Renk Kodu Bulma Nasıl Yapılır?

semaver

New member
Beğendiğiniz fotoğrafları ya da dizaynları incelerken bir renk keşfettiğiniz vakit bu rengi kendi çalışmalarınızda da kullanmak isteyebilirsiniz. Lakin o güzelim renk tam olarak nedir bulmak için renk paletinde saatler harcamanız gerekir. her neyse ki renk kodu bulma süreci yardımıyla bu süreci kısaltabilirsiniz. Renk kodu bulma süreci sonunda aradığınız rengin ne olduğunu nokta atışı bir biçimde bulabilirsiniz.

Şayet tanınan tasarım programlarından birini kullanıyorsanız aslına bakarsanız renk kodu bulma süreci nasıl yapılır biliyorsunuzdur. Bilmediğiniz ise bu süreç için bir internet sitesi kullanabiliyor olduğunuzdur. Adobe Color internet sitesi yardımıyla çevrimiçi olarak ortasında aradığınız rengin bulunduğu görseli bu siteye yükleyebilir ve aradığınız renk kodunu süratle bulabilirsiniz. Renk kodu bulma nasıl yapılır gelin daha ayrıntılı inceleyelim.

Adobe Color ile renk kodu bulma nasıl yapılır?

• Adım #1: Buradan Adobe Color internet sitesini açın.
  • Adım #2: Temayı Ayıkla sayfasını açın.
  • Adım #3: Renk kodu bulmak istediğiniz görseli yükleyin.
  • Adım #4: Görselde bulunan renklerin kodları karşınıza çıkacak.
  • Adım #5: Renk kodu bulma süreci tamamlandı.
Adobe Color internet sitesi üzerinden renk kodu bulma sürecini gerçekleştirmek için anlattığımız adımları uygulamanız kâfi. Görsel yüklendikten daha sonra özel renklerin olduğu alanlar bir nokta ile işaretlenecek ve ekranın altında renk kodları görünecek. Farklı alanlarda bulunan renklerin kodunu öğrenmek için noktaları hareket ettirebilirsiniz.

Adobe Color ile renk kodu bulma sürecinin en büyük avantajı, şayet Adobe programlarını kullanıyorsanız sitede Adobe hesap detaylarınizle oturum açtığınız vakit seçeceğiniz renk kodlarının otomatik olarak Adobe programlarında da kullanılmak üzere kaydediliyor olmasıdır. Yani renk kodunu bulduktan daha sonra o rengi kullanmak için özel bir süreç yapmanıza gerek kalmıyor.

Öğrendiğiniz kodların ilişkin olduğu renklere ulaşmak için sadece Adobe programları kullanmanıza gerek yok. Renk kodları, tüm tasarım programlarında ortaktır. Bir sefer bu kodu öğrendikten daha sonra dilediğiniz platformda ya da yazılımda bu kodu kullanarak istediğiniz rengi bulabilirsiniz. Fakat dikkatli olun, kodu girerken yapacağınız bir kusur kararı karşınıza değişik bir renk çıkabilir.

Adobe Color ile kontrast denetleme nasıl yapılır?

• Adım #1: Adobe Color internet sitesini açın.
  • Adım #2: Erişilebilirlik Araçları sayfasını açın.
  • Adım #3: Metin Rengi’ne ön planda olacak rengin kodunu yazın.
  • Adım #4: Art Plan Rengi’ne art planda görünecek rengin kodunu yazın.
  • Adım #5: Önizleme ekranından bu iki rengin metin ve grafik olarak kullanmasını gorebilirsiniz.
  • Adım #6: Kontrast tekliflerini kullanarak yanlışsız renkleri seçmeniz mümkün.
  • Adım #7: Süreç tamam.
Şayet tasarım dünyasına yeni yeni adım atıyorsanız, renk seçimi konusunda kendinize pek güvenmiyorsanız ve gerçek konstrastı yakaladığınızdan bir türlü emin olamıyorsanız; anlattığımız adımları uygulayarak Adobe Color internet sitesi üzerinden kontrast denetleme sürecini gerçekleştirebilirsiniz.

Kontrast denetleme süreci, Adobe Color üzerinden gerçekleştirebileceğiniz bir fazlaca görsel denetimden sadece bir tanesi. Dediğimiz üzere aslına bakarsan uzun müddettir tasarım yapıyorsanız bu tıp ufak ayrıntılara hakimsinizdir lakin bu işe yeni yeni giriyorsanız Adobe Color ve gibisi platformların rehberliğini fiyatsız olarak kullanmanız mümkün.

Renk kodu bulma ve kontrast denetleme niye değerli?

Renk kodu bulma süreci, tasarım dünyasında harita üzerinde koordinat kullanmak üzeredir. Haritayı açtığınız vakit aradığınız pozisyonu er ya da geç bulursunuz fakat bu iş için saatler harcamak yerine hazır koordinatlar kullanmak işinizi birkaç dakika ortasında halletmenizi sağlar. Renk kodu da tıpkı işe fayda.

Siyah deyip geçiyoruz lakin tasarım programlarının renk paletini bir kere bile olsun gördüyseniz hiç bir renge siyah deyip geçemeyeceğinizi biliyorsunuzdur. Tüm anlatıyı etkileyen ufak bir renk değişikliği bile yeni bir koda sahiptir. Bu niçinle kullandığınız renklerin kodunu bilmek, bilhassa devamlı yapılan işler için büyük kıymete sahiptir.

Kontrast denetleme süreci ise dediğimiz üzere daha fazlaca tasarım dünyasına yeni giren bireyler için kullanılabilecek bir denetim sistemidir. Kullanabileceğiniz sonsuz seçeneğe sahip bir renk paleti ortasından gerçek renkleri yakalamak çabucak mümkün olmayabilir. Bu niçinle Adobe Color üzere platformların bu çeşit rehberlik tekliflerine açık olmakta fayda var.

Adobe Color ile renk kodu bulma nasıl yapılır sorusunu yanıtladık ve birebir platform üzerinden gerçekleştirebileceğiniz kontrast denetleme sürecini anlattık. Renk kodu bulma süreci için kullanabileceğiniz bir epey farklı platform ve yazılım olsa da Adobe deneyiminin bu mevzuda muteber olduğunu söylemek gerekiyor.