Çok empati sendromu

Felaket

New member
Aşırı Empati Sendromu

“ Daha evvel hiç sizin de hayatınızda işler yolunda gitmez iken dostunuzın kaygısını saatlerce dinlediğiniz oldu mu? Ya da onun anlattığı bir duruma kendiniz hayatışsınız üzere üzüldüğünüz? Onun için içli içli ağladığınız oldu mu? Yahut diğerleri dalga geçebilir diye dinlemediğiniz bir müzik? Yarın hayli kıymetli bir sınavınız varken dostunuza yardım etmeye gittiğiniz oldu mu? bu biçimde gelin Çok Empati Sendromunu bir arada tanıyalım.”

Çok Empati Sendromu, kişinin daima olarak diğerlerinin his ve kanılarına öncelik vermesi, hatta kendi ömrüne da diğerlerine uygun olarak şekillendirmesidir. Çok Empati Sendromuna sahip birey kendi fikirlerini, hislerini ve yararını ikinci planda fiyat. Birey, özel hayatına ilişkin kararları dahi öteki insanların bakış açısı ile kararlar almaya itina gösterir. Kendi hayatının kahramanı olmaktan çok etrafına öncelik verir.

Çok Empati sendromuna sahip bireyin sahip oldu muhakkak başlı fikir kalıpları ve tasaları vardır. Bu kalıplardan kimileri toplumda sıkça duyduğumuz “El alem ne der?” ya da “Başkaları ne düşünür?” üzere telaffuzlarla birebir birebirdir. Bu sendromda bireylere ilişkin temel telaş başları tarafınca sert, anlayıştan mahrum, bencil biri olarak algılanmaktır. Özel hayatlarına ilişkin davranışlarda da ayıplanmaktan son derece kaygı duyarlar. Bu dert onlar için o kadar ağırdır ki, hayatlarının akışını değiştirebilir.

Çok empati sendromuna sahip bireyler etrafları tarafınca ekseriyetle fazlaca kibar, yardım sever, fedakar olarak isimlendirilir. Bu adlandırılmada kişinin kendi benliğini yok sayarak dış çevreyi elde tutması büyük rol oynar. Bireye atfedilen bu sıfatlar kişinin telaşlarından duyduğu rahatsızlığı her ne kadar azaltır üzere görünse de aslında bir o kadar da besleyici bir öge olarak da karşımıza çıkmaktadır. Zira kişi dış etrafta oluşturmuş bulduğu algının korunması için ekstra bir uğraş sarf etmek mecburiyetinde hissetmeye başlayacaktır. Bu durum vakit içinde kişinin memnuniyetinin azalmasına, fiziken ve ruhen önemli yorgunluklara beraberinde mutsuzluğa yol açacaktır.

Çok Empati Sendromuna sahip bireyler bu sendromu çocuklarına da yansıtabilir. Çocuklar denetim ve baskı ile büyüyebilir. Çocuklardan daha dikkatli hareket etmeleri, oburlarının çıkarlarını önde tutmaları istenebilir. Bu durum ya münasebetlerini zedeleyebilir ya da çocuğun da gelecekte birebir sendroma sahip bulunmasına niye olabilir.

Çok Empati Sendromuna sahip bireylere birtakım teklifler iletmek istiyorum. Bunlardan birincisi hayat sıralamamızda kendimize öncelik vermenin bencillik olmadığıdır. Uçaklarda hostesler tarafınca bizlere bugüne kadar yapılmış bir anons üzerinden bunu örneklendirmek isterim. “Oksijen maskenizi lütfilk evvel kendinize akabinde çocuğunuza takın.” Zira birine yardım edebilmenin ön şartı evvel bireyin kendisinin sağlıklı memnun ve huzurlu olmasıdır. Bu bencillik değil bilakis bireye sağlayabileceğiniz yararın kalitesini arttırarak bir daha ona sağladığınız bir yardımdır. birebir vakitte ömrünüz size aittir. Nasıl ki başardığınız bir durumdan daha sonra övünebiliyorsak başarısızlıklarımızın da sorumluluğunu üstlenmeliyiz. Ama öbürleri onaylamaz diye verdiğimiz bir karar şayet başarısızlık ile sonuçlanırsa bunun sorumluluğunu üstlenmek, sizler için kendi sonucunızı verebilmekten daha güç olmaz mıydı?

Uzman Klinik Psikolog Damla KANKAYA

Psikolog Buse SARI