Deterjan Rei’nin romanımla ne ilgisi var?

SULTAN

Global Mod
Global Mod
Ev
Kültür
ZDF moderatörü Andreas Wunn: Deterjan Rei’nin romanımla ne ilgisi var?

“Temiz Zamanlar” başarılar, suçluluk ve sırlar hakkında bir baba-oğul romanıdır. Andreas Wunn ilk kitabının nasıl ortaya çıktığını anlatıyor.

Editor kadrosu

:

Cornelia Geissler

Gazeteci ve şimdi yazar Andreas Wunn.Kentsel Zintel

Adı belirsiz bir roman olan “Temiz Zamanlar” bu hafta Aufbau-Verlag tarafından yayımlanacak. Bu bir ilk – ama yazar yabancı değil. Andreas Wunn, ZDF “Morgenmagazin” ve istasyonun “Mittagsmagazin”ini yönetir ve yönetir. Haftanın kitap sorusu ona geliyor: Televizyondaki kamu işleri ve romanların sessizce yazılması çok farklı – bunu nasıl başardınız?

Andreas Wunn: Üç yıl boyunca Temiz Zamanlar yazdım ve bu benim için çok eğlenceli, ağır bir yük ve aynı zamanda sınırsız bir özgürlüktü. Yeni, kişisel ve hassas bir deneyimdi. Ve bir gazeteci olarak benim işimden tamamen farklı. Gazetecilikte tüm gerçekler doğru olmak zorundadır. Bir romanda hiçbir şey doğru olmak zorunda değil ama her şey doğru olmak zorunda. Bir hikaye düşünmek, karakterler geliştirmek, olay örgüsünün geliştiği yöne hayret etmek – bu büyüleyiciydi, sınırsızdı. Ama aynı zamanda yalnız, zor ve sinir bozucuydu, örneğin günlerce veya haftalarca hiçbir şey yolunda gitmediğinde. Edebiyat, gazeteciliğin yapamayacağı ve yapmak zorunda olmadığı bir şekilde dünyalar yaratabilir, karakterlere hayat verebilir, şeyleri somut hale getirebilir.

Kitap harika bir baba-oğul romanı, nesiller arasındaki suskunluğu kırmak, suçluluk duygusu, bir aile sırrı ve kişinin kendi geçmişini temizlemek için beyhude çabası hakkında. Romanın temel takımyıldızı kendi aile geçmişime dayanıyor. Dedem Rei deterjanını icat etti ve savaş sonrası yıllarda onunla çok zengin oldu. Ancak 1950’lerin ortalarında kendi hatası nedeniyle iflas etti. Ancak romanın konusu kurgusaldır. Ailemin hikayesini, birçok Alman ailesinde yaşanmış veya olmuş olabilecek bir suçluluk ve baskı hikayesiyle iç içe geçirdim.

yanında yazdım. Hafta sonları, tatilde, birçok akşam. Sabahları en iyi şekilde yazabiliyorum – ancak hafta boyunca bu mümkün değildi çünkü ZDF “Morgenmagazin” ile çok erken başlıyoruz. Şimdi roman çıktı, benim için çok garip bir duygu. Sanki üç yıldır bu romanda yaşıyormuşum ve yeni taşınmışım gibi. Şimdi birçok kişi taşınacak, kitabı alacak ve okuyacak. Veda gibi.

kitap prömiyeri Dunja Hayali ile söyleşide, 15 Şubat, 20:00, Pfefferberg-Tiyatro