Çocuğunuzun sözcük dağarcığını nasıl geliştirirsiniz?

Felaket

New member
ÇOCUĞUNUZUN SÖZCÜK DAĞARCIĞINI NASIL GELİŞTİRİRSİNİZ?
Çocukların lisan gelişmenini geliştirmek onlara yeni sözcükleri ve kullanmasını
öğretmek için bir sürü şey yaparız. Müzikler, tekerlemeler, müzikli oyunlar bunlardan
bir kaçıdır. Fakat sıklıkla çocuk bilmediği sözleri günlük hayatta kullanamaz
zira manalarını ve kullanım yerlerini bilmez. Öğretilen sözcükler günlük hayattaki
tecrübelerle pekiştirilirse ve alakalı kullanılırsa daha kolay öğrenmiş ve unutmamış
olur.
Çocuğunuzla oyun oynarken yada onunla birlikte bir şeyler yaparken sıradan
cümlelerle konuşarak ona lisan gelişmeninde yardım edebilirsiniz. Örneğin; evi
temizleyeceğim ya da bu resmi yapmak için boya kalemlerini alacağım, ben kalemleri
getireceğim sen de silgiyi getir üzere cümlelerle onu yaptığınız işe ortak etmiş
olursunuz. Bu da onun kendini işe fayda ve kıymetli görmesini sağlayıp yeni kelimeleri
kullanmasını geliştirecektir. Bunu yaparken çocuğunuza soracağınız ve onu ayrıntılı
cevaplamaya yönlendirecek sorular da onun lisan gelişmenini olumlu tarafta etkileyecektir.
Orayı niye bu renge boyadın, burada ne çizdin, bu otomobil nereye gidiyor, resimdeki
çocuk ne yapıyor üzere sorular onu hem düşünmeye yönlendirip hayal gücünü canlı
tutmasına tıpkı vakitte sözcük kullanmasını artırmasına yardımcı olur.
Herkes yaptıklarının beğenilmesinden övülmekten hoşlanır. Hele çocuklar
yetişkinler tarafınca övülmeyi epeyce severler. Çocuğunuzu yaptığı işlerde
cesaretlendirerek onun hem toplumsal istikametinin gelişip özgüveninin artmasını tıpkı zamanda
daha güzelini yapması için teşvik etmiş olursunuz. Örneğin yaptığı resme ne kadar
hoş bir fotoğraf nasıl yaptığını bana da gösterir misin ya da oynadığı oyunda
kazanınca bu oyunu epey güzel oynuyorsun beni geçip kazandın üzere teşvik edici sözler
söyleyerek onu yüreklendirmiş olursunuz. Her paylaşımınızda farklı sözcükler ve söz
kalıplarını kullanmanız onun sözcükleri nerde ve nasıl kullanacağını öğrenmesine
yardımcı olur.