Alibaba, Trendyol’a Neden Yatırım Yaptığını Açıkladı

semaver

New member
Çin’in dünya çapında e-ticaret, perakende ve teknoloji alanlarında faaliyet gösteren şirketi Alibaba Grup’un Lideri Michael Evans, geçtiğimiz gün ülkemizin birinci decacornu Trendyol’u ziyaret etti. Evans, ziyaretinde Türkiye hakkında değerli açıklamalarda bulundu.

Yaptığı ziyareti pahalandıran Evans, Türkiye’nin bölgede değerli bir lojistik ve üretim merkezi olmasının yanı sıra bir teknoloji merkezi de olduğunu söz etti. Lider, 2018 yılında Türkiye’ye yatırım yapma münasebetlerini de paylaştı.

Trendyol, memleketler arası alandaki rakiplerinin önüne geçti

Alibaba Küme, 2018 yılında Trendyol’a yatırım yapmış ve şirketin stratejik yatırımcısı olmuştu. O devirde Türkiye’ye üç niçinle yatırım yaptıklarını paylaşan Evans, en temel sebebin Türkiye’nin kuvvetli ve çeşitlilik gösteren üretim yapısı sunması olduğunu söz etti.

İkinci niye ise avantajlı coğrafik pozisyonu, kaliteli internet ve ulaştırma altyapısı idi. Üçüncü niye ise Trendyol’un yatırım yapılacak şirketler içinde rakiplerinin önünde olmasıydı. Alibaba Küme Lideri Evans, bugün bu yatırım için “İyi ki yaptık” dediklerini söz etti. Evans, Türkiye’nin geleceği hakkındaysa şu görüşünü paylaştı:

“Bir ekosistem yaratmak uzun vadeli bakış açısı gerektiriyor. Teknolojiye olan ilginin daima arttığını da göz önüne aldığımızda Türkiye’nin, gelecekte küresel arenada epeyce büyük muvaffakiyetler gösterecek şirketleri çıkaracak bir ekosistem haline geldiğini görüyoruz.”

Baykar ve Togg üzerinden de örnekler verdi:

• Soldan sağa sırayla: Alibaba Küme Lideri Michael Evans, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Trendyol Küme Lideri Çağlayan Çetin.
“Önümüzdeki periyotta bir epey alanda dünyada isminden kelam ettirecek Türk teknoloji şirketlerinin ortaya çıkacağına eminim. Türkiye’de hayli nitelikli bir insan kaynağı var. Baykar’ı ziyaretimde dünyada örneği olmayan teknolojiler geliştiren, insansız hava aracı teknolojilerinde öncü bir Türk şirketi gördüm. Dünyada epey sayıda ülkenin üzerinde çalıştığı mobilite tahlilleri konusunda Togg’la Türkiye’nin katettiği arayı gözlemledim. Trendyol’un Togg’la yaptığı iş birliğinden epey şad oldum.”

Evans, Türkiye’deki ziyaretinde Trendyol’un merkezini ziyaret etmenin yanı sıra kamu ve özel bölüm seviyesinde temaslar da gerçekleştirdi. Ayrıyeten Anıtkabir’e ziyarette bulunarak Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktı ve Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.