Tonio Schachinger: Futbol her zaman yeniden oynanması gereken bir oyun değil mi?

SULTAN

Global Mod
Global Mod
Tonio Schachinger geçen yıl “Gerçek Çağ” ile Alman Kitap Ödülü'nü aldı. 2019 yılında ilk romanı “Senin Gibi Değil” ödülün kısa listesinde yer aldı. Yazar şimdi Berlin'deki Avusturya Kültür Forumu'nun konuğu olduğunda, sohbet aynı zamanda onun ilk çıkışı hakkında da olacak. “Real Age”in kahramanı başarılı bir şekilde çevrimiçi oyunlar oynarken, ilk romanın odak noktası genç bir profesyonel futbolcudur. Tonio Schachinger'e soruyoruz: Futbol, oyun ve yazarlık arasında herhangi bir paralellik görüyor musunuz?

Tonio Schachinger: Çocukluğumdan beri tarihe ilgim vardı. Ancak tarihe olan ilgimin aynı zamanda tarihin potansiyel olarak her şeyi içermesinden kaynaklandığını ancak çocukluğumdan itibaren anlayamadım. Sanırım o zamanlar dikkatimin odaklandığı şeyi daraltan bir terim bulduğum için mutluydum, bu yüzden bunun tam tersi olduğunu, benim ilgimi çeken şeyin şey olduğunu fark etmem birkaç yılımı daha aldı. Her şeyin sınırlılığı ama sınırsızlığı, detay ve genel bakışın, kaleler ve savaş uçaklarının ve benim geçmişe dair projeksiyonlarımın, insanların geleceği hayal etme ve şimdi yapma şeklinin hobi benzeri yan yana gelmesi.

Bunun o dönemde beni meşgul eden ve hala devam eden veya eden diğer konular ve ilgi alanları için de geçerli olduğunu, edebiyatta, futbolda ve bilgisayar oyunlarında hayatın ve dünyanın tüm yelpazesinin dahil olduğunu anlamak daha da uzun sürdü. ve kendi tercihlerinize göre ve nispeten keyfi olarak, sundukları sınırsız aralıktan bireysel yönleri seçebilirsiniz.

Edebiyatı sevdiğinizde, edebiyatın içerebileceği her şeyin sonsuzluğundan hoşlanmıyorsanız neyi seversiniz? Sosyo-politik, oyunsal ve estetik boyutlarıyla futbol için de aynı şey geçerli değil mi? Futbol tekrar tekrar oynanması gereken bir oyun değil mi, bilgisayar oyunları da sonsuz sayıda başka sonsuz büyüklükte dünyaları içinde barındıran bir dünya değil mi? Fakat ben öyle düşünüyorum.

Okuma ve konuşma Pazartesi, 19:00, Avusturya Kültür Forumu Berlin, Stauffenbergstr. 1. Şu adresten çevrimiçi kaydolun: https://kulturforumberlin.at/veranstaltungen/

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.