Kanalizasyonda, Omicron’un Dalgalanmasına İlişkin İpuçları

SULTAN

Global Mod
Global Mod
Son derece bulaşıcı Omicron varyantı, ulusal koronavirüs vaka sayılarını rekor seviyelere çıkarırken ve ülke genelindeki hastaneleri kriz moduna sokarken, halk sağlığı yetkilileri hevesle bu artışın ne kadar sürebileceğine dair bir gösterge arıyorlar.

İpuçları beklenmedik bir kaynaktan geliyor: kanalizasyon.

Koronavirüse yakalanan insanlar virüsü dışkılarında yayar ve yerel atık sudaki virüs seviyeleri, belirli bir toplulukta ne kadar dolaştığının güçlü ve bağımsız bir sinyalini sağlar.

Kanalizasyon verileri, farklı yerlerde farklı zamanlarda tepe yapan bir Omicron dalgasını ortaya koyuyor.

25 eyalette 183 toplulukta atık sudaki koronavirüsü izleyen bir şirket olan Biobot Analytics’e göre, viral seviyeler birçok büyük şehirde şimdiden düşmeye başladı, ancak daha küçük topluluklarda hala yükseliyor.

Örneğin, Boston bölgesinde, Biobot’un verileri, atık su viral yükünün Ocak ayının başından beri düştüğünü ve virüsün orada zirve yapmış olabileceğini düşündüren diğer verilerle tutarlı olduğunu gösteriyor. Bölgedeki bilim insanlarının paylaştığı verilere göre, New York atık sularında da virüs azalıyor gibi görünüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çeşitli atık su gözetim çalışmaları, Denver’da viral yüklerin de azalmaya başladığını gösteriyor; San Diego; Aziz Paul, Min. ; Ve başka yerlerde.

Atık su örneklerinin toplandığı zaman ile sonuçların kamuya açık olduğu zaman arasında gecikmeler olsa da, en son veriler virüsün Ohio, Utah, Florida ve Missouri’nin geniş kesimlerinde henüz zirve yapmamış olabileceğini düşündürmektedir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin sonbaharda kurduğu Ulusal Atık Su Gözetim Sistemi program lideri Amy Kirby, “Atık su gözetimi gerçekten güçlü bir araçtır ve Omicron ile bunun gerçekten iyi bir örneğini görüyoruz” dedi. 2020. “Bu sadece bir erken uyarı işareti değil, aynı zamanda bir dalgalanmanın tam gidişatını izlemek de yardımcı oluyor. ”

Pandemi boyunca bilim adamları, sağlık yetkilileri ve biyoteknoloji şirketleri, yeni varyantları tespit etmesini, virüsün yayılmasını takip etmesini ve gelecek dalgalanmalar hakkında önceden bildirimde bulunmasını umdukları atık su gözetim sistemleri inşa ediyor.

Biobot Analytics’in CEO’su ve kurucu ortağı Mariana Matus, “Bu, tuvaleti kullanırken hepimizin doğal olarak, organik olarak oluşturduğu bir tür veridir” dedi.

Dr. Kirby, şu anda 43 eyalet, şehir ve bölgede kanalizasyon izleme çabalarını finanse eden C.D.C.’nin çevrimiçi “Covid Data Tracker”ına atık su verilerini eklemeyi planladığını söyledi. Ajans, ülke çapında yaklaşık 500 test bölgesini gözetim sistemine ekleme sürecinde.

Atık su sürveyansı halihazırda yerel pandemi müdahalelerini bilgilendiriyor. Şehir yetkilileri, kaynakları virüsün yayıldığı mahallelere yönlendirmek için kullanıyor ve hastaneler, hangi tedavilerin uygulanacağı konusunda ölüm kalım kararları vermek için kullanıyor.

Ancak bu çabalar, iyi verilere kolayca erişilebildiği ve yerel yetkililerin bu verileri kullanmakla ilgilendikleri yerlerle sınırlı, düzensiz ve geçici olarak kalıyor. Uzmanlar, ABD’nin bu çabaları genişletmek ve koordine etmek ve daha fazla veriyi daha hızlı kullanıma sunmak için daha fazlasını yapması gerektiğini söyledi.

Hala ülkenin tüm atık su verilerinin toplandığı ve görüntülendiği merkezi bir kamu panosu yok. Buna karşın Hollanda, ülkenin neredeyse tüm sakinlerini kapsayan ulusal bir atık su gözetim sistemine sahiptir; halka açık pano günlük olarak güncellenir.

Dr. Matus, “ABD’nin geride olduğuna kesinlikle inanıyorum” dedi.

Bir mühendislik öğrencisi, Nisan ayında Grand Junction, Colo.’daki Colorado Mesa Üniversitesi’nde atık su örneklerini analiz etti. Kredi. . . The New York Times için Eliza Earle

Kanalizasyonu gözetleme

2020 yazından bu yana atık su gözetim programı yürüten Houston, kanalizasyona göz kulak olmanın faydalarını görüyor.

Program, şehrin sağlık departmanının baş çevre bilimi sorumlusu Loren Hopkins tarafından yürütülüyor. Her Salı şehir genelinde viral yükü ölçmek için 39 atık su arıtma tesisinin yanı sıra bakım evleri, hapishaneler ve diğer ortak alanlardan örnekler alıyor.

Dr. Hopkins, şehrin kaynakları nereye yönlendirmesi gerektiğini belirlemek için atık su filtreleyicileriyle haftalık olarak görüşüyor. Houston programından yetkililer, büyük ölçüde Hispanik bir mahalle olan bir posta kodundaki kanalizasyonun her hafta alışılmadık derecede yüksek virüs seviyelerine sahip olduğunu fark ettiklerinde, virüs ve aşılar hakkında test ve temizlik malzemeleri ve çok dilli eğitim materyalleri dağıttılar. Ekip, rahiplerin terfi ettirdiği Kutsal Ruh Katolik Kilisesi’nde düzenli olarak koronavirüs testi kurdu. Kısa süre sonra bölgenin atık suyu yüksek öncelikli listeden çıktı.

Dr. Hopkins, “Houston, bunun ne kadar inanılmaz güçlü olduğunun bir örneğidir” dedi.

Bazı yargı bölgeleri, Omicron, Delta ve diğer varyantların nispi oranını belirlemek için atık su örneklerini de analiz etmektedir. Bu, Covid-19 için yüksek risk altındaki kişilerin hastaneye kaldırılmasını engelleyebilecek monoklonal antikorların en iyi nasıl tahsis edileceğine karar verirken doktorlar için çok önemli bir bilgidir.

İzin verilen üç monoklonal antikor tedavisinden ikisi Omicron’a karşı çalışmıyor gibi görünmektedir; bunu yapan sotrovimab, son derece yetersizdir.

Missouri’deki Hannibal Bölge Hastanesinde, klinisyenler, Omicron dalgası bölgelerine ulaşana kadar kıt sotrovimablarını kurtarmaya çalışıyorlardı. Yerel atık su verileri, bölgedeki enfeksiyonların çoğundan Omicron’un sorumlu olduğunu gösterdikten sonra, diğer tedavilerden sotrovimaba geçtiler.

Hastanenin eczane departmanını yöneten Jessica Gilmore, “Hangi varyantların yaygın olduğunu bilmek için gerçek zamanlı olarak gen dizilimi yapma yeteneğimiz yok” dedi. “Yani elimizdeki en iyi şey, karar vermemizi yönlendirmemize yardımcı olacak kanalizasyon verileri. ”

Zirvenin ne zaman geçtiğini bilmek de faydalı olabilir. Hastanenin baş sağlık görevlisi Dr. Vincent Chiang, son haftalarda Boston Çocuk Hastanesi’nin bazı acil olmayan prosedürleri sınırladığını veya ertelediğini söyledi. Şimdi Omicron Boston’da geri çekiliyor gibi göründüğüne göre, personel bu prosedürleri ne zaman yeniden planlayabileceklerini düşünüyor.

“Çocuğunuzla hastaneye gelmek zaten yeterince stresli” dedi. “Gelmek, randevu almak ve sonra iptal ettirmek zorunda kalmak daha da kötü. ”

Covid hastaneye yatışları vakaların gerisinde kaldığından, ezilmenin hemen pes etmesi pek olası değildir. Ancak atık su verileri cesaret verici görünüyorsa, Dr. Chiang, Boston Çocuk Hastanesi’nin Şubat ayının ikinci yarısı için daha fazla seçmeli prosedürler planlamaya başlayabileceğini söyledi.

Covid pandemisinden önce kimse “Atıksu verilerine bakmayı seviyorum” demedi. “Ama işte buradayız. ”

Monako’daki işçiler, 2021’de bölgedeki koronavirüs konsantrasyonunu tespit etmek için kanalizasyon suyu örnekleri aldı. Kredi. . . Sebastien Nogier/EPA, Shutterstock aracılığıyla

“Çok başarılı oldu”

Atık su sürveyansı giderek yaygınlaşsa da, entegre, stratejik halk sağlığı müdahaleleri – Houston’da ortaya çıkanlar gibi – nadir kalmaktadır.

Dr. Hopkins, Teksas’taki şehirler hakkında “Bunu yapan başka bir şehrin farkında değilim” dedi. “Deneyeceklerini hayal ediyorum, bilirsiniz, çünkü bu çok başarılı oldu. ”

Dr. Kirby, C.D.C.’nin atık su verilerini toplamak için fon sağladığı 43 yargı bölgesinden sadece 13’ünün sistemlerini “tamamen uygulamaya koyduğunu” ve rutin olarak kuruma veri gönderdiklerini söyledi.

Bazı yerler atık suyu yalnızca haftada bir toplar ve sonuçların alınmasından önce genellikle en az birkaç günlük bir gecikme olur ve bu da hızlı hareket eden bir değişkeni gerçek zamanlı olarak izlemeyi zorlaştırır.

Dr. Kirby, “Geri dönüş süremiz asla yeterince hızlı değil,” diye onayladı.

Bilim adamları, Haziran 2020’den bu yana New York şehrinin atık sularını izleyip şehre haftalık veri sağlasa da, şehir bunu kamuya açık hale getirmedi.

New York Şehri Sağlık ve Zihinsel Hijyen Departmanı sözcüsü Michael Lanza, atık su verilerinin şehrin test verileriyle tutarlı olduğunu söyledi.

Bir e-postada, “Şehirde gördüklerimizi doğrulamak için yararlı olsa da, atık su gözetim verileri, birincil gözetim sistemlerimiz aracılığıyla sağlanan verilerin kesinliğinden yoksundur ve genellikle gerisindedir” dedi.

Veriler mevcut olduğunda bile, yetkililerin bu veriler üzerinde nasıl hareket edeceklerini bulması gerekiyor. Omicron ortaya çıktıktan sonra, atık su gözetimi, varyantın birden fazla şehirde bulunduğunu ancak henüz yaygın görünmediğini hızla ortaya çıkardı, dedi, dünya çapında atık su gözetim projelerini finanse eden ve koordine eden Rockefeller Vakfı’ndaki patojen gözetimi genel müdürü Samuel Scarpino. ABD Atık Su Eylem Grubu.

Dr. Scarpino, Güney Afrika’dan ve başka yerlerden seyahati yasaklamak yerine, federal hükümetin eğriyi düzleştirmeye yardımcı olabilecek halk sağlığı önlemlerine odaklanması gerektiğini söyledi.

“ABD federal hükümeti yeterince hızlı hareket etmedi” dedi. “Test kapasitelerini artırmak, aşılama ve maskeleme konusunda mesajlaşmak için en az iki haftamız daha olabilirdi. ”

Bu arada, tepe noktasının geçtiği yerleşim yerlerinde yaşayan kamu görevlileri ve bitkin sağlık çalışanları atık su verilerinde biraz teselli bulabilirler.

“Bu verilere bakıldığında, gerçekten oğlum, tünelin sonunda bir ışık var” diyor Dr. Chiang.