ABD’de Rutin Çocukluk Aşıları Pandemi Sırasında Kayboldu

SULTAN

Global Mod
Global Mod
Amerika Birleşik Devletleri’ndeki anaokulları pandemi sırasında rutin çocukluk aşılarının gerisinde kaldı, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri Perşembe günü bildirdi, uzmanların atlanan kontrollere ve büyük bir direnç artışına bağladığı bir slayt Covid-19 çekimleri diğer aşılarla ilgili tedirginliğe saçılıyor.

2020-21 öğretim yılı boyunca, anaokulu öğrencilerinin yaklaşık yüzde 94’ü gerekli aşılara sahipti, bu önceki öğretim yılına göre kabaca yüzde bir puanlık bir düşüş. Bu, kapsama düzeylerini yüzde 95’lik hedefin altına çekerek, kızamık gibi yaşamı tehdit eden çocukluk çağı hastalıklarının bir noktada daha yaygın hale gelebileceğine dair korkuları artırdı.

CDC’nin bağışıklama hizmetleri bölümünün müdür vekili Dr. Georgina Peacock, “Bu, bu süre zarfında Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın hastalıklara karşı tam aşılama belgesi olmayan 35.000 çocuk daha olduğu anlamına geliyor” dedi. Perşembe günü basın toplantısı. “Bu, pandemi ile ilgili eğitim ve sağlık devasındaki kesintilerin çocuklar için nasıl kalıcı sonuçlara yol açabileceğinin bir başka kanıtı.”

Dr. Peacock, anaokuluna kayıt oranlarının da yaklaşık yüzde 10 düştüğünü ve bunun da okula başlaması beklenen ancak rutin aşıların gerisinde kalmış olabilecek yaklaşık 400.000 ek çocuğun olabileceği anlamına geldiğini söyledi.

Bazı eyaletler kapsama alanında çarpıcı düşüşler gösterirken, diğerleri daha sabit kaldı. Örneğin Maryland, anaokulları arasında 2019-20 eğitim-öğretim yılından 2020-21 yılına kadar kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşısı kapsamında yaklaşık yüzde 10’luk bir düşüş bildirdi. Wisconsin, Georgia, Wyoming ve Kentucky, yüzde 5 civarında düşüş bildirdi.

Idaho, 2020-21 öğretim yılında kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşısı ile yüzde 86,5 ile en düşük kapsama düzeyleri arasında yer aldı.

CDC, kapsamın eyaletlerin çoğunda düştüğünü söyledi. Virginia, Kansas ve Alabama, geçen okul yılında daha yüksek seviyelerde kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşısı bildiren az sayıda eyalet arasındaydı.

CDC bilim adamları, azaltılmış personel ve ebeveynlerden bilgi toplama zorlukları da dahil olmak üzere, pandemi sırasında aşı verilerinin rapor edilmesinin önündeki ek engellerin, bazı yerlerde kayıtlı kapsama düzeylerini yapay olarak düşürebileceğini vurguladı.

Ulusal olarak, aşılama kapsamı kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşısı için yüzde 94’ün biraz altına düştü; difteri, tetanoz ve hücresiz boğmaca aşısı; ve suçiçeği aşısı için, CDC dedi. Amerika Birleşik Devletleri, 2019’da kızamığı ortadan kaldıran ülke statüsünü neredeyse kaybetmişti. O yıl boyunca ülke, aşı seviyelerinin düştüğü topluluklarda alışılmadık derecede yüksek sayıda kızamık salgını yaşadı.

CDC bilim adamları, kapsam düşüşlerini kısmen kaçırılan sağlıklı çocuk muayenelerine bağladılar; bu durum, çocuk doktorlarının bazı ailelerin pandemi sırasında pandemi sırasında içeri girme korkusuyla kaçındığını söyledi. Covid’li çocuklarla temas. Ajans, uzaktan öğrenenler için bağışıklama gereksinimlerinin hafifletilmesi ve okul hemşirelerine yönelik ağır talepler de dahil olmak üzere okullaşmadaki aksaklıkların da aşıların azalmasına katkıda bulunabileceğini söyledi.

Çocuk doktorları röportajlarda, bu sorunların koronavirüs aşılarına yönelik artan aşı karşıtı yanlış bilgilerle de çakıştığını ve bunun da sıradan aşılara karşı daha fazla direnç sağladığını söylediler.

Dallas’ın bir banliyösünde çalışan ve aynı zamanda Amerikan Pediatri Akademisi’nin sözcüsü olarak da görev yapan bir çocuk doktoru olan Dr. Jason V. Terk, “Rutin aşıları sorgulayan ebeveynlerin daha büyük bir oranı var” dedi.

“Pandemi deneyimi ve Kovid aşılarına göre dışarı itilen gündeme dayalı dezenformasyon,” diye ekledi, “gerçekten yeni bir pandemi olan güvensizlik ve şüphecilik ateşini besledi. rutin aşılar için tereddüt.”

Halk sağlığı uzmanları, bazı eyalet yasama organlarının aşı gerekliliği konusunda yeni kısıtlamalar oluşturma hareketine de dikkat çekti, ancak birçok faturanın hala beklemede olduğunu söylediler.

CDC araştırması, pandemi sırasında muafiyet arayan ailelerde bir artış olduğuna dair kanıt bulamadı: Bir veya daha fazla aşı için muafiyete sahip anaokulu öğrencilerinin yüzdesinin 2020-21’de yüzde 2,2 olduğunu söyledi. rakam bir yıl önce bildirildi.

Ajans, aşı kapsamını, öğrencilerin aşı ve muafiyet durumlarını incelemek için okullar ve yerel eğitim departmanlarıyla birlikte çalışan federal olarak finanse edilen bağışıklama programları tarafından sağlanan sayılara dayalı olarak tahmin ettiğini söyledi. Pandeminin bazen aşı verilerini toplama ve bildirme çabalarına müdahale ettiğini ve 2020-21 için ulusal kapsam tahminlerinin 50 eyaletten yalnızca 47’sini ve Washington DC’yi

içerdiğini kaydetti.

Sigortasız hastalar için federal olarak finanse edilen bir programın parçası olarak eyaletlerden aşı siparişlerinin azaltılması da dahil olmak üzere, çocukluk çağı aşılama oranlarının düştüğüne dair işaretler pandeminin başlarında ortaya çıkmıştı.

Phoenix’te aileleri genellikle yoksul veya evsiz olan hastalara bakan bir çocuk doktoru olan Dr. Gary Kirkilas, anaokuluna başlayan çocukların aileleriyle aşılar hakkında konuşmaların genellikle basit olduğunu söyledi. Ne de olsa, o yaşta ihtiyaç duyulan aşıların, genellikle daha genç yaşlarda uygulanan etkili takviye dozları olduğunu söyledi.

Ancak geçici, düzenli olarak doktor görmeye alışık olmayan veya tıp camiasına güvenmeyen ailelerdeki çocukların aşılanmasının özel bir dikkat gerektirdiğini söyledi. Dr. Kirkilas, pandemi sırasında atlanan sağlıklı çocuk kontrollerinin bu sorunları daha da kötüleştirdiğini söyledi.

Ve ailelerin bir kesimi çocuklarına Covid ve diğer hastalıklara karşı aşı yaptırmak için can atarken, bir diğeri her zamankinden daha dirençliydi.

“Çocuklara yönelik aşılarla ilgili tüm söylentiler ve o sırada devam eden yanlış bilgiler – bu, ‘Grip aşısına güvenmiyorum ve sonra Ayrıca Covid aşısına da güvensizim ve belki de genel olarak aşılara güvenmemeye başlıyorum” dedi.

CDC bilim adamları, yüz yüze eğitime geri dönüşün çocukları rutin aşılarla yakalama çabalarını hızlandıracağından umutlu olduklarını söylediler. Okulları çocukları geride kalan ailelere hatırlatmalar göndermeye teşvik ettiler ve doktorların aileleri çocukların ek aşılar olması gerektiği konusunda uyarması gerektiğini söylediler.