Prenzlauer Berg'deki Bötzowbuch'tan Romy Weber'den ipuçları

SULTAN

Global Mod
Global Mod
Bunu sadece ücretsiz park alanlarında ve dolu otoyollarda değil, Volkspark Friedrichshain'e birkaç adım uzaklıktaki Bötzowbuch kitabevinin kalabalığında da görebilirsiniz: Şimdi gerçekten tatil zamanı. Ve birçoğu okuyacak bir şeyler arıyor. Peki kitapçı Romy Weber tatil için ne öneriyor?

Romy Weber: Benim için tatil zamanı suç zamanıdır; iki tanesini seçtim. Ancak bunlar tipik polisiye hikayeler değil; dolayısıyla tüm bulmacaların ve sırların çözülmesini bekliyorsanız, burada yanlış yerdesiniz. Her ikisi de, kendi tarzlarında, geçmişle bugünü akıllıca birbirine bağlayan son derece edebi gerilim romanlarıdır. Bunlardan biri benim için bir keşifti; düzenli bir müşterim bunu bana tavsiye etti. Patrick Modiano'nun “Ağustos Ayındaki Pazarlar” adlı eseri, Nobel Ödülü'nün henüz söz konusu olmadığı 1986 yılında yayımlandı. Malzemeler eski Nice, bir amour fou, çalıntı bir elmas ve kayıp bir sevgilidir. Tahmin ettiniz: ince roman çok Fransız, çok atmosferik ve Modiano'yu tanımanın iyi bir yolu. Çünkü burada hikâyeyi melankolik ama hüzünlü olmayan bir üslupla anlatıyor.

Helmut Krausser'in “Dostluk ve Misilleme” adlı eseri kısa süre önce yayımlandı. Tam 60. yaş gününde, Berlin Verlag yaz partisinde romanı sunduğunda ben de oradaydım. Daha sonra hepimiz için sürpriz olan arkadaşı Daniel Kehlmann büyük bir pastayla içeri girdi ve evrensel bir deha olarak Krausser'e ve bu kitaba övgüler yağdırdı. Yani bu sadece benim tavsiyem değil. Kitap, 1960'larda insanların iz bırakmadan ortadan kaybolduğu İngiltere'deki bir yatılı erkek okulunda geçiyor. Birinci şahıs anlatıcı orada okula kendisi gitmiş, vaka ona huzur vermiyor, soruşturmayı aktarıyor, aşktan, hakaretlerden bahsediyor ve her zaman yeni olası çözümler buluyor. Bu arada, mağazada hâlâ birkaç imzalı kopyam var.

Ailelere kızımın dört yaşındayken sevdiği bir kitabı okumalarını tavsiye etmek isterim. Artık 19 yaşında, tatile giderken hâlâ yanımızda götürüyoruz: Jackie Niebisch'in “The Little Wild Ones”ı. Kahramanlar, her sabah mamutu avlamak için yola çıkan ve her akşam deneyimlerle dolu ama başarısız olarak mağaraya dönen Neandertallerdir. Bu, ilk defa kitap okuyanlar için uygun olmasının yanı sıra, 4 ila 99 yaş arası kişilerin de yüksek sesle okuması için uygundur. Aynı zamanda birçok müşterimizin de favori kitabı haline gelmiştir.

Bötzowbuch, Bötzowstrasse 27, 10407 Berlin

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.