ihtiyatın rekabet halinde olduğunun farkında. Yazar hakkında öğrenebileceğiniz en fazla şey, o zamanlar bazı Alman tasarruf sahipleri için güvenlik vaadinin ne kadar zayıf olduğunu gösteren finans bölümündedir. Brussig, çok satan kitaplarının başarılarından elde edilen gelirden neredeyse mahrum kalmıştı.

Kıyamet dansının çerçevesini iklim değişikliğini durdurmaya veya yavaşlatmaya yönelik tedbirler konusundaki anlaşmazlık oluşturuyor. Örneğin Brussig, 80’li yıllarda NATO’nun ikili kararı sırasındaki duygularını Fridays for Future veya Last Generation aktivistlerinin açıklamalarıyla karşılaştırıyor: “Genç olsaydım, iklim değişikliğinden de fena halde korkardım ve duygularım güçsüzlük, öfke ve sabırsızlık arasında bir yerde olurdu.” Brussig gelecek yıl 60 yaşında olacak, bu kitapta (büyük)babalık rolünü üstleniyor ve “iklim değişikliği konusunda umutsuzluğa kapılma tehlikesiyle karşı karşıya olan” herkese hayal etmeye çalışmalarını tavsiye ediyor. “Bunun iyi bir şey olup olmadığı ortaya çıktı.”

Wallstein Yayıncılık

Kıyametlerim

Thomas Brussig tarafından, 2023

İyi bir örnek olarak CFC

Bu düşünme teklifi önemsizleştirme gibi görünebilir, ancak iklime yönelik tehlikeleri küçümsemek istemiyor. İklim değişikliği tüm hızıyla devam ediyor. “Fakat gelecekteki sonuçlara hazırlanırsak bir felaketten kaçınabiliriz.” Bilime ve içgörüye güveniyor. İşte tam bu noktada başlıktaki “benim” zamiri devreye giriyor. Yaşamı boyunca yaklaşmakta olan diğer kıyametlerin de önlenebileceğini savunuyor: 1980’lerin sonunda önümüzdeki on yıl için öngörülen AIDS ölümlerinin sayısı neyse ki yanlıştı; deli dana hastalığı BSE’nin Büyük Britanya’da patlak vermesiyle ortaya çıkan alarmın aksine, Creutzfeldt-Jakob hastalığından bugüne kadar 200’den az kişi öldü ve ozon tabakasına zarar veren kloroflorokarbonların (CFC’ler) üretilmesi durumunda uluslararası toplumun bile aklı başına geldi. Brussig, CFC üretiminin durdurulmasını günümüzün koruyucu önlemleri için bir model olarak kullanıyor çünkü geçen yüzyılın sonunda pek çok gelişmekte olan ülke, sektörden çıkışlarının bedelini daha zengin ülkelere ödetmişti. “İklim değişikliğine karşı birliğin belli bir noktada parayla birlikte satın alınması gerekiyor” diye yazıyor, “aksi takdirde var olmayacak.”

Ne yazık ki Dubai’deki Dünya İklim Konferansı iş dünyasını, bilimi ve siyaseti ortak bir yola yönlendirmenin ne kadar zor olduğunu gösterdi. Brussig’in günümüzün endişeli insanlarına dostane, babacan bakışı, bilimin siyaset üzerindeki baskısının tek başına çok zayıf olduğunu fark etmekte başarısız oluyor. Öte yandan, “bilimin” zaten var olmadığını ve her türden tahmincinin çoğu zaman yanıldığını belirtiyor. “Kıyametlerim” güncel tartışmalara özgün bir müdahale ve sakinliğe bir davettir.

Thomas Brussig: Kıyametlerim. Neden umut edebiliriz? Wallstein, Göttingen 2023. 184 sayfa, 18 euro