Depresyon nasıl tedavi edilir?

Felaket

New member
Bu hafta ne okumak istersiniz başlığı ile toplumsal medyada küçük çaplı bir anket hazırladım anket kararında büyük oran ile Depresyon üzerinde durulduğunu gördüm pekala nedir bu Depresyon?

Depresyon, süreğen bir ıstırap ve günlük fonksiyonlarınızı en az iki hafta boyunca yerine getirememe ile birlikte olağanda yapmaktan keyif aldığınız etkinliklere olan ilginin kaybolması ile tanımlanan bir hastalıktır.

Bunun yanı sıra depresyonda olan insanlarda ekseriyetle güç kaybı, kilo alma ya da kilo kaybı, daha az ahenge ya da fazlaca ahenge, tasa, konsantrasyon azalması, dikkati sürdürmede zorlanma, kararsızlık, huzursuzluk, bedelsiz hme, suçluluk ya da umutsuz hme, kendine ziyan verme yahut intihar niyetleri üzere durumlardan kimileri görülmektedir.

Depresyon Nasıl tedavi edilir?

Depresyon tedavisinde güvenirliğini kanıtlamış biroldukça yol vardır. Kıymetli olan sizin için uygun formülü bulmaktır. Depresyonun tedavisinde evvela değerli olan kararlılık ve vakittir. Kendinize uygun bir psikolog bulup danışmak ile başlanmalı ve sorunun ne olduğu bulunmalıdır.

Sistemli beslenmek, nizamlı idman yapmak ve uyku kalitenizi arttırmak tesirli bir formül olabilir. Yapılan bilimsel çalışmalar kararında haftada en az 1-2 saat yapılan fizikî antrenmanın depresyon oluşumuna karşı esirgeyici olduğu kanıtlanmıştır. Yaşadığınız olumsuz olayları ısrarla düşünmeyi bırakın ve geleceğiniz ile ilgili kehanetlerde bulunmayın.

En zehirli tenkit kendi kendinize yapmış olduğunuz tenkittir kendinizi ve diğerini eleştirdiğinizi fark ettiğiniz noktada kendinizi durdurun ve hayatın her alanında daha müspet olmaya çalışın. Birebir şeyleri tekraren düşünüp irdelemek yerine kendinize olumlu telkinlerde bulunun olumsuz kanılar geldiğinde onu alt eden bir olumlu(mantıklı) ses yaratmak bu kanıyı uzaklaştırmada yardımcı olabilir. ömrünüzün idare iplerini ele alın olumsuz hislerinizin sizi yönlendirmesine müsaade veriyorsanız gereğince denetim sahibi değilsiniz demektir. Daha olumlu bir yaklaşım geliştirmek için gayret gösterin. Güne Not Freud; İstikrarlı ve memnun bir hayatın sırrının epeyce sevmek olduğunu vurgulamış ve ‘En sonunda insan hastalanmamak için sevmek zorunda kalır.’ Demiştir. Başta kendiniz olmak üzere insanları, hayvanları, çiçekleri, işinizi ve etrafınızdaki her şeyi sevin sevmek kurtuluştur.