Öz-şefkat pratiği: iç sesin yapılandırılması

Felaket

New member
Öz-şefkat Pratiği: İç Sesin Yapılandırılması

Öz-şefkatle ilgili yaygın olan kimi yanlış tanımlamaları artık biliyoruz.

bundan evvelki yazımda, öz-şefkat ne bir bencillik, ne bir kolaya kaçıp kendini kandırma ne de zayıflıktır demiştik.

Daha ziyede kişinin duyarlığını, empati ve nezaketini kendine de yöneltmesi ve bu biçimdece hem fizyolojik tıpkı vakitte ruhsal olumlu sonuçlar almasıdır.

Peki öz-şefkati nasıl pratik ediyoruz?

Verimli bulduğum birinci sistem, boş bir kağıt alıp ortadan ikiye düz bir çizgi çizmekle başlıyor.

Yaşanan olumsuz bir olayı zirveye yazıp, çizginin sol tarafına her vakit yaptığım değerlendirmeleri, fikirleri yazarız.

Örneğin, sayfanın başında yazılı olan durum önümüzdeki bir sınav olsun.

Sol tarafta şunlar yazabilir:

“Bunu da beceremeyeceksin. Başarısız olacaksın. aslına bakarsanız şimdiye kadar ne başardın ki? Kimseyi şad edemeyeceksin. Öbürleri kadar yeterli değilsin. Gereğince çalışmadın. Altı üstü bir imtihandı ancak bir daha beceremedin, kabul et yetersizsin.”

Daha da ileri gidelim: “hiç bir kıymetin kalmayacak artık. Ya bu imtihanı yaparsın ya da geberir gidersin!”

Bazılarınıza pek tanıdık gelecek bu sözlere, şöyleki bir dışarıdan bakın.

Yargılamadan yalnızca bakın, okuyun ve hatta sesli bir halde söz edin. Kulağa nasıl geliyor?

ondan sonrasında kağıdın sağ tarafına geçerken, bunları yaşayan ve söyleyen çok sevdiğiniz bir arkadaşınız, kardeşiniz, sevgiliniz olsa ona nasıl yaklaşacağınızı düşünün.

Şöyle demek ister miydiniz: “Bence de bu biçimde olacak ve sahiden yetersiz ve beceriksizin tekisin. Sana pek hak veriyorum ve hiç bir şeyi başaramadığın için sahiden de yaşamasan da bir fark olmaz.”

Yoksa, empati ile yaklaşıp nezaket ve şefkatle ona takviye mi olurdunuz?

Eğer birincisi ile yaklaşıyorsanız, başarısızlık tasalarınızdan epey daha ağır psikopatolojileriniz olabilir.

Eğer ikinicisi ile yaklaşıyorsanız, bu biçimde kağıdın sağ tarafında kendinize de bu biçimde yaklaşmaya çalışabilirsiniz.

“Akademik amaçlarımın olması ve bunlara erişmeyi istemem epey değerli. Bu durumun yarattığı hislerin zorluğunun farkındayım ve anlıyorum.”

“Bir imtihana yönelik kaygılanmak, performanstan dolayı hayal kırıklığı yaşamak çok doğal. Bu hisler insan olmamın birer kesimi ve lakin biliyorum ki bu tecrübeden öğreneceğim fazlaca şey var.”

“Sınavdan istediğimi kararı alamayacak olmak ihtimaller içinde olsa da bu gerçekliğin çabucak hemen kendisi değil. İmtihandan randıman alacak olmam da bir ihtimal.

“Başarısız olsam bile bu benim ve hatta hiç bir insanın varoluş bedelini belirleyecek bir faktör değil.”

Biliyorum, bu tabirler size pek yapmacık gelecektir.

Belki de buna odaklanıp şaşıracağınıza, kağıdın solundaki sözlerin size ne kadar da olağan geldiğine şaşırabilirsiniz.

Tıpkı onlar üzere yeni oluşturduğunuz bu hassas, nazik ve hatta daha rasyonel olan bu fikirleri de ürettikçe, yani bunları pratik ettikçe öz-şefkat hünerinizi geliştireceksiniz.

Bir öbür yazımızda öz-şefkatli davranışları da içereceğiz ve bir bütün olarak öz-şefkatin pratiğini artırmaya çalışacağız.

Kaynak: https://www.dokuzsutun.com.tr/ozsefkat-pratigi-ic-sesin-yapilandirilmasi-49812h.htm