Direnç Renk Kodları Nedir, Nasıl Hesaplanır?

semaver

New member
Elektrik sistemleri son derece karmaşık yapılardır. Aygıtlara ziyan vermemesi için her daim yanlışsız akımın geçmesi sağlanmalıdır ve bunun için de bir hayli orta ünite kullanılır. Bu orta ünitelerden biri de dirençtir. En geniş tarifiyle direnç, elektrik akımını denetim eder. olağan olarak hangi sistemde kullanıldığına nazaran bu ünite farklı bir direnç pahasına sahiptir. İşte bu kıymet de direnç renk kodları ile gösterilir.

Direnç kıymeti son derece geniş bir yelpazeye sahip olduğu için direnç renk kodlarının sayısı da bir o kadar fazladır. İşin uzmanları artık rengi gördüğü anda bu bedelin ne olduğunu anlar lakin bu işlere yeni başlayan biriyseniz direnç renk kodları son derece baş karıştırıcı olabilir. her neyse ki hesaplama süreci için kullanabileceğiniz birtakım araçlar var. Gelin direnç renk kodları nedir, nasıl hesaplanır tüm bilgileriyla gorelim.

Elektrik direnci nedir?

Elektrik direnci, elektrik sisteminin akıma karşı uyguladığı gücü tabir eder. bununla birlikte sistemde bu gayeyle kullanılan orta ünite ismi da dirençtir. Direnç ünitesi ohm’dur ve özetlemek gerekirse Ω biçiminde omega simgesi ile tabir edilir. Direnç kıymeti milyonlarca ohm olabilir. Direnç pahası direnç kodlarıyla gösterilir.

Direnç renk kodları nedir?

Elektrik sisteminde akımı denetim etmesi için kullanılan direnç orta ünitesinin sahip olduğu bedelin gösterildiği bantlar üstündeki renkler, direnç renk kodlarıdır. Direnç renk kodları; siyah, kahverengi, turuncu, sarı, yeşil, mavi, mor, gri, beyaz, altın ve gümüş renklerinden oluşur. Direnç renk kodları 3, 4, 5 ve 6 banttan oluşan sistemler üzerinde gösterilirler.

Direnç renk kodları milletlerarası alanda kabul edilmiş IEC 60062 standardına bakılırsa belirlenmiştir. Standart bant sistemlerinin yanı sıra güvenilirliği göstermesi açısından askeri sistemlerde bir bant daha bulunabilir. Tek siyah bant 0 ohm pahasını gösterir. Eski 5 bantlı dirençlerin 4. bandında gümüş ya da altın renk bulunabilir. Yüksek voltajlı dirençlerde altın ve gümüş yerine sarı ve gri renkler kullanılabilir.

Bant sayısına göre direnç renk kodları:

• 3 renkli bantta iki bant direnç kıymetini gösterirken bir bant çarpan bakılırsavindedir.
  • 4 renkli bantta iki bant direnç pahasını gösterir, bir bant çarpandır, bir bant tolerans kıymetini gösterir.
  • 5 renkli bantta üç bant direnç bedelini gösterir, bir bant çarpandır, bir bant tolerans kıymetini gösterir.
  • 6 renkli bantta üç bant direnç bedelini gösterir, bir bant çarpandır, bir bant tolerans bedelini gösterir, bir bant sıcaklık katsayısını gösterir.
Direnç renk kodları nasıl hesaplanır?

• Adım #1: Buradaki temas üzerinden direnç renk kodu hesaplama aracını açın.
  • Adım #2: Sırasıyla bantların rengini seçin.
  • Adım #3: ohm gösterim pahasını seçin.
  • Adım #4: Pahanın yanılma hissesini seçin.
  • Adım #5: Şayet direnç üzerinde dörtten çok bant var ise buradaki direnç renk kodu hesaplama aracını açın.
  • Adım #6: Bant sayısını seçin.
  • Adım #7: Sırasıyla bantların rengini seçin.
  • Adım #8: ohm gösterim pahasını seçin.
  • Adım #9: Bedelin yanılma hissesini seçin.
  • Adım #10: Süreç tamam.
Direnç renk kodunu hesaplamak için adımlarda bulunan araçları kullanabilirsiniz. ohm bedeli, direncin gücüne nazaran artabileceği için gösterim bedelini seçmeniz son derece değerli. Elektrik sistemlerindeki direnç kıymeti bir fazlaca farklı niçine bağlı olarak değişebileceği için yanılma hissesini dikkate almanız da bir o kadar değerlidir.

Direnç renk kodları ve kıymetleri:

Üstteki tabloda gördüğünüz üzere rastgele bir hesaplama aracı kullanmadan da direnç renk kodlarının genel olarak karşılık geldiği direnç pahalarını bilmeniz mümkün. SoKaKTa SaYaMaM Üzere kısaltmasında artan kıymet sırasıyla Siyah, Kahverengi, Kırmızı, Turuncu, Sarı, Yeşil, Mavi Mor, Gri, Beyaz renklerini aklınızda tutabilirsiniz.

Elektrik sistemindeki akımı denetim eden direncin pahasını gösteren direnç renk kodları nedir, nasıl hesaplanır üzere merak edilen soruları yanıtladık ve direnç renk bedellerini hesaplayabileceğiniz kimi araçları tanıttık. Mevzuda uzmanlaştıkça bu cins kodları ve karşılık kıymetlerini kolay kolay aklınızda tutabilirsiniz.