2 Yıldır Covid Pandemisine Yakalandım. 1. gün gibi hissettim.

SULTAN

Global Mod
Global Mod
HALIFAX, Nova Scotia — Kasım ayının başlarında, bölgedeki Kovid-19 pandemisinin durumu hakkında bir dizi hikayeyi bildirmek için Güney Afrika’ya uçtum. koronavirüs varyantları. Oradaki son öğleden sonra, Güney Afrikalı bilim adamları Omicron varyantının keşfini duyurdular. Saatler sonra, Kanada’ya gitmek için Johannesburg’da bir uçağa bindim.

26 Kasım sabahı bağlantım için Amsterdam’a indiğimde, dünya tam bir panik moduna geçmişti ve ben daha çok onun tarafından yönlendiriliyormuş gibi görünen kaotik, zaman zaman korkutucu, emirler ve çelişen kurallar karmaşasına kapılmıştım. tıp biliminden daha fazla korku.

Covid müdahale önlemleriyle ilk elden yaptığım yolculuk bana, iki yıl sonra, hem virüslerin hem de insanların nasıl davranacağını nasıl tahmin edeceğimizi veya buna göre nasıl plan yapacağımızı henüz öğrenmediğimizi gösterdi. Bir sonraki pandemiyi daha az can kaybı ve daha az acıyla atlatmak istiyorsak, her ikisinde de çok daha iyi olmamız gerekecek.

Uçağım Amsterdam’a indiğinde, bir uçuş görevlisi, yolculuklarımıza devam edebilmemiz için yolcuların Covid için test edilmesi gerektiğini bize bildirdi. Beş saat sonra hala asfalttaydık, uçak sımsıkı kapalıydı ve giderek daha fazla yolcu maskelerini çıkarıyordu.

Pilot, giderek huzursuzlanan yolculara, havaalanı yetkilileri yemek kamyonlarının uçağa yaklaşmasına “izin vermediği” için bizim için yiyecek ve içecek sağlayamayacağını bildirdiğinde, kaçırılan bir bağlantıyla ilgili umutsuzluğum alarma geçti.

Sonunda kullanılmayan bir kalkış alanına otobüsle bindirildik ve üç saat boyunca Covid testleri yapıldı. Tutulduğumuz havasız odada saatler geçtikçe, çoğu maskeleme yapmaktan bile vazgeçti. Yetkililerin hiçbiri maskeleme kurallarını uygulamak için herhangi bir girişimde bulunmadı.

Deneyim hakkında tweet atıyordum ve gece yarısına yakın, gönderilerimi gören Hollandalı bir gazeteci, test sonuçlarının sağlık bakanlığı tarafından rapor edildiğini söylemek için temasa geçti. Benim uçuşum ile Cape Town’dan aynı anda gelen bir başka uçuş arasında 110 test yapıldı ve 15’i pozitif çıktı, dedi – enfeksiyon oranı yüzde 14.

İnsanlarla dolu, bağıran birçok erkek ve ağlayan küçük çocuklarla dolu odaya baktım ve sessizce paniklemeye başladım.

Sonuçlarımı almam saatler sürecekti. Sonunda gece 3’te. m. birkaç bitkin görünüşlü halk sağlığı çalışanı bizi sıraya dizdi, pasaportlarımızı tek tek aldırdı ve sonuçları bir veri tabanından okuttu.

Testlerimiz, benimki gibi negatif çıkarsa, Hollandaca bir belge imzalamamız gerekiyordu. Benim için aceleyle tercüme eden gezgin, evde karantinaya alınacak bir yerim olduğuna ve oraya gitmek için ülkeyi terk edeceğime söz verdiğimi söyledi.

27 Kasım’da Johannesburg’daki O. R. Tambo Uluslararası Havalimanı’nda arafta kalan yolcular. Kredi. . . João Silva/The New York Times

Bu taahhüt, halk sağlığı için kötü bir fikir gibi görünüyordu, ancak 42 saattir uyanıktım ve o odadan çıkmak için çaresizdim, bu yüzden imzaladım ve teslim ettim.

Otobüsle terminalin karanlık ve sessiz bir bölümüne götürüldüm. Orada, olası negatif testimin bir kopyasına erişmeme yardım edebilecek birini bulmak için giderek çılgınca bir arayış içinde dokuz saat daha harcadım, bu olmadan az önce bir söz imzaladığım yolculuğa devam edemezdim.

Bu kaotik gözaltından sonraki günlerde, Hollanda havaalanı ve sağlık yetkilileri, uzayan gecikmeleri, böyle bir durumu hiç tahmin etmedikleri ve yolcuları nasıl güvenli bir şekilde tarayacaklarına dair hiçbir hükümleri olmadığı gerçeğine bağlayacaklardı – bu, uçuştan sadece birkaç hafta sonra tutulmuş olmamıza rağmen. bilinen ilk vakanın ikinci yıldönümü.

11. saatte negatif testime erişmeyi başardım ve Toronto’ya uçtum. Telefonum, Güney Afrika’dan gelen insanlar için yeni düzenlemeler hakkında uyarılarla doluydu ve kendimi Johannesburg’dan uçmuş bir sınır görevlisine tanıttığımda, beni özel bir hatta yönlendirdi. Bir halk sağlığı taraması yapan kişi adımı, adresimi ve ateşimi aldı ve ardından beni yoluma gönderdi.

Ondan uzaklaştım ama kafam karışarak hatta kaldım.

“Daha yeni tanıştığımız insanlarla neredeyse bir gün gözaltında tutuldum. biliyorum Omicron’a sahip,” dedim neredeyse yalvararak. “Beni karantinaya almak istiyorsun!”

Omuz silkti. “Bence gidip bağlantını almalısın ve belki kendini evde karantinaya almalısın. 4. Günde test olun. Sizin için başka yönergem yok. ”

Bu, sağlık yetkililerinden gelen ve insanları en iyi nasıl güvende tutacağımı bulmak için mücadele etmemi sağlayan çelişkili, kafa karıştırıcı mesajların ilkiydi.

28 Kasım’da Johannesburg’dan Amsterdam’a giden bir uçağa biniş. Kredi. . . Dimitri Korczak/Agence France-Presse — Getty Images

Halifax’a uçtum, N95’imi olabildiğince sıkı tuttum, minnetle havaalanındaki bir masadan bir dizi P. C. R. test kiti topladım ve evimin yakınındaki bir Airbnb’ye olabildiğince hızlı gittim. Çocuklarım arka bahçenin karşı tarafında maskeli bir şekilde duran tuhaf bir buluşma için geldiler.

Önümüzdeki hafta, federal ve eyalet sağlık yetkililerinden bir düzine telefon aldım. Tam 14 gün karantinaya almam gerektiğini söylediler. Veya 4. Günde negatif bir test olana kadar karantinaya almam gerektiğini. Hayır, 8. Gün Oh, tam aşılı mı? Bu durumda karantina yok! 4. veya 8. veya 10. gündeki negatif teste kadar evde tecrit edebilirdim. hayır – teste rağmen, 14. güne kadar evde tecrit etmek zorunda kaldım.

Herhangi bir yararlı rehberlik eksikliğinden Airbnb’de kaldım.

7. Günde kızımın 12. doğum günü partisini kaçırdım. Nazik bir arkadaş Tayland yemeği, bira ve portatif bir ateş çukuru getirdi ve biz onun karşı taraflarında parkalara oturduk ve yüksek sesle içten bir sohbet ettik.

8. Günde, saat 11’de kapı zili çaldı. m. Cevap vermedim çünkü ikinci kattaki kiracıların ziyaretçileri olduğunu varsaydım (belli ki kimse beni ziyaret etmiyordu). Zil sesi, giderek daha ısrarlı ve daha yüksek sesli bir çarpmaya dönüştü. Kapıyı araladığımda adımı soran bir polis memuru buldum ve “Kovid kontrolü” yapmak için orada olduğunu söyledi. ”

Ona talimatlarının benim için ne olduğunu sordum – belki içgörü sahibi olur. “Sizi 11 Aralık’a kadar kontrol etmeye devam etmemiz gerekiyor,” dedi.

Ertesi gün, başka bir federal halk sağlığı takipçisi aradı. Ziyaretçilerim olup olmadığını sordu. Çocuklarımı bahçenin karşısından gördüğümü söyledim. Sıkıntılı hale geldi ve bana “bunu rapor etmesi” gerektiğini söyledi. “Mesafeli açık hava ziyaretleri açıkça yasaklandı.

Bunu bana kimsenin söylemediğini söyledim. (Bilimsel bir anlamı olmadığı ve insanların karantinaya alınmasına yardımcı olacak koşullara doğrudan karşı çalıştığı fikrimi kendime sakladım. )

Johannesburg kalkışlı bir uçuştan Amsterdam’a inen bir yolcudan yapılan Covid testi. Kredi. . . Pierre Crom/Getty Images

Kanadalı yetkililerden gelen talimatlarım kafa karıştırıcıydı. Ancak uçuşumdaki diğer yolculardan gelen e-postalardan ve LinkedIn mesajlarından seyahat için herhangi bir tek tip küresel yanıttan ne kadar uzakta olduğumuzu öğrendim. Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’ye gidenler ise karantinaya alınmadan hayatlarına devam ediyorlardı. Almanya ve Hollanda’dakiler 4. Gün negatif teste kadar karantinaya alındı.

Uçağa binmek için negatif bir test göstermemiz gerektiğinde iki Güney Afrika uçuşundaki 18 yolcunun testlerinin nasıl pozitif çıktığını anlayamadım. Ama sonra, havaalanında kilitliyken, uçuş öncesi test gereksinimlerinin varış ülkesi tarafından belirlendiğini öğrendim. Güney Afrikalı havaalanı yetkilileri, Kanada’nın benden istediği olumsuz testi yakından inceledi, ancak Birleşik Krallık’a giden yolcuların (ve birçoğu vardı) uçmak için test yapmak zorunda değildi. Amsterdam’da son satırda önümde kavgacı bir İngiliz adama pozitif olduğu söylendi ve bir polis memuru tarafından götürüldü.

Omicron, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde tespit edilmeye başladığından beri, İngiliz politikası nihayet değişti ve ABD gereksinimi, uçuştan bir gün önce yapılan bir test için güçlendirildi. Daha güvenli uçuş için temel bir test standardı oluşturmak için bu fiyaskoyu almamalıydı.

Seyahatimin kesintiye uğramasına itiraz etmiyorum; Amsterdam’da karantinaya isteyerek giderdim. Ben, belki de bu işteki biri için şaşırtıcı olmayan bir şekilde, halk sağlığı önlemlerinin hayranıyım.

Ancak Hollandalıların beni ve diğer tüm yolcuları maruz bıraktıkları tamamen gereksiz risk konusunda öfkeliyim. Uçuşumuzun bir sağlık riski olduğu sonucuna vardıktan sonra, bizi uçaktan indirmeli, N-95 maskeleri dağıtmalı (ve insanların onları takması konusunda ısrar etmeleri) ve bizi birbirimizden ayrı tutulabileceğimiz bir yere götürmeleri gerekirdi. bir plan.

Kanada’nın kurallarını iletmek ya da onları yapmak için kanıt kullanmak gibi berbat bir iş çıkarmış olmasından da aynı şekilde hüsrana uğradım. Omicron’un şu anda Avrupa’da hızla artan dolaşımı var, ancak yine de yalnızca Güney Afrika’dan uçuşlar yasaklandı.

Omicron’un keşfi ve varyantla ilgili kritik bilgilerin dünya çapında hızlı bir şekilde iletilmesi, pandemiye karşı karmaşık bilimsel yanıtın ne kadar iyi çalıştığını gösterdi.

Ancak o zamandan beri gördüğüm her şey, hala dağınık, insan adımlarında ustalaşmadığımızı açıkça ortaya koyuyor – ve daha da önemli olabilirler.