Rus Pasifistinin Bant Devrimi

SULTAN

Global Mod
Global Mod
Şair Yevgeny Yevtuşenko, 1960'larda, Stalin'in 1953'teki ölümünün ardından buzların eridiği dönemde genç nesil Rus şairlerin ortaya çıktığı dönemde, “O zamanlar hepimiz Okudzhava'yı söylüyorduk,” diye anımsıyordu: “Gençler, sanki arındırıcı bir kaynakmış gibi Okudzhava'nın şarkılarına atıldılar. umuttan.

Bu şarkılar radyo ve televizyonda yayınlanmamasına rağmen tüm ülkeye yıldırım hızıyla yayıldı. İşçilerin, mühendislerin, fizikçilerin ve şairlerin evlerindeki kasetlerden geliyordu. İnşaatlarda, trenlerde gitarla söyleniyordu.”

Okudschawa (veya fonetik olarak çevrilen: Okudshawa), aynı yazarın metin, melodi ve yorumunu, metnin hakim olduğu bir tür olan gitar şiiri ile birleştiren bir tür kurdu. Okudzhava'nın çocukluğu sırasında, 1930'larda ve 1940'larda gitar, çarpık dünyanın sembolü olarak resmi Sovyet kültüründe yasaklandı. Ancak 1960'tan sonra müzik aleti olarak rehabilite edildi. Şarkı yazarı, 1950'lerde Stalin döneminin Sovyet şiirinin yurtsever tarzına ve ideolojik dil kalıplarına kendine özgü bir şiir diliyle karşılık vererek bu tabuyu da yıktı.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Baba esir kampında, anne sürgünde

Okudschawa, Almanya'nın Sovyetler Birliği'ne düzenlediği saldırının ardından on yedi yaşında bir gönüllü olarak cepheye gitti ve 1942'de yaralandı. Okudschawa'nın savaşın çılgınlığı içindeki korkusunu ve çaresizliğini anlattığı, 1961'de yayınlanan otobiyografik savaş öyküsü “Elveda Öğrenciler”, “pasifizm” nedeniyle yasaklandı. 1956'dan itibaren kendi yazıp bestelediği şarkıları gitarla arkadaşlarının evinde seslendirdi. İlk plağının SSCB'de yayınlanmasına ancak 1976'da izin verildi.

Ancak devletin suskunluk komplosu, 1960'tan itibaren SSCB'de üretilen kayıt cihazlarıyla bozuldu. Sovyet kültür tarihinde benzersiz bir şekilde, yasaklanmış bir sanat hareketi kitle kültürüne doğru genişledi. Bulat Okudschava, Okudschava'yı öğretmeni olarak adlandıran Vladimir Vysotsky ile birlikte en tanınmış Sovyet şarkı yazarı oldu. Kaset devrimi, gitar şiirini kültürel ve sosyal bir olay haline getirdi. Magnetizdat kamusal alanın yapısını değiştirdi çünkü samizdat'ın (kendi kendini yayınlama) daktiloyla yazılmış kopyalar aracılığıyla elde edebileceğinden daha hızlı ve daha geniş bir alımlamayı mümkün kıldı.

Aytmatov'un neslinden

Bulat Okudzhava'nın biyografisi, baskılardan kişisel olarak etkilenen Yuri Trifonov ve Cengiz Aytmatov gibi eserlerinde Stalin döneminin suçlarını işleyen tüm nesil Sovyet yazarlarının tipik bir örneğiydi. Okudschawa, 9 Mayıs 1924'te Moskova'da bir Ermeni ve bir Gürcü babanın oğlu olarak dünyaya geldi. Devrimci Bolşevik olan ebeveynleri, Stalinist kitlesel baskının olduğu 1937 yılında tutuklandı. Baba aynı yıl vuruldu, anne 18 yılını ceza kamplarında ve sürgünde geçirdi, on yılı da Kazakistan'daki vatan hainlerinin eşleri için Akmolinsk kampında kaldı. 1957'de Okudschawa babası hakkında bir şarkı yazmıştı: “Sen, vurulmuş babam, o zamanlar/ gitarımı alıp kafam karışmış ama öldürülmemiş bir halde çıktığımda ne düşünüyordun?/ Sanki gece yarısı Moskova'da sahneden ayrılıyormuşum gibi. / Orada Arbatlı yaşlı oğlanlar için kader serbesttir…”

Bulat, Moskova'nın eski Arbat semtinin arka bahçelerinde büyükannesiyle birlikte büyüdü. Orada, Sovyet şarkılarıyla tam bir tezat oluşturan, Moskova şehrinin ve alt kültürünün gitar şarkılarıyla karşılaştı. Bu resmi şarkılardan biri şunu söylüyor: “Adresim bir ev ya da sokak değil, adresim Sovyetler Birliği.” Okudzhava, “Arbat Şarkısı”nda bununla ironik bir şekilde çelişiyordu: “Arbat benim mesleğim, dinim, benim. Arbat, babasını elinden alan ve onun “halk düşmanlarının oğlu” etiketiyle büyümesini sağlayan vatanın yerini aldı. Savaştan sonra Bulat Okudzhava, Tiflis'te Rus filolojisi okudu ve Kaluga bölgesinde öğretmen oldu.

Annesinin rehabilite edilmesinin ardından, 1950'lerin ortasındaki Stalinizasyondan arındırma döneminde Moskova'ya dönmesine izin verildi. Okudschawa, pasifist dizeleri nedeniyle kısa sürede Sovyet basınında saldırıya uğradı. Hüzünlü, romantik metinleri, kahramanlık ideolojisinin dişlilerindeki kum gibi görünüyordu. Prag'ın 1968'de Sovyet birlikleri tarafından işgal edilmesi reform umutlarını yok etti. Okudschawa düzyazıya geçti. 70'li ve 80'li yıllarda birey ile devlet arasındaki farklılığı trajik ve ironik bir şekilde aydınlatan dört tarihi roman yazdı.

“Kılıçları Saban Demirlerine Dönüştürmek” için İlham

Okudschava'nın şarkıları, Sovyet aydınlarıyla benzer bir sosyal durumda yaşayan Doğu Almanya'daki aydınlar arasında da hızla yayıldı. Wolf Biermann'ın yazıp söylediği “Hayatımla İlgili Şarkı”, Rus dili bilgisine ek olarak Okudschawa'nın resepsiyonunu özellikle destekledi: “Ah, ilk savaş – kimse suçlanacak değildi, / Ah, ikinci savaş – biri suçluydu, / Evet üçüncü savaş – bu benim hatam,/ bu benim hatam,/ bu benim kahrolası sabrım.”

Bu şarkılar, 1980'lerde “Kılıçlardan Saban Demirlerine” hareketini şekillendiren ve reformları savunan Doğu Almanya'daki bir nesil genç entelektüel için önemli birer itici güç haline geldi. Okudschawa'nın kendisi de sivil cesareti yalnızca şarkı söyleyerek göstermedi. Zulüm gören yazarları destekleyen dilekçeleri imzaladı. 1992 yılında Boris Yeltsin onu, Sovyet yargısının hatalı mahkumiyetlerini düzelten Rusya Devlet Başkanının Af Komisyonu'na atadı.

Eski bir binada Berlin'deki bir otelden daha iyi

1985 yılında Berlin Humboldt Üniversitesi'nde Okudschawa üzerine tezimi yazdım ve kendisi tüm sorularımı cömertçe yanıtladı. Bu, yeniden birleşme sırasında Sinn und Form dergisi için bir sohbete yol açtı. Gitar şiiri türü üzerine tezimin yayınlanması için “Gel gitar, beni özgür bırak!” 1991'de bana “Rus gitar şiiri muhalefette” diye bir önsöz verdi. 1995 yılında Berlin Festivali kapsamında Hebbel Tiyatrosu'nda sergilediği performans sırasında seslendirdiği şarkılardan uyarlamalarımı okudum. Eşi Olga ve oğlu Bulat ile birlikte kaldıkları modern otelden bunalıma girdiği için üçü de Prenzlauer Berg'deki Gethsemane Kilisesi manzaralı eski dairemize taşındı. Orada kendini rahat hissediyordu çünkü Doğu Berlin'in arka bahçeleri ona eski Arbat'ı hatırlatıyordu. Bu son görüşmemiz olacaktı. Hasta Lev Kopelew'i Köln'de ziyaret ettikten sonra Bulat Okudschava, 12 Haziran 1997'de Paris yakınlarında bir kitap turu sırasında öldü.

Yıldönümü vesilesiyle iki dilli “Bulat Okudschawa. Benim yüzyılım. Şarkılar ve Şiirler”, halen bu şarkılarla konserler veren Ekkehard Maaß'ın uyarlamalarıyla. Wolf Biermann bir önsözle katkıda bulundu ve ben de sonsözü yazdım. 100. yaş gününde Bulat Okudschawa'nın dileğini nihayet yerine getirebildim. 1988 yılında küçük oğluna yazdığı mektuplardan yola çıkan çocuk kitabını tercüme ettim. Değişiklik, yayımlanması gereken çocuk kitabı yayınevinin sonunu getirdi; Batılı yayıncılar ilgilenmedi. Ancak şimdi “Harika Maceralar” Leiv tarafından Leipzig'de, yazarın orijinal çizimleriyle birlikte Almanca-Rusça baskısında yayınlanacak.