Bir Ata Araştırması Doğurganlık Sahtekarlığını Ortaya Çıkardığında

SULTAN

Global Mod
Global Mod
Milyonlarca Amerikalı gibi David Berry de soyağacını merak ediyordu. Ataları İngiliz olan dedesi hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyordu. Ancak ailenin baba tarafını araştırırken tamamen beklenmedik bir şey keşfetti: Babası olduğunu düşündüğü adam onunla hiç akraba değildi.

Ancestry.com’dan aldığı DNA testi sonuçları iki sürpriz daha sundu: 37 yaşındaki Bay Berry, yüzde 50’den fazlası Yahudiydi ve tanımadığı bir kuzeni ya da üvey kardeşi vardı.

Rochester, NY’da büyüyen ve şimdi Miami’de yaşayan Bay Berry, biyolojik babasını aramaya başladı. Ailesi, doktorlarının onlara isimsiz bir sperm donörü bulduğunu açıkladı. Onu bulabilecek miydi?

Sonraki üç yıl içinde, Bay Berry, aynı bağışçı aracılığıyla en az 10 üvey erkek ve kız kardeşi olduğunu öğrendi. Rochester bölgesinde yaşayan 36 yaşındaki Morgan Hellquist de dahil olmak üzere bazılarıyla görüştü.

Geçen Mayıs ayında, biyolojik babasının kimliğini nihayet keşfetti. Adam ne de olsa isimsiz bir sperm donörü değildi, Rochester’da annesinin gördüğü doğurganlık doktoru Dr. Morris Wortman’dı. Halen orada çalışan Dr. Wortman, ona söylemeden kendi spermiyle onu hamile bırakmıştı.

(Dr. Wortman çok sayıda yorum talebini reddetti. Bay Berry’nin annesi de yorum yapmayı reddetti.)

Bay Berry, haberi Bayan Hellquist ile paylaştı. Bu onun için özel bir şok oldu: Önceki on yıl boyunca Dr. Wortman onun jinekoloğuydu. Eylül ayında, kendisine hastaymış gibi davrandığı için kendisine şiddet ve duygusal sıkıntı nedeniyle dava açtı.

“Kendim hakkında bildiğimi sandığım her şey paramparça oldu ve yerle bir oldu,” dedi. “Bunu yapacak birinden geldiğini bilmek.” “O adamın DNA’sının çocuklarımda olduğu fikri bende ölme isteği uyandırdı” diye ekledi.

Dr. Wortman’ın doğurganlık doktoru olarak iddia edilen eylemlerinin haberi, yakın ailesini de şok etti. İlk evliliğinden kızı olan 37 yaşındaki Arielle Wortman, vahiy karşısında sarsıldığını söyledi. “Babamın bakımı altındaki hastaların ve ailelerin güvenine ihanet etmesi beni çok üzdü” dedi.

DNA testlerinden sonra ortaya çıkanlar

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, ABD’de 50’den fazla doğurganlık doktoru, sperm bağışıyla bağlantılı olarak dolandırıcılıkla suçlandı. hukuk uzmanları ve gözlemciler.

40 yaşlarında olan Traci Portugal, Washington Eyaletinde yaşıyor ve dolandırıcılık ve dolandırıcılık ile ilgili yasal davaları kataloglayan ve takip eden DonorDeceived.org web sitesini işletiyor. donör anlayışı. Eski hastaları tarafından doğurganlık sahtekarlığı nedeniyle dava edilen iki düzineden fazla Amerikalı ve uluslararası en az yarım düzine doktoru belgeledi. Portekiz Hanım, annesinin doktorunun aynı zamanda biyolojik babası olduğunu öğrendikten sonra 2019 yılında organizasyonu kurdu.

Kanada’da, doğurganlık doktoru Norman Barwin’in karıştığı kötü şöhretli bir dava, 226 eski hasta ve onların çocuklarını içeren bir toplu davaya yol açtı. Temmuz ayında, türünün ilk yasal çözümü olduğuna inanılan şeyde, aileler Kanada eşdeğeri olan yaklaşık 10 milyon dolarlık tazminatı kabul ettiler.

Suçlanan doktorların tamamına yakını, çocukları tarafından yapılan DNA testleri sonucunda keşfedildi.

Bayan Hellquist’in annesi, Bay Berry’nin annesi gibi, hamile kalması için Dr. Wortman’ı görmüştü. Bayan Hellquist’in ailesine, bir tıp öğrencisini sperm donörü olarak kullandığını söyledi.

New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezi’nde biyoetik uzmanı olan Arthur Caplan, bir doktor tarafından yapılan bu tür bir aldatmanın, ilgili kadınlar için “travmatik bir sıkıntıya yol açabileceğini” söyledi.

Dr. Wortman’ın, 1960’lardan başlayarak kadınları hamile bırakmak için gizlice kendi spermlerini kullanan Rochester’daki üç doktordan biri olduğu ortaya çıktı – hepsi arkadaşları ve meslektaşları.

Traci Portugal, Woodinville, Wash’daki evinde DonorDeceived.org web sitesini işletir Kredi… The New York Times için David Ryder

Dr . Gönüllüleri bilgi arayan insanlara yardım eden bir kuruluş olan DNAngels.org tarafından toplanan genetik kanıtlara göre, geçen yıl ölen Frederick Dischinger ve emekli olan Dr. Robert Tichell’in Haziran ayında hastalarla gizlice kendi spermlerini kullandıkları bulundu. biyolojik köklerine bağlıdır. Kanıtlar, anneleri hamilelik konusunda yardım arayan ve doktorların biyolojik çocukları olduklarından şüphelenen iki kişiden geldi.

Dr. Tichell, 1997 yılında lisansını ilgisiz nedenlerle kaybetti.

Buffalo’daki evinden telefonla ulaşılan 89 yaşındaki Dr. Tichell, hastalarının çocuklarından en az birinin biyolojik babası olmasının mümkün olduğunu söyledi.

“Bir zamanlar bağışçıydım” dedi. “Bazen o günlerde, doğurganlık kliniklerinin olduğu günlerden önce, bir donör bulamazsanız ve hamile kalmak isteyen bir hastayla çalışıyorsanız – bu tam olarak etik değildi, ama değildi. olacağı bilinmiyor.” “Diğer doktorların yaptığını varsayıyorum, ama kimse bundan bahsetmedi” diye ekledi.

Bir sonraki kısa mesajda ayrıntılı olarak açıkladı: “Bir bağışçı yanıt vermediğinde yaptığımı kabul ediyorum. Kadınlar tohumlanma konusunda endişeliydi ve zamanlama çok önemliydi. Mükemmelden daha az olabilir, ancak şansla kadınlar hamile kalmayı başardılar.”

Gelişen mevzuat

1970’lerde ve 1980’lerde suni tohumlama yoluyla çocuklara hamile kalındığında, sperm bankaları yaygın değildi ve sperm dondurma uygulaması yaygın değildi. doktorlar donörlerden alınan sözde taze spermleri kullandılar. Ülkedeki ilk büyük ölçekli sperm bankası olan California Cryobank, 1977’de kuruldu.

AIDS salgınından sonra, donörlerin altı ay sonra AIDS için yeniden test edilmesine izin verdiği için doktorlar donmuş sperm kullanmaya başladılar. 1988 yılına gelindiğinde, Gıda ve İlaç İdaresi ve Hastalık Kontrol Merkezleri, donör tohumlama için sadece donmuş spermin kullanılmasını tavsiye etti ve ardından sperm bankacılığı endüstrisi doğdu.

1960’larda ve 1970’lerde pek çok doktor, tıp öğrencileri olarak sperm bağışladı ve bazı gözlemciler, kendileri için bir itibar oluşturmaya çalışırken, bazı doktorların kısırlığı tedavi etmek için kendi spermlerini kullanmaya devam etmiş olabileceğine inanıyor. başarılı doğurganlık doktorları olarak.

Bu doktorların eylemleri etik olmayabilirdi, ancak o sırada yasa dışı olarak kabul edilmedi. Son zamanlarda, bunu değiştirmek için bir hareket var.

Bayan Portekiz ve diğer aktivistler, hem eyalet çapında hem de ulusal çapta, doğurganlık sahtekarlığını suç haline getirecek bir yasa için bastırıyorlar. Şimdiye kadar Indiana, Florida, Texas, Arizona, California, Colorado ve Utah’ta yasalar var. Arkansas, Nisan ayında yasa çıkardı ve New York da dahil olmak üzere diğer yedi eyalette faturalar sunuldu.

Bir Demokrat olan Meclis Üyesi Jonathan G. Jacobson, şu anda New York Eyalet Meclisi ve Senatosu’nun önünde olan refakat yasaları da dahil olmak üzere yedi doğurganlık dolandırıcılığı yasasından birini önerdi. Tasarısı, doğurganlık sahtekarlığını ağır bir suç haline getirerek (ağırlaştırılmış cinsel saldırı) kurbanlara ceza ve hukuk mahkemelerinde davaları takip etme olanağı sunacaktı. Ayrıca, doğurganlık sahtekarlığından doğan hastaya, eşine ve çocuğuna, donör, doktor, klinik veya sağlık pratisyenini hukuk mahkemesinde dava etme hakkı verecektir.

Önerilen yasa, aynı zamanda, doktorların, bir hasta veya çocuğunun keşfinden itibaren üç yıl içinde bu suçlardan dolayı yargılanmasına izin verecek.

Aynadaki yüz

Bay Berry, üvey kardeşleriyle çok az ortak noktası olduğunu öğrendiğinde – annelerinin aynısını kullanması dışında doğurganlık doktoru — Dr. Wortman’ın biyolojik babası olabileceğinden şüphelenmeye başladı. Yıllarca araştırma yaptıktan sonra, doktorun karısı tarafından kızı olan Arielle Wortman ile iletişime geçmeye karar verdi ve gerçeği bulmasına yardımcı olmak için genetik test yaptırıp yaptırmayacağını sordu. Şaşırtıcı bir şekilde, kabul etti.

Dr. Morris Wortman, 1960’lardan başlayarak kadınların hamile kalmasına yardımcı olmak için gizlice kendi spermlerini kullanan Rochester, NY’deki üç doktordan biriydi.

Testler, DNAngels.org’un yönetici direktörü Laura Olmsted tarafından analiz edildi. Yaklaşık bir hafta sonra sonuçları aldı: Doğruydu – sonuçta onlar üvey kardeştiler.

Bay. Berry hem şaşırmış hem de rahatlamıştı. Bay Berry, keşfin bir gizemi aydınlattığını söyledi: Annesi aktör Tom Selleck’e benzeyen bir bağışçı istemiş olsa da, oğlunun her zaman Bay Wortman’a daha çok benzediğini düşünmüştü.

“Artık bu diğer yanımı anlıyorum ve aynaya baktığımda iyi ya da kötü, doktorun yüzünü görüyorum” dedi. “Bu bir yandan özgürleştirici. Öte yandan, yutması zor bir hap çünkü yaptığı şeye bak.”

Doktorun Kuzeybatı Pasifik’te yaşayan eski karısı Laura Wortman, eski kocasının ne yaptığını öğrendiğinde hayrete düştüğünü söyledi. Daha önce kayıtlı bir hemşire olarak çalıştı ve Dr. Wortman ile arkadaş olarak tanımladığı diğer Rochester doktorları Dr. Tichell ve Dr. Dischinger ile tanıştı.

“O sırada devam ettiğini bilmiyordum” dedi. “Etik olarak yanlış olduğunu ve eğer doğruysa gün ışığına çıkarılması gerektiğini düşünüyorum. Bu doktorlar yaptıklarının hesabını vermeli” dedi.

Rochester’ı da içeren Monroe County bölge savcısı Sandra Doorley, ofisinin doktorlara karşı “bu rahatsız edici iddiaları” araştırmakla ilgilendiğini söyledi. “Bu aldatmacanın kurbanlarını, konuyu araştırabilmemiz için ofisime ulaşmaya çağırıyorum” dedi.

Bir avukat olan Adam Wolf, firmasının şimdiye kadar DNA testi yoluyla çocuklarının biyolojik babasının aslında onların doğurganlık doktoru olduğunu öğrenen yaklaşık iki düzine kadını temsil ettiğini söyledi. Bay Wolf, her durumda doktorun isimsiz bir donörden sperm bulacağını ancak daha sonra kendi spermini kullanacağını söyledi.

Yakın zamanda 91 yaşında ölen Dr. Dischinger, Rochester’da uzun süredir OB-GYN idi.

Telefonla ulaşıldığında, oğlu Todd Dischinger, ailesinin, babasının kendi spermini gizlice hastalar üzerinde kullandığı iddiaları hakkında yorum yapmadığını söyledi.

Ms. Portekiz, bu tür doğurganlık sahtekarlığı yaptığı tespit edilen doktor sayısının artmaya devam edeceğine inanıyor.

“Bazı doktorlar için bunun tıbbi bir prosedür olması ile kendi çocuklarını yaratıp başkalarından vermeleri arasında bir kopukluk olduğunu düşünüyorum” dedi. “Diğerleri için, yaptıklarının yanlış olduğunu biliyorlardı ve yırtıcı cinsel eylemlerini anonimlik kullanımının arkasına saklayabiliyorlardı.”