Neden bu kadar çok insan bununla ilgileniyor Bay Wittstock?

SULTAN

Global Mod
Global Mod
Şubat ayında “Marsilya 1940. Edebiyatın Büyük Kaçışı” kitabı çıktı. Uwe Wittstock, Nazilerden Fransa'ya göç eden Anna Seghers, Hannah Arendt, Heinrich Mann ve diğer Alman sanatçı ve entelektüellerin, Alman birlikleri Fransa'yı fethettiğinde nasıl ikinci kez kaçmak zorunda kaldıklarını anlatıyor. Yazar Salı günü Berlin'de kitabı okuduğunda, dokuzuncu baskı çoktan yayınlanmıştı. Gerçek bir bestseller. Bay Wittstock, materyale olan büyük ilgiyi nasıl açıklıyorsunuz?

Uwe Wittstock: Aslında yazarken sık sık kendime şunu sordum: Bu konuyla ilgilenen var mı? Bu yazarlar bugün Almanca derslerinde neredeyse hiç tartışılmıyor. Kaçışlarının üzerinden 80 yıldan fazla zaman geçti. Ama şimdi kitabın aldığı tepkiden çok mutluyum. Başarı, birçok insanın hala edebiyatla ilgilendiğini gösteriyor.

Aynı şey bir önceki kitabım için de geçerli: “Şubat 1933”. Bu kitapta Hitler'in yönetiminin ilk altı haftasından ve Yahudi ve Hitler'i eleştiren yazarların bu kısa süre içinde, eğer bir toplama kampına düşmek istemiyorlarsa Almanya'dan kaçmak zorunda kaldıklarını nasıl fark etmek zorunda kaldıklarından bahsediyorum. Bir anti-demokratın bir demokrasiyi bu kadar birkaç haftada nasıl yok edebileceğini anlattıktan sonra bu insanların nereye gittiğini sormak doğaldı. Birçoğu Fransa'ya gitti ve Alman işgali nedeniyle ikinci kez kaçmak zorunda kalana kadar orada sığınma hakkı buldu.

Eşimle birlikte onları takip ettik, onların bazı yollarını takip etmeye çalıştık. Sanary-sur-Mer'den çok etkilendik. Oraya, Weimar Cumhuriyeti'nde Hitler'i eleştiren ve orada yaşayan tüm yazarların listelendiği devasa bir plaket asılmıştı. İnanılmaz bir liste. Marsilya'da Amerikalı kaçış ajanı Varian Fry'ın bu sanatçıları yasa dışı yollardan ülke dışına çıkarmak için çalıştığı iki ofisi gördük. Birinin önünde bir anıt plaket bulduk ama ikincinin önünde bulamadık. Bu beni ilk başta öfkelendirdi, ta ki küçük, sevgi dolu bir tabela keşfedene kadar: Kapı zilinin üzerinde diğer isimlerin yanı sıra Varian Fry da yazıyordu. Görünüşe göre hâlâ bu şehrin vatandaşı.

Uwe Wittstock okur: 22 Ekim, 20:00, Bookeller's Cellar, Alt-Lietzow 12, 10587 Berlin