“Henüz bu ormandan çıkmadım”

SULTAN

Global Mod
Global Mod
Ev
Kültür
Salman Rushdie: “Henüz bu ormandan çıkmadım”

Salman Rüşdi, yeni romanının yayınlanması için ABD’de ilk röportajını verdi. Halen saldırının etkilerini yaşıyor.

Cornelia Geissler

Salman Rushdie, 2017'de New York'ta fotoğraflandı.

Salman Rushdie, 2017’de New York’ta fotoğraflandı. Evan Agostini/Invision/AP

Salman Rushdie’nin yeni romanı Victory City’nin İngilizce versiyonu çıktı. 450 sayfalık kitabı Almanca okumayı tercih ederseniz, Penguin’in Münih’teki baskısını yayınlaması için birkaç hafta daha beklemeniz gerekecek. Yıllardır Rushdie’nin çok övülen düzenli tercümanı olan Bernhard Robben kitabı tercüme etti. Yazar, okumalar veya kitap sunumları için Avrupa’ya gelmeyecek ve ABD’de de kendisiyle böyle bir randevu yok. Ancak çok iyi haber şu ki, Salman Rüşdi geçen yıl Ağustos ayındaki suikast girişiminden bir ölçüde kurtuldu.

Müzisyen Shahin Najafi:

Müzisyen Shahin Najafi: “Bu korkunç hareket beni daha dikkatli yapıyor”

New Yorker dergisi Pazartesi günü, yeni kitabı ve aynı zamanda Erie Gölü yakınlarındaki bir eğitim merkezindeki açık sahne saldırısını kapsayan büyük bir portresini yayınladı. Orada Rushdie aslında seyirciye “Zafer Şehri” hakkında bilgi vermek istedi, kitabı yeni bitirmişti ve Ağustos ayı başlarında Twitter’da kapağın ilk taslağını yayınlamıştı. Yazar şimdi de dışarıdan ne kadar değiştiğini gösteren bir fotoğrafla Twitter’a döndü. Bir mercek siyah – suikastçı sağ gözündeki görüşü aldı. Yüz eskisinden önemli ölçüde daha dar, yara izleri görülüyor.

David Remnick, Salman Rushdie’ye karşı https://t.co/MgD6ieG1Ne

– New York Kurgu (@NYerFiction) 6 Şubat 2023

Yeni roman başlangıçta güney Hindistan’da geçiyor; dokuz yaşındaki bir kız, bir tanrıça tarafından dünyadaki insan kabuğu ve sözcüsü olarak seçilir. Başlıca görevi, kadınlara ataerkil bir dünyada eşit bir rol vermek olacaktır. Bu bile Rushdie’nin aksiyonun başladığı 14. yüzyılda malzemeyle kalmadığını, çağlar boyunca ilerlediğini, gücü, aşkı ve insanlığı anlattığını gösteriyor.

New Yorker muhabiri Salman Rushdie ile yaptığı bir röportajda hayatındaki derin dönüm noktasından açıkça bahsediyor. 1989’da Şeytan Ayetleri adlı romanı nedeniyle ölüm tehdidi alıp on yıl saklanarak ve polis koruması altında yaşamak zorunda kaldıktan sonra bile, kendini kurban gibi hissetmek istemiyordu. Ama şimdi yazmakta ve konsantre olmakta zorlanıyor. “Yazıyorum ama bu boşluk ve ıvır zıvır karışımı, yazıp ertesi gün sildiğim şeyler. Henüz bu ormandan çıkmadım, gerçekten” dedi.