Shelly Kupferberg: Kadınların dahil olması gerekiyor

SULTAN

Global Mod
Global Mod
Eylül 1949'daki ilk Alman Federal Meclisi'nin 410 üyesinden yalnızca 28'i kadındı. On daha sonra onu takip etti. Günümüzün 38 yazarı “Sonraki Konuşmacı Bir Kadındır” (Ch.-Links-Verlag) kitabında o zamanın ötekileştirilmiş kadınlarına ışık tutuyor. Yazar ve gazeteci Shelly Kupferberg'e soruyoruz: Hangi kadını seçtiniz?

Shelly Kupferberg: Erken yaşta tutkulu bir Avrupalı kadın ve kadınların siyasetle ilgilenmesini sağlamakta ısrar eden ve onları katılmaya çağıran bir politikacı olan Luise Rehling'i inceledim. İster 1919'da kadınların oy hakkının getirilmesi olsun, ister kadın olarak eğitim alabilme olsun, 20. yüzyılın başlarındaki hızlı değişimlerden her zaman etkilendiler.

Alman Federal Meclisi'ne girdiğinde iki dünya savaşından ve onlarla birlikte gelen her şeyden sağ kurtulmuştu. O ve günah çıkarma kilisesine yakın bir ilahiyatçı olan kocası, Vestfalya'daki Hagen'de halka açık bir toplantı düzenlediler ve Nazilere yönelik eleştirilerini gizlemediler. İhtiyacı olan insanlar, Polonyalı zorunlu işçiler ve Yahudiler de dahil olmak üzere Rehling'lerde yardım ve sığınak buldu. Bu, Rehling çiftini dikkat çekici kılıyor ve muhtemelen Luise Rehling'in savaştan sonra dünyaya baktığı belirli bir korkusuzluğu açıklıyor.

Kitap

Sıradaki konuşmacı bir bayan. İlk Alman Federal Meclisi'ndeki kadınlar. Federal Meclis Başkanı Bärbel Bas'ın önsözüyle.
Helene Bukowski, Julia Franck, Shelly Kupferberg, Terézia Mora ve Juli Zeh'den 38 kısa portre ve metin.
Ch.-Links-Verlag, Berlin 2024, 256 sayfa, 25 Euro

Siyasete geçiş yolu oldukça tesadüfi görünüyordu: Cemaatinin ait olduğu İngiliz işgali altındaki bölgede, kendisini bu gönüllü pozisyona hazır hale getirmeye ikna edilmesinin ardından belediye meclis üyesi olarak seçildi. Söz sahibi olma hakkı ve burada denedikleri işin öz yeterliliği, onları bir sonraki adımları atmaya motive etmiş olmalı.

Demokrasiyi yeniden inşa etmek, dünyada güven kazanmak kadar CDU'lu siyasetçilerin de kalbine yakın bir konu. Ve bu aynı zamanda ve her şeyden önce nüfusun yarısının, kadınların da ihtiyacıydı. Onun inancı şuydu: “Biz kadınların kenarda durması hiçbir zaman, bir nesilde üçüncü kez yeni bir devlet kurmaya çağrıldığımız bugün olduğu kadar imkansız olmamıştı.” Hiçbir tartışmadan çekinmedi ve her türlü yapıcı tartışmaya açıktı. Bu sayede meslektaşları arasında da saygı kazandı. “Luise Rehling konuştuğunda sessiz kalıyorum ve dinliyorum.” Bu, o dönemde bir kadın olarak beklenebilecek bir şey değil. Maalesef.