Dehb ( dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu)

Felaket

New member
Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), dikkatinizi nasıl verdiğinizi, hareketsiz oturmanızı ve davranışlarınızı nasıl denetim ettiğinizi etkileyen bir beyin bozukluğudur. Çocuklarda ve ergenlerde olur ve yetişkinliğe kadar devam edebilir. DEHB, çocuklarda en sık teşhis edilen ruhsal bozukluktur. adamların kızlara nazaran buna sahip olma mümkünlüğü daha yüksektir. Ekseriyetle, bir çocuğun dikkat etmede sorun yaşamaya başladığı erken okul senelerında fark edilir. Birçok hadise, çocuklar 6 ila 12 yaşlarındayken teşhis edilir. DEHB semptomları çoklukla yaşla bir arada düzelir, lakin bu durumla genç yaşta teşhis edilen biroldukca yetişkin sorun yaşamaya devam eder. DEHB olan bireylerde uyku ve anksiyete bozuklukları üzere ek sıkıntılar da olabilir. Biroldukca çocuk, huzursuz yahut dikkatsiz oldukları kademelerden geçer. Bu ekseriyetle büsbütün olağandır ve kesinlikle DEHB’si olduğu manasına gelmez. Lakin, davranışlarının kendi yaştaki çocukların birçoklarından farklı olabileceğini düşünüyorsanız, kaygılarınızı çocuğunuzun öğretmeni, okulunun özel eğitim öğretmeni ya da bir uzmandan yardım isteyebilirsiniz. Ayrıyeten, bir yetişkinseniz ve DEHB’niz olabileceğini düşünüyorsanız, lakin bu durum çocukken teşhis edilmediyse, bir ruh sıhhati uzmanı ile konuşmak yeterli bir fikirdir.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğuna (DEHB) ne sebep olur?

DEHB’nin kesin sebebi bilinmemektedir, lakin durumun ailelerde aktığı gösterilmiştir..
DEHB’de potansiyel olarak rolü olduğu öne sürülen öbür faktörler şunlardır:
Erken doğmak (gebeliğin 37. haftasından önce)
Düşük doğum yüküne sahip olmak
Hamilelik sırasında sigara yahut alkol yahut uyuşturucu kullanması
DEHB, öğrenme kuvvetliğü çeken şahıslarda daha yaygın bulunmasına karşın, rastgele bir entelektüel yeteneğe sahip şahıslarda ortaya çıkabilir.
DEHB için bir tedavi olmamasına karşın, ebeveynler ve etkilenen çocuklar için uygun eğitim dayanağı, ruhsal müracaat takviye hizmeti ile yönetilebilir bir sorun durumudur.