Bir karne de ailelere

Felaket

New member
Bugün çocuklar için heyecanlı bir gün bir o kadar da aileler için heyecanlı bir gün. Zira her anne baba çocuğunun başarılı olmasını, “belgeler” getirmesini ister. Zira öbür beşerler kendilerine soracak “sizin çocuk ne getirdi, bu sene doküman var mı belge!” diye soracaklar onlar da göğüslerini gerip “tabii ki de var” demeyi isterler. Tam da burada şu soruyu sormadan edemiyorum; çocuklarımızın evrak getirmesini istemek sanki çocuklarımızın başarısı için mi yoksa kendi egolarımızı tatmin etmek için mi yıl boyunca baskı yapıp duruyoruz? Bu sorunun üzerinde durup düşünmenizi isterim.

Evet bu gün heyecanlı bir gün. Çocuklarımıza devir içerisinde gördüğü dersler üzerinden bir evrak verilecek. Pekiyi bu evrakta çocuğun ailesinin ne kadar tesiri vardır? Eh birazcık tesiri var natürel ki söylemiş olduğinizi duyar üzereyim. Bakalım az mı tesiri var yoksa epeyce mu. Bunu nereden anlayacağız pekiyi. Ailelerin kendi iç dünyalarında sordukları soruların yanıtlarından anlayacağız. Verilecek karnede aileler ne kadar tesirlerinin olduğunu görmek istiyorlarsa kendilerine şu soruları sormalarını tavsiye ediyorum:

Ben çocuğumun sınıf öğretmeninin ismini soyadını biliyor muyum,
Soyadını bilmesem de ismini biliyor muyum,
Okul müdürünün ismini soyadını biliyor muyum,
Çocuğumun okuluna onun haberi olmadan yani kendisine sürpriz yaparak kaç kez gittim, (bakınız sürpriz diyorum zira genelde velinin okula geleceğinden çocuğun haberi olur ve bu gelişler de genelde veli toplantıları oluyor)
Okulun müdürünü ve öğretmenini periyot içerisinde kaç sefer ziyaret ettim,
Çocuğumun okulun hangi katında olduğunu biliyor muyum,
Çocuğumun okulun hangi sınıfında olduğunu biliyor muyum,
Çocuğumun arkadaşlarının kaçının ismini biliyorum,
Çocuğum en çok hangi dersi seviyor ve bunun sebebi nedir,
Çocuğumun sevmediği ders var mıdır var ise hangisidir bunun sebebi nedir,
Çocuğum meskene geldiğinde “okulun nasıl geçti bakayım bugün hangi hususları işlediniz” üzere soruları sordum mu,
VE EN DEĞERLİSİ çocuğumuzun yanına oturup bakınız altını çizerek söylüyorum yanına oturup diyorum karşımıza alıp demiyorum. Evet yanına oturup ve ders okul haricinde bir anne-çocuk bir baba-çocuk bağını oluşturup “bugün nasılsın bakalım, kendini nasıl hissediyorsun, çözmekte zorlandığın bir sorun bir sorun var mı” diye kaç sefer sorduk, onun her an yanında olduğumuzu daima desteklediğimizi kaç kere hissettirdik yahut hissettirdik mi?

Gerçekten de karneye bakmadan evvel kendimize bu soruları sorup ve bir daha kendimizden alacağımız yanıtlar üzerinden bir karne de kendimize verirsek oluşacabilecek biroldukça olumsuzluğun önüne geçmiş olacağız.
Unutmayalım ki derslerinde başarısız olanı da derslerinde başarılı olan çocuğu da, okula gitmek istemeyeni de okulun tatil olmasını hiç istemeyen çocuğu da, okuldan kaçan çocuğu da bir an evvel okula gitmek için konuttan fırlayan çocuğu da yetiştiren AİLELERDİR.