Ingiltere Hangi Ülkeleri Yönetiyor ?

Ramazan

Global Mod
Global Mod
Ingiltere Hangi Ülkeleri Yönetiyor?

İngiltere'nin Yönettiği Ülkeler ve Tarihsel Arka Planı

İngiltere, tarih boyunca geniş bir imparatorluk kurmuş ve dünyanın çeşitli bölgelerinde birçok ülkeyi yönetmiştir. Bu ülkeler genellikle Britanya İmparatorluğu'nun parçası olarak bilinir ve İngiltere'nin siyasi ve kültürel etkisi altında gelişmiştir. Britanya İmparatorluğu'nun zirvesinde, dünyanın dört bir yanında toprakları bulunuyordu ve bu topraklar üzerinde doğrudan veya dolaylı yönetim şekilleri uygulanıyordu.

İngiltere'nin Yönettiği Başlıca Ülkeler

1. **Hindistan**: Britanya İmparatorluğu'nun en büyük kolonilerinden biri olan Hindistan, uzun yıllar boyunca İngiltere'nin yönetimi altında kalmıştır. Hindistan, 1947 yılında bağımsızlığını kazanana kadar İngiliz egemenliği altında kalmış ve bu süreç, bölgede derin etkiler bırakmıştır.

2. **Avustralya**: Avustralya, 1788 yılında İngiliz İmparatorluğu tarafından keşfedilmiş ve daha sonra koloni olarak ilhak edilmiştir. İngilizler, Avustralya'nın doğu kıyılarına yerleşmiş ve bölgeyi uzun yıllar boyunca yönetmişlerdir.

3. **Kanada**: Kanada, 1763 yılında Fransız ve Hint Savaşları'nın sonucunda İngiltere'ye devredilmiş ve Britanya İmparatorluğu'nun bir parçası haline gelmiştir. Kanada, 1867 yılında bağımsızlığını kazanmış olsa da, hala İngiliz Milletler Topluluğu üyesidir ve İngiliz monarşisi tarafından temsil edilmektedir.

4. **Yeni Zelanda**: Yeni Zelanda, 1840 yılında İngiltere ile imzalanan Waitangi Antlaşması ile İngiliz himayesi altına girmiştir. Bu antlaşma, Yeni Zelanda'nın siyasi yapısını ve İngiliz etkisini belirleyici bir rol oynamıştır.

5. **Nijerya**: Afrika'nın en büyük ülkelerinden biri olan Nijerya, 19. yüzyılın sonlarında İngilizler tarafından koloni haline getirilmiştir. İngiltere'nin Nijerya üzerindeki yönetimi, bölgenin ekonomik ve siyasi yapısını derinden etkilemiştir.

İngiltere'nin Eski ve Mevcut Yönetim Şekilleri

İngiltere, tarih boyunca farklı bölgelerde farklı yönetim biçimleri uygulamıştır. Genellikle bu yönetim biçimleri doğrudan yönetim (koloni), dolaylı yönetim (mandaterlik veya protektora) veya etki alanları oluşturma şeklinde olmuştur. Örneğin, Hindistan ve Nijerya gibi büyük koloniler doğrudan İngiliz yönetimi altında iken, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde daha otonom yönetim modelleri uygulanmıştır.

Sonuç

İngiltere'nin tarih boyunca yönettiği ülkeler, Britanya İmparatorluğu'nun genişlemesiyle şekillenmiş ve dünya tarihinde önemli bir rol oynamıştır. Günümüzde ise bu ülkeler genellikle bağımsız devletler olarak varlıklarını sürdürmekte ve İngiltere ile tarihsel, kültürel ve siyasi bağlarını korumaktadır.