“Saatim Öldüğümü Düşünüyor”

SULTAN

Global Mod
Global Mod
FRISCO, Colo. — Kısa süre önce güneşli bir Pazar sabahı, kabarık kar yağışlı bir gecenin ardından on binlerce kayakçı Summit County’deki tatil yerlerine akın etti. Asansör hatları açıldıktan birkaç dakika sonra, dört personelin aramaları cevapladığı ve yardım sevk ettiği 911 acil servis merkezinde sirenler çalmaya başladı.

Her sarsıcı uyarı, olası bir araba kazasını, kalp krizini veya yaşamı tehdit eden başka bir durumu haber veren yeni bir aramaydı. Çoğu zaman, telefon operatörleri hattın diğer ucundan tüyler ürpertici bir ses duyardı: sessizlik, belki de yanıt veremeyecek kadar aciz bir arayandan geliyordu.

Sabah 9:07’de, bir sevk görevlisi, Eric Betts, böyle bir aramaya cevap verdi. Masasındaki yedi monitörden birindeki haritadan, imdat çağrısının Arapahoe Havzası Kayak Alanındaki bir yokuştan geldiğini görebiliyordu. Bay Betts geri aramayı denedi. Bir adam aldı.

“Acil bir durumunuz var mı?” Bay Betts sordu. Hayır, dedi adam, kayak yapıyordu – güvenle, mutlu bir şekilde, zarar görmeden. Biraz sinirlenerek ekledi, “Son üç gündür saatim 911’i arıyor.”

Kış, bölgedeki kayak merkezlerine makul miktarda kar yağışı ve beraberinde bir çığ gibi yanlış acil durum çağrıları getirdi. Neredeyse hepsi, Apple Watches veya iPhone 14s tarafından, sahiplerinin çarpışmalarda güçten düştüğü yanlış izlenimi altında yerleştirildi.

Eylül ayı itibariyle bu cihazlar, araba kazalarını algılama ve 911 sevk görevlilerini uyarma amaçlı teknolojiyle donatıldı. Artık birkaç yaşında olan Apple cihazlarında, bir kullanıcının düştüğünü algılayabilen ve ardından yardım isteyebilen yazılıma yönelik daha hassas bir yükseltmedir. Ancak en son yenilik, cihazı aşırı hızlandırıyor gibi görünüyor: Kayakçıları ve diğer bazı spor meraklılarını araba kazası kurbanları sanmaya devam ediyor.

Son zamanlarda, bazı kayak bölgelerindeki acil durum çağrı merkezleri, haftada düzinelerce veya daha fazla yanlışlıkla, otomatik aramalarla dolup taşıyor. Telefon operatörleri, en son sirenin risk altındaki bir insan tarafından mı yoksa aşırı istekli bir cihaz tarafından mı verildiğini netleştirmek için gerçek acil durumlar da dahil olmak üzere diğer aramaları genellikle beklemeye almak zorundadır.

13 Ocak’tan 22 Ocak’a kadar olan haftada bu tür 185 çağrı alan Summit County’nin acil servislerinin geçici müdürü Trina Dummer, “Bütün günüm kaza bildirimlerini yönetmekle geçiyor,” dedi. yoğun gün kabaca yarısı kadardı.) Bayan Dummer, saldırının sevk görevlilerini duyarsızlaştırma ve sınırlı kaynakları gerçek acil durumlardan uzaklaştırma tehdidi oluşturduğunu söyledi.

“İstedikleri bir özellikse, Apple’ın kendi çağrı merkezine koyması gerekiyor” dedi.

Trina Dummer, Summit County’nin acil servislerinin geçici müdürü. “Bütün günüm kilitlenme bildirimlerini yönetmekle geçiyor,” dedi. Kredi… New York Times için Theo Stroomer
David Benson, Summit County’nin 911 görevlilerinden biri. Kredi… New York Times için Theo Stroomer

Çağrı merkezi ve diğerleri, Apple’ı sorun hakkında uyardı. Ocak ayı ortasında şirket, Bayan Dummer ve ekibini bir günlüğüne gözlemlemek için dört temsilci gönderdi; gösterecek çok örnekleri olduğunu söyledi.

Apple sözcüsü Alex Kirschner yaptığı yazılı açıklamada, “Bazı belirli senaryolarda, bir kullanıcı ciddi bir araba kazası veya sert düşüş yaşamadığında bu özelliklerin acil servisleri tetiklediğinin farkındayız.” Şirket, bir çarpışma algılandığında saatin titrediğini ve kullanıcıyı 911’e bir arama yapıldığını bildiren yüksek sesli bir uyarı gönderdiğini ve aramayı iptal etmek için 10 saniye sağladığını belirtti.

Apple ayrıca, geçen yılın sonlarında yazılımda yapılan güncellemelerin teknolojiyi “optimize etmeyi” ve yanlış arama sayısını azaltmayı amaçladığını söyledi. Bay Kirschner, “Çarpma Tespiti ve Düşme Tespiti, kullanıcılara en çok ihtiyaç duydukları anda yardım sağlamak için tasarlandı ve şimdiden birkaç hayat kurtarmaya katkıda bulundu.”

Apple, iki teknolojinin imdada yetiştiği bir dizi olay tutuyor. Bir vakada, Indianapolis’teki bir sürücü telefon direğine çarptıktan ve cihaz yardım için arandıktan sonra bir Apple Watch yetkilileri uyardı. Bir başkasında, New Jersey’li bir adam yürüyüş yaparken dik bir uçurumdan düştükten sonra bir saat yardım istedi.

Colorado’da çağrı görevlileri, bir saatin bir kayakçıyı tehlikeden kurtardığı bir örneği hatırlamakta güçlük çekiyordu. (Bayan Dummer, ekibinin Android telefonlar gibi diğer şirketlerin cihazlarından “çok nadiren” yanlış 911 aramaları aldığını ekledi.)

Sorun kayakçıları da aşıyor. Londra’da Salesforce için çalışan ve orada spin dersleri veren Stacey Torman, “Saatim düzenli olarak bir kaza geçirdiğimi düşünüyor,” dedi. Apple Watch tehlikeyi algıladığında, güvenli bir şekilde bisiklete biniyor, sınıfını enerjiyi artırmaya teşvik ediyor veya onları tebrik etmek için kollarını sallıyor olabilir.

“Kutlamak istiyorum ama saatim gerçekten kutlamamı istemiyor” dedi. Ah harika, “şimdi saatim öldüğümü düşünüyor” diye düşünüyor.

Geçenlerde yağmurda bir otobüse yetişmek için yarışırken düştü. “Sert düştüm, gerçekten sert,” dedi. Ancak saati 911’i aramadı. “Otobüse koşarken gerçekten düştüğümde mi?” dedi. Cırcır böcekleri.

Geçtiğimiz Pazar günü Breckenridge Kayak Merkezi’nde kayakçılar ve snowboardcular. Kredi… New York Times için Theo Stroomer
Çaylak sevk amiri Jeff Fitch, Summit County 911 Merkezinde bir telefon görüşmesi yapıyor. Kredi… New York Times için Theo Stroomer

Golden, Colo.’da emlak sektöründe çalışan Jon Baron, yetkilileri iki kez arayan bir Apple Watch’a sahip. Evvel, bir eğlence parkında diktatör oyunu oynuyordu, burada amaç bir kaldıraca çekiçle bir zili çalacak kadar sert vurmaktı. Bay Baron sallandı, zil çaldı, karısı ve çocukları gerektiği gibi etkilenmiş görünüyordu – ta ki “saatim bir hava saldırısı sireni gibi bir ses çıkarmaya başlayana kadar” dedi.

“Fiziksel olarak yetenekli olduğumu göstermeye çalışıyordum ki bunu oldukça uygun bir şekilde gösterdiğimi düşündüm, ancak saatim farklı düşündü” diye ekledi.

Başka bir sefer, dahili telefon onu beyaz çağrı yapan bir telefona çağırdığında Bay Baron Tampa havaalanındaydı. Diğer uçtaki bir acil servis operatörü, cihazının yardım için 911’i aradığını söyledi. İyi miydi? Operatöre “İyiyim” dediğini söyledi. “Ama yetişmem gereken bir uçağım var.”

Apple, saat takan bir bileğin yörüngesine ve çarpma anında hızlanmaya dayalı bir algoritma geliştirdikten sonra 2018’de düşme algılama teknolojisini tanıttı. Eylül ayında tanıtılan çarpışma algılama teknolojisi, iPhone’lar ve Apple Watch’lar üzerindeki çarpışma testlerinde ve laboratuvarlarda test edildi.

Ancak kayakçıların hızlanma ve durma ya da itişip kakış biçimleriyle ilgili bir şey, teknolojiyi sınırlıyor gibi görünüyor. Ve kask takan ve kat kat giyinen kayakçılar genellikle uyarıyı algılamazlar, bu nedenle aramayı iptal edemezler veya 911 göndericisine yanıt veremeyebilirler.

Aspen Dağı’na ev sahipliği yapan Pitkin County, Colo.’daki acil servis iletişim direktörü Brett Loeb, “Pek çok insan bunu hissetmiyor veya duymuyor” dedi. Ya da, diye önerdi, titreşimi hissettiklerinde bile, ‘Şu anda telefonuma cevap vermek istemiyorum – harika vakit geçiriyorum; telefonum vızıltılarımı öldürüyor.’”

Aspen Mountain’ın geçtiğimiz günlerde teleferik hatlarına ve bilet gişelerine Apple Watch ve iPhone 14 kullanıcılarını soruna karşı uyaran ve onları en son yazılım sürümüne yükseltmeye veya hizmeti devre dışı bırakmaya teşvik ederek “yokuşlara gereksiz yere çıkmayı önlemek” için işaretler astığını kaydetti. 911 sevk edilen ambulanslar.

“Günlük işimi halletmek için mücadele ediyorum,” Çavuş. Mark Watson dedi. “Apple ürünlerini yapmak için tüm günüm yok.” Kredi… New York Times için Theo Stroomer
Bay Fitch, eğitimde, 911’i arıyor. Kredi… New York Times için Theo Stroomer

Pazar sabahı Summit County çağrı merkezinde Bayan Dummer, çaylak sevk amiri Jeff Fitch’e 911 çağrılarını yapması için eğitim verirken, Bay Betts ve başka bir sevk görevlisi olan David Benson, taşmayla ilgilenip ambulanslar ve polisle iletişim kurdu.

Siren çaldı ve aramayı Bay Fitch yanıtladı. “911,” dedi kulaklığına. “Merhaba?” Bir monitör arayanın kayak pistindeki konumunu gösteriyordu; bir başkası arayanın numarasını gösterdi. Bay Fitch sessizliğe doğru eğildi: “Alo?”

Saat aramaları gelmeye devam etti; siren çalmaya devam etti. Tüm bunların ortasında, Bayan Dummer ve Bay Fitch, nefes almakta güçlük çeken 78 yaşındaki bir sürücüden gerçek bir imdat çağrısı aldı. Trafik kötüydü, ambulans erişimini engelliyordu ve sevk ekibi yardım için yakındaki iki ilçeyi arıyordu.

Öğleden hemen önce, şerifin ofisinde çavuş olan Mark Watson asık suratla sevk odasına girdi. “Bu iyi bir gün değil,” dedi.

Normalde başka görevleri vardı, kar motosikletiyle taşrada devriye gezmek de dahil, ama hayalet aramalar onu masasında tutmuştu. 911 operatörleri saatin veya telefonun sahibine ulaşamadığında, vaka Çavuş Watson’a havale edildi, o da arayıp bir mesaj göndermeyi deneyecekti; cevap alamazsa, sorunu kayak devriyesine iletti.

O güne kadar Çavuş Watson, 911’den dördü kayak devriyesine ilettiği yedi sevk almıştı. Bayan Dummer’a döndü: Toplam kaç kaza tespit çağrısı geldi? Toplam 30 aramadan 11’i dedi.

Numaraları kontrol etmek istedim, dedi. “Apple’a bir mektup yazıyordum.” Şirkete verdiği temel mesajı şöyle anlattı: “Günlük işimi yapmakta zorlanıyorum. Apple ürünlerini yapmak için bütün günüm yok.”

Winter Park adlı işlek bir dağa ev sahipliği yapan Grand County’de Şerif Brett Schroetlin, Aralık ayı sonlarında kaza tespit çağrılarına daha az dikkat etmeye karar verdi. Şimdi, bir 911 operatörü yokuşlardan bir tane alırsa ve hattın diğer ucunda kimse yoksa, aramayı görmezden gelmesi gerektiğini bilir; daha fazla yönlendirme veya takip yok. Şerif Schroetlin, şu ana kadarki hayalet aramaların hiçbirinin gerçek bir acil durum olmadığını ve sınırlı kaynakları boşa harcamayı göze alamayacağını düşündü. Ayrıca daha iyi bir teknoloji olduğunu söyledi: insanoğlu.

“Dağda birinin düşmesi ve yoldan geçenlerin olmaması nadirdir” dedi. “Olay yerindeki kişiden veya birinden gerçek bir 911 araması almayı umuyoruz.”