Adli tıp merkezindeki bir terapist: Karoline Klemke’den “Ölü adamın alarmı”

SULTAN

Global Mod
Global Mod
Karoline Klemke, 1973’te Berlin’de sanatçı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Psikoloji okudu ve 2002’den beri adli psikiyatri alanında çalışıyor. Psikolog ve lisanslı bir psikoterapist olarak, uzun yıllar evsiz gençlerle ilgilendi ve ciddi suçluları ıslahevlerinde, hapishanelerde ve bir kriminal poliklinikte tedavi etti. 2016’dan beri kriminal prognostik uzmanı olarak çalışmakta ve Berlin’de kendi psikoterapi muayenehanesini yürütmektedir. Berliner Zeitung’un yazarıdır, “Suç” hakkında birkaç köşe yazısı ve Ulrich Seidler ile dönüşümlü olarak GDR okul günlerinin anıları (“Öğretmenlerimiz”) hakkında bir dizi yazmıştır. “Totmannalarm” onun ilk kitabı. İçinde Klemke, adli tıp kurumlarında suçlularla yapılan terapi seanslarını anlatıyor. Vakalar kurgulanmıştır, ancak gerçek deneyimlerden anlatılmıştır. Kahraman, Karoline Klemke gibi bir psikoterapist, adı Christiane Richter ve kitabın başında, ıslahevinde hâlâ tam bir acemi…

Haftam hep Bay Matzke ile başlardı. Pazartesi saat dokuzdaki randevum.

Başhemşire “Ömür sayımının hemen ardından onu hapse atacağız” demiş ve anlamlı anlamlı bana bakmıştı.

Genellikle burada sadece yarısını anladım. Bu dövüş isimlerinin size ne söylemesi gerekiyor? Ama ondan öğrendim. Meslekte bir mahkûma kapılardan eşlik edildiğinde ve onun önünde kilitleri açıp arkasından tekrar kapattığında “delikten” bahsedilir, “canlı sayım” gece kilitlendikten sonra sabah sayımı anlamına gelir. Biri ölmüş olabilir mi? Tedbirlerin yerine getirilmesi, infaz emri, önleyici gözaltı, davranış denetimi. Sözcükler makine gibidir. Ve yasal dil, sıfatlar ve neredeyse fiiller olmadan idare ediyor gibi görünüyor.

Kapı çaldı. Bir hemşire geldi ve Bay Matzke’yi getirdi. Sabah turunda bana anahtarı veren şişman yaşlı adam. Ayağa kalkıp ona doğru iki adım attım. Dikkatli kahverengi gözleri vardı, bana yaklaştı ve elini uzattı. O bir baş daha uzundu ve çift çenesine yakından baktım: “Günaydın Bayan Richter. Şimdi bir randevumuz var.”

Beklemedi, sanki bu olağan bir meseleymiş gibi oturdu. Karşısına oturdum. Emir kapıyı arkamdan kapattı. Kapıya ve alarm düğmesine giden yolu kapatan hastayla asla oturmayın! İşe başladığım ilk haftanın sonunda güvenlik görevlisinin verdiği brifing tam bir saat sürmüştü, tamamını hatırlamam mümkün değildi.

dtv

Karoline Klemke’nin ilk çıkışı

Bir alıntı yazdırıyoruz: Karoline Klemke, “Ölü adamın alarmı. Suçlularla karşılaşma”, dtv Verlagsgesellschaft Münih, 272 sayfa, 24 Euro.

Yayın tarihi: 16.3.2023

Berlin kitap prömiyeri: 23 Nisan, 16:00 Theatre im Palais’de, yazarla, moderatör: Ulrich Seidler. Biletler www.theater-im-palais.de adresinde

Dosyadan öğrendiğime göre, Bay Matzke hayatı boyunca kadınlara tecavüz etmiş ve otuz yılı aşkın bir süre, yani hayatının neredeyse yarısı bu yüzden hapse atılmıştı. Hiçbir şey onu durdurmamıştı. Tekrar tekrar nüksetti. Bazen üç ay sonra, bazen iki ay sonra. Son suçundan sonra ceza hakimi bıkmış ve onu bizim cezaevine sevk etmişti. Psikiyatri uzmanı bir kişilik bozukluğu teşhisi koydu, bu nedenle Bay Matzke’nin suç sırasında kendini kontrol edemediği göz ardı edilemez.

Klinikte tedavinin amacı “iyileştirme ve güvenlik”tir. İnsanlar, Nazilerin tehlikeli alışılmış suçlulara karşı yasayı çıkardığı 1933’ten beri gelişiyor ve güvence altına alıyor. Bu tür hapsetmeye giden yol kayalıktır. Ciddi bir cezai suç gereklidir. Mahkeme daha sonra, ilk olarak, bu eylemin bir akıl hastalığı sonucu işlendiğini ve ikinci olarak, bunun tekrarlanma riskinin olduğunu belirlemelidir. Yani tehlike bilettir.

Bay Matzke onları çözmüştü.

Ve orada ikimiz oturduk. Ama ben her gece eve giderken, mahkeme onun artık tehlikeli olmadığına karar verene kadar serbest bırakılmayacaktı. Ve bundan emin olmak benim işimdi.

Bir ara sohbete başlamayı düşündüm. Açık olmak ve güvensiz olmamak istedim. Birisi bana suçlularla uğraşırken üç kural olduğunu söyledi:

1. Kontrol terapisttedir.

2. Kontrol terapisttedir.

3. Kontrol terapisttedir.

Bunun ne saçmalık olduğunu bilmiyordum, bu yüzden üzerine basarak dedim ki, “Benim adım Richter, ben senin psikoterapistinim, senin tehlikelerin hakkında konuşacağız…”

“Bayan Richter, ne güzel,” sözümü kesti ve ses tonunda suç ortağı bir şeyler vardı. “On yıldır buradayım ve sen benim sekizinci terapistimsin. Cezai suçlarla uğraşmak gerçekten önemli ve o zamanlar hiç empati kuramadım. Sonuçta kadınlar da insan. Ve umarım yakında çıkacağım, ama önce birlikte olmalıyız…” gülümsedi ve komplocu bir şekilde sesini alçalttı, “…ısın.” Bakışları doğrudan benimle buluştu.

Beni aştı. Terapötik bir “Hmhm” ile kendime bir mola verdim ve birkaç cümle ile kendimi kurtardım. “Lütfen bana şu anki yaşam durumunuz hakkında bir şeyler söyleyin.” Ve: “Şu anda günlük rutininiz nasıl?”

Bana nazikçe ve ayrıntılı olarak cevap verdi. Şartlara göre durumu iyi, marangozhanede çalışıyor, artık dış teması yok ama iki yıldır bir mektup arkadaşı var ve şu anda psikiyatri koğuşunda. Diğer hastalarla ve hemşirelerle iyi anlaşıyor. Şimdiye kadar, çok basit. Ama onu suçla ilgili sorgulamam gerekiyordu ve işte burada işler zorlaştı. Bu zaten dosyasındaydı.

Birkaç dakika sonra kendimi toparladım ve tekrar başladım: “Eh, epeydir hapistesin. Tecavüzleri işlemeye nasıl geldin?”

Bana kızgın bir bakış çarptı. Bunu kızgın sessizlik izledi. Dudaklarını birbirine bastırdı, tüm samimiyeti uçup gitti. Sonra, “Hiç bir kadına zarar verdiğimi düşünmüyorsun, değil mi?” Bu bir soru değildi, güçlü bir ifadeydi.

sessizdim Bir an yanlış duyduğumu sandım. Adam az önce suçlarla uğraşmaktan bahsetmedi mi diye düşündüm. O deli olmalı. Bana otuz yıldır boşuna uğraştığını mı söylüyor?

Bir psikoterapist olarak, şimdi tuhaf bir durumdaydım. Anlamlı bir şeyler söylemem gerekiyordu. Sözsüz ailemde, tam olarak kıvrak zekalı biri olmamıştım. Ve altı yıllık psikolojik eğitimde kimse seni böyle bir şeye hazırlamaz. “O halde sevgili öğrenciler, bir gün hayatın tüm gerçekliğini inkar eden insanların karşısına oturacaksınız. Böyle bir durumda ne diyeceğiz?”

Bir konferansta gördüğüm karizmatik Hollandalı suçlu terapist, böyle bir durumda yüksek sesle ve bolca gülmeyi tavsiye etti. Gerçekten karizmatik olmak istiyordum ama içimden gülmek gelmiyordu. Ve dramatik psikopatı oynamak istemedim. Bu yüzden bir an daha düşündüm.

Herhangi bir cezai muamelenin temeli, suçun işlenmesidir. Her tedavinin merkezinde yer alır. Ancak failin önce suçu kabul etmesi gerekir. Reddetmeye hiçbir koşulda izin verilmez.

Ayağa kalktım, masamın arkasındaki dosya dolabına giden üç adımı attım ve kararın cildini çıkardım. Sayfayı çevirdim, bilgece sözler söyledim, “Biliyorsun, işte senin yargın böyle diyor” ve okumaya başladım: “23 Haziran 1986’da, bir gece içki içtikten sonra…”

Akıllı, ama açıkça yeterince akıllı değil.

Bay Matzke kızardı. “Bu inanılmaz! bende yok Hiç çok fazla alkol almadım…” sözümü kesti, masayı inceledi ve olmayan masa örtüsünü iki eliyle düzeltti.

Şunu okudum: “… Frank Matzke, Frau Protz’u kendi isteği dışında mı tuttu…”

“Bu ne anlama geliyor, bunu o da istiyordu. Sonra ne dedi…” Sesini yükseltti ve ben de kapının yanındaki alarm düğmesini aradım. Ama aslında kendimi tehdit altında hissetmiyordum. Duyması zor olan biriyle konuşuyormuş gibi bağırdı.

Beni bu kadar kolay etkileyemezdin. Stratejime inanarak devam ettim, “… sırtında ve açıkta kalan cinsel organı tarafından zaptedilmiş…”

Ağırlığıyla yapabileceğine inanmayacağım bir hızla ayağa fırladı.

“Bu doğru değil!” diye haykırdı. “Seninle konuşamam, sen delisin! Zaten benden ne istiyorsun?” Ben daha açıklama yapamadan arkasını döndü ve kapıyı çarparak ofisten koşarak çıktı. Uzaklaşmadı. Sadece bir sonraki ızgaraya.

Birkaç dakika kararsızca yerime oturdum ve bekledim, ardından servisi aradım. “Bay Matzke artık benimle konuşmak istemiyor. Lütfen… kilitler misiniz?

Bu terapi seansı tam olarak on beş dakika sürmüştü. Telefonu kapattım. Sanırım dosya olayı o kadar da iyi bir fikir değildi. Bir an pencereden dışarı baktım ve ardından masanın üzerinde sabah 9:23 yazan dijital çalar saate baktım.

En son bir tecavüzcüyle karşılaştığımda, Max doğmadan bir yıl önce, Seat konsolumdaki kırmızı ışıklı saat 12:32’yi gösteriyordu. Park ettim, Green Day radyodaydı, “When I Come Around”u duymak için bir an bekledim, sonra indim. Tam o sırada, yaya geçidinin yanındaki çalılıktan doğruca kambur, esmer, kukuletalı bir figür bana doğru geldi. Arabanın arka kapısını açmak için sadece yarım saniyem vardı ve Katinka dışarı fırladı. Beni korumak için hayatının işini yapan siyah melez köpeğim. Öfkeyle havlayarak kendini adamın üzerine attı. Bu onun çoban tarafıydı. Üç adım geri sendeledim, figür dondu ve bir an donup kaldı. Sonra adam döndü ve panik içinde kaçtı. Karanlıkta, parlak bir şekilde aydınlatılmış ana caddeye doğru ilerlediğini gördüm. Kalbim güm güm atıyordu ama ben de merak ettim. Bacakları, dedikleri gibi, dönen bir disk oluşturuyordu. Sanki tehlike ondan değil de benden geliyormuş gibi kaçtı. yüzünü görmemiştim. Katinka onu birkaç adım takip etti, sonra kuyruğunu sallayarak arkasını döndü ve ellerimi yaladı.

Hayatımda ilk kez hüküm giymiş bir tecavüzcüyle aynı masaya oturduğumu fark ettim. Ofisime baktım. Korkmadım, en fazla kızdım. Bu adam, Frank Matzke, siyah köpekleri olmayan kurbanları olan bir gölge adamdı. Ve cidden burada oturuyor, yüzüme bakıyor ve her şeyi inkar mı ediyor? O kadar ucuza kurtulmak istiyor mu? Buna uygun olabilir, diye düşündüm.

Pişmanlık beklenebilecek en az şeydi.

Masama oturdum, hasta dosyasını açtım ve öfkeyle “Pat. işlediği suçlar hakkında konuşmayı reddetmeye devam ediyor.”