Word, Excel, Dökümanlar ve E-Tablolar’da Alfabetik Sıralama

semaver

New member
Microsoft Office, yeni ismiyle Microsoft 365 paketi dahilinde kullanılan Microsoft Word ve Microsoft Excel programları ile birlikte Google tarafınca fiyatsız olarak sunulan çevrimiçi Google Dökümanlar ve Google E-Tablolar hizmetleri en sık kullanılan Office uygulamalarından bazılarıdır. Bu uygulamaları kullanırken alfabetik sıralama üzere kimi özellikleri bilmek işinizi büyük manada kolaylaştıracaktır.

Office uygulamalarında alfabetik sıralama yapmak, bilhassa işin ortasından çıkamadığınız karmaşık tablolarla boğuştuğunuz sırada gerçek manada hayat kurtarıcı olacak ve size saatler kazandıracaktır. Word, Excel, Dökümanlar ve E-Tablolar’da alfabetik sıralama nasıl yapılır gelin biraz daha yakından bakalım ve bu özelliğin farklı uygulamalarda nasıl çalıştığını bilgileriyla gorelim.

Word, Excel, Dökümanlar ve E-Tablolar’da alfabetik sıralama nasıl yapılır?

• Microsoft Word alfabetik sıralama metodu
  • Microsoft Excel alfabetik sıralama yolu
  • Google Dökümanlar alfabetik sıralama yolu
  • Google E-Tablolar alfabetik sıralama yolu
Microsoft Word alfabetik sıralama metodu:

• Adım #1: Alfabetik sıralama yapmak istediğiniz Word belgesini açın.
  • Adım #2: Üst araç çubuğunda üzerinde A, Z ve ok simgesi olan butona tıklayın.
  • Adım #3: Sıralama ölçütünü Paragraf olarak seçin.
  • Adım #4: Tipi Metin olarak seçin.
  • Adım #5: Artan seçeneği A’dan Z’ye, Azalan seçeneği ise Z’den A’ya sıralama yapacaktır.
  • Adım #6: Seçeneklerinizi düzenleyin ve gözden geçirin.
  • Adım #7: Tamam butonuna tıklayın.
  • Adım #8: Microsoft Word alfabetik sıralama süreci tamamlandı.
MacOS ya da Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda yüklü olan Microsoft Word programı üzerinden üstteki adımları izleyerek alfabetik sıralama yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda yüklü olan Word sürümüne nazaran adımlarda geçen seçenek isimleri değişiklik gösterebilir fakat her vakit emsal başlıklarla karşılaşırsınız.

Microsoft Excel alfabetik sıralama sistemi:

• Adım #1: Alfabetik sıralama yapmak istediğiniz Excel evrakını açın.
  • Adım #2: Tabloda bir hücre seçin.
  • Adım #3: Üst araç çubuğundaki Bilgi sekmesini açın.
  • Adım #4: Üzerinde A, Z ve ok simgesi olan butona tıklayın.
  • Adım #5: Sütun otomatik olarak seçilecektir.
  • Adım #6: Sıralama Şartı olarak Bedeller seçeneğini tercih edin.
  • Adım #7: Alfabetik sıralamanın A’dan Z’ye mi, Z’den A’ya mı olacağını seçin.
  • Adım #8: Seçeneklerinizi düzenleyin ve gözden geçirin.
  • Adım #9: Tamam butonuna tıklayın.
  • Adım #10: Microsoft Excel alfabetik sıralama süreci tamamlandı.
MacOS ya da Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda yüklü olan Microsoft Excel programı üzerinden üstteki adımları izleyerek alfabetik sıralama yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda yüklü olan Excel sürümüne nazaran adımlarda geçen seçenek isimleri değişiklik gösterebilir fakat her vakit benzeri başlıklarla karşılaşırsınız.

Google Dökümanlar alfabetik sıralama metodu:

• Adım #1: Alfabetik sıralama yapmak istediğiniz Google Dökümanlar belgesini açın.
  • Adım #2: Eklentiler sekmesini açın.
  • Adım #3: Eklenti Al butonuna tıklayın.
  • Adım #4: Sorted Paragraphs eklentisini aratın.
  • Adım #5: Eklentiyi indirin ve suramı tamamlayın.
  • Adım #6: Alfabetik sıralama yapmak istediğiniz metni seçin.
  • Adım #7: Eklentiler sekmesini açın.
  • Adım #8: Sorted Paragraphs eklentisine tıklayın.
  • Adım #9: Alfabetik sıralamanın A’dan Z’ye mi, Z’den A’ya mı olacağını seçin.
  • Adım #10: Google Dökümanlar alfabetik sıralama süreci tamamlandı.
Google’ın çevrimiçi yazı hizmeti olan Google Docs yani Google Dökümanlar üzerinden alfabetik sıralama yapmak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Sorted Paragraphs eklentisi fiyatsızdır fakat eklentiyi kullanmadan evvel bir hesap oluşturmanız ya da var ise hesabınıza giriş yapmanız istenebilir.

Google E-Tablolar alfabetik sıralama prosedürü:

• Adım #1: Alfabetik sıralama yapmak istediğiniz Google E-Tablolar evrakını açın.
  • Adım #2: Bir hücre seçin.
  • Adım #3: Üst araç çubuğundaki Data menüsünü açın.
  • Adım #4: Alfabetik sıralamanın A’dan Z’ye mi, Z’den A’ya mı olacağını seçin.
    • ya da
  • Adım #5: Alfabetik sıralama yapmak istediğiniz birden epeyce hücreyi seçin.
  • Adım #6: Üst araç çubuğundaki Bilgi menüsünü açın.
  • Adım #7: Aralığı Sırala seçeneğine tıklayın.
  • Adım #8: Seçeneklerinizi düzenleyin ve gözden geçirin.
  • Adım #9: Sırala butonuna tıklayın.
  • Adım #10: Google E-Tablolar alfabetik sıralama süreci tamamlandı.
Google’ın çevrimiçi tablo hizmeti olan Google Sheets yani Google E-Tablolar üzerinden alfabetik sıralama yapmak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Şayet daha evvel Microsoft Excel kullandıysanız Google E-Tablolar hizmetinin de son derece benzeri olduğunu goreceksiniz.

Word, Excel, Dökümanlar ve E-Tablolar’da alfabetik sıralama nasıl yapılır sorusunu yanıtladık ve bu süreçler hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik. Anlattığımız teknikler tüm işletim sistemlerinde ve aygıtlarda emsal adımlar izlenerek kolay kolay uygulanabilir.