Hislerimi mı karnımı mı doyuruyorum?

Felaket

New member
Tok olunmasına karşın duygusal hissedildiğinde yemek yeme isteğinin oluşmasına duygusal açlık denir.

Duygularına bakılırsa beslenen şahıslar, açlıklarının fizyolojik olup olmadığını ayırt edemezler.Örneğin; eşinize sinirlendiğinizde kendinizi yemek yerken buluyorsanız aslında duygusal açlığı fizikî açlıkla karıştırıyorsunuz demektir.

Bu durumda hedefiniz karnınızı doyurmak değil hislerinizi doyurmaktır.

Yaşadığınız açlığın duygusal mı yoksa fizikî mi olduğunu anlamak için ortalarındaki farkları bilmek gerekir:

1. Duygusal açlık birdenbire ortaya çıkar ve hissedilir lakin fizikî açlık kademeli bir biçimde hissedilir.
  2. Duygusal açlıkta birey belirli bir yiyecek isterken fizikî açlıkta farklı yiyeceklere açıktır.
  3. Duygusal açlık yaşandığında doyum ağızda alınır. Fakat fizikî açlık midenin doyurulmasıyla son bulur.
  4. Duygusal açlık acildir, çabucak giderilmek ister ancak fizikî açlıkta birey sabırlıdır, yemeyi bekleyebilir, erteleyebilir.
  5. Duygusal açlık dert, öfke, yalnızlık, hayal kırıklığı üzere üzücü hisler barındırır, fizikî açlıksa fizyolojik gereksinimden dolayı ortaya çıkar.
  6. Duygusal açlık yaşayan birey zaten ve farkında olmadan yiyebilir, lakin fizikî açlıkta bireylerin makul seçimleri ve yeme farkındalığı vardır.
  7. Vücut dolu olduğunda bile (tok olunmasına rağmen) duygusal açlık yaşanabilir ve yemek yeme isteği olabilir ama fizikî açlık tokluk hissiyle birlikte ortadan kalkar.
  8. Son olarak duygusal açlık yemeye ait pişmanlık yaratır ve suçluluk hissini arttırır ancak fizikî açlık bir gereklilik olarak yemeyi içerir bu niçinle hatalı hissedilmez.
Peki, duygusal açlığı azaltmak mümkün mü? Bunu nasıl yapabiliriz?

1. 15 dakika bekleme mühleti uygulayın. Şayet bir şeyler yeme isteğiniz var ise sahiden aç olup olmadığınızı anlamak için on beş dakika beklemek tesirli olacaktır. Şayet ne yenileceğine karar verilemiyorsa, yüksek ihtimalle fizikî açlık yoktur.
  2. Yiyeceklerden uzaklaşın , fazlaca yakınınızda, kolay ulaşılabilir yerlerde yüksek kalorili epeyce lezzetli atıştırmalıklar ve yiyecekler bulundurmayın.
  3. Eğer ağzınızda tatlı, ekşi, baharatlı yahut acılı bir tat değişikliği istiyor, ağız açlığı’ yaşıyorsanız; kendinize bir sorun. Korkuyor muyum? Öfkeli miyim? Hayal kırıklığına mı uğradım? Yoksa utanç mı hissediyorum? Hisleri dürüstçe kabul etmek ve adlandırmak bile birden fazla vakit duygusal açlıkla alakalı aciliyeti gidermek için kafidir. Ağız açlığının giderilmesi için de yudum yudum su içebilir, dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.
  4. Duyguları fark ettiğinizde ; hangi fikirleriniz bu hisleri açığa çıkardı? Niyetinizde ne kadar rasyoneldiniz? Niyetlerinizi değiştirmek bu makûs hislerin değişmesini sağlar mı? Bu üzere bilişsel süreçlere odaklanarak makus niyetlerin berbat hislere, berbat hislerin da makus hareketlere yol açtığını fark edebilirsiniz.
Duygusal ve fiziksel açlık içindeki farkı anlayabilmek için kendinize odaklanın. Şayet farkı, fark ederseniz duygusal açlık gücünün birçoklarını kaybeder ve denetim sizde olduğundan çok yeme ihtimaliniz azalır, iştah azalır, kilo verebilir, yeme davranışı daha sonrası hissettiğiniz berbat hislerden kurtulabilirsiniz.